Už pár dní ubehlo od doby, čo boli predstavené nové vlajkové lode spoločnosti Samsung. Celkovo sme sa dočkali až troch rôznych modelov, ktoré je možné ešte stále predobjednať. Kým niekto má vo výbere jasno, iný zas váha a nevie si spomedzi troch favoritov vybrať toho pravého. 

Už aj v minulosti sme sa mohli v prípade Samsungu stretnúť s predstavením lacnejšej verzie vlajkovej lode, ktoré niesla označenie mini. Posledným takým zariadením bolo S5 mini a odvtedy akoby sa po tejto kategórií zľahla zem. Kým vtedy šlo o výrazne slabšie zariadenia, ktoré boli ochudobnené aj v prípade výbavy, s príchodom Galaxy S10e sa karta obrátila.

Po vzore Apple predstavil Samsung plnohodnotný smartfón, ktorého cena je síce vyššia, no oproti drahším súrodencom sa dá v niektorých prípadoch výrazne ušetriť. Ako sa hovorí, Nie som tak bohatý, aby som si mohol kupovať lacné veci. No platí to aj v tomto prípade? Oplatí sa uprednostniť Galaxy S10e pred klasickou S10, či dokonca S10+?

Cena

Jeden z najdôležitejších parametrov, na ktorý sa pozerá každý bez ohľadu na to, či si to prizná alebo nie. Rovnako je to aj v prípade Galaxy S10e. Smartfón stojí v základnej verzii 749 €, čo je o 150 € menej, než základná verzia Galaxy S10 a o 250 € menej, než na akej cene začína Galaxy S10+. Rozdiel je tak skutočne veľký a to sa bavíme len o základných verziách.

Produkt Farby Odporúčaná  maloobchodná cena
Galaxy S10+ 1 TB Ceramic čierna 1 599 €
Galaxy S10+ 512 GB Ceramic čierna 1 249 €
Galaxy S10+ 128 GB čierna, biela, zelená 999 €
Galaxy S10 128 GB čierna, biela, zelená 899 €
Galaxy S10e 128 GB čierna, biela, zelená, žltá 749 €
Dizajn

Displej bez zaoblenia a väčšie, no stále malé rámčeky okolo displeja pre niekoho môže byť plusom, nakoľko takéto zariadenie ponúkne oveľa väčšiu odolnosť proti rozbitiu. Podobné je aj usporiadanie fotoaparátov a ani tu nechýba selfie snímač umiestnený v diere v displeji. Rozdiely sú hlavne v umiestnení snímača odtlačkov prstov, ktorý sa nenachádza pod displejom, ale je umiestnený na boku zariadenia. Menší je aj displej, ktorého veľkosť je 5,8″ a má aj nižšie FullHD rozlíšenie. Iróniou je však to, že napriek tomu je tento panel stále jemnejší, než má Galaxy S10+ (522 ppi vs. 505 ppi).

Hardvér

Dobrou správou je, že Galaxy S10e má rovnaký procesor Exynos, 128 GB vnútorné úložisko, avšak len 6 GB RAM, čo ale bohate postačuje. Dnešné smartfóny dokážu operovať aj s menšou porciou bez problémov, takže zníženú porciu operačnej pamäte zrejme ani nepocítiš. Škrty sú aj na zadnej strane, kde v prípade fotoaparátov nájdeme len dva snímače. Chýba teleobjektív, ktorý sa staral o optický zoom. Postačiť ti teda bude musieť len ten digitálny, kde je vyššia porcia šumu. Zvyšnú dve kamery sú však totožné s drahšími modelmi. A to platí aj pre prednú kameru.

Dokonca neprídeš ani o bezdrôtové nabíjanie, ktoré je reverzné a smartfónom tak dokážeš nabiť iné zariadenie podporujúce bezdrôtové nabíjanie.

Výhodou je aj širšia farebná škála, ktorá je viac záživnejšia a smerujúca viac k mladším ľuďom. Samozrejme výsledné rozhodnutie je na tebe a nech už sa rozhodneš akokoľvek, so žiadnym modelom nespravíš chybu a môžeš si byť istý, že máš v rukách skutočne prémiové zariadenie, ktoré patrí medzi tie najlepšie na trhu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom