Toto slovenské mesto má unikátny projekt. Ľudia si zavolajú pomoc v núdzi cez aplikáciu
Mestská polícia v Kežmarku ako prvá na Slovensku začala využívať systém od spoločnosti TSS Group, ktorý umožňuje vyslať signál SOS cez mobilnú aplikáciu. Aplikácia spolupracuje s kamerovým systémom polície a umožňuje automaticky vyhľadať používateľa v núdzi.
Aplikácia s názvom MSP SOS je dostupná pre zariadenia s iOS aj Android a sprístupňuje obyvateľom úplne nový spôsob komunikácie s mestskou políciou. O novinke informovala TV Markíza, ďalšie informácie sme zisťovali od polície aj vývojára aplikácie.
Ako to funguje?
MSP SOS má jednoduché používateľské rozhranie a pre jej používanie je najskôr nutná registrácia. Tá prebieha vyplnením mena, telefónneho čísla a lokácie. V súčasnosti je pritom možné vyskúšať aj demo verziu aplikácie. Aktivácia konta je dokončená po zadaní kódu doručeného na uvedené mobilné číslo. Po úspešnej registrácii v aplikácii má používateľ k dispozícii niekoľko možností ako kontaktovať mestskú políciu.
Hlavným ovládacím prvkom je veľké tlačidlo SOS. Po jeho zvolení sa mestskej polícii odošlú údaje, ktoré zadal používateľ pri registrácii a tiež GPS súradnice. To platí pokiaľ používateľ udelí aplikácii potrebné povolenie pre správu polohy. Pokiaľ áno, lokalitu je možné zistiť aj v prípade, že používateľ nemá priamo GPS signál, cez mobilný signál alebo Wi-Fi.
Ako nám ozrejmil Ondrej Sokol zo spoločnosti TSS Group, pri nepovolenej možnosti zdieľania polohy sa odosielajú nulové súradnice. Polícia v takom prípade má k dispozícii telefónne číslo a meno, ale presná lokalizácia priamo cez aplikáciu nie je možná. GPS súradnice sú však kľúčové pri prepojení s kamerovým systémom mesta, čo tvorí primárnu funkciu aplikácie.
Pokiaľ je používateľ, ktorý vyslal SOS signál, v dosahu kamerového systému polície, vďaka odoslaným dátam ho systém automaticky vyhľadá a zobrazí operátorovi na kamere. Dispečing následne v reálnom čase môže vyhodnotiť, aký ďalší krok podnikne a či prípadne vyšle hliadku. Práve v tomto ohľade aplikácia výrazne uľahčuje prácu mestskej polícii a dodáva používateľom ďalší stupeň ochrany.
Opakované zneužitie zablokujú
V súvislosti s používaním aplikácie vyvstáva aj problém neoprávnených hlásení používateľov, ktorí nie sú v stave nebezpečenstva alebo tiesne. Riešenie takýchto prípadov je na samotnej mestskej polícii, ktorá podľa Ondreja Sokola má prostriedky na to, aby v prípade viacnásobného zneužitia služby zablokovala účet, respektíve telefónne číslo používateľa.
Po stlačení tlačidla SOS sa tak následne dotyčnému zobrazí hláška o zablokovaní a odporúčanie v prípade nevyhnutnosti priamo zavolať na telefónne číslo 112, respektíve 159. Čo sa týka ochrany údajov používateľov, tak polícia ukladá informácie na zabezpečenom serveri, ku ktorému je prístup len z jedinej IP adresy. Používateľ má možnosť aj požiadať o zmazanie existujúcich údajov.
Nahlásenie vandalizmu aj požiaru
Okrem tlačidla SOS je v aplikácii obsiahnutá aj ďalšia možnosť kontaktu mestskej polície. Tá vznikla podľa slov Ondrej Sokola priamo na podnet primátora aj náčelníka MSP v Kežmarku. Tlačidlo „Pocit tiesne“ slúži v situáciách, kedy sa obyvateľ či návštevník mesta necíti bezpečne a komfortne.
Ako vysvetľujú predstavitelia mesta v reportáži TV Markíza, jeho použitie je možné napríklad pri prechode tmavou uličkou. Po stlačení tlačidla kamerový systém používateľa opäť lokalizuje a sleduje ho počas jednej minúty.
Ďalšou možnosťou je priamy hovor na číslo mestskej polície a štvrtým ovládacím prvkom je vytvorenie hlásenia. Tu môže používateľ aplikácie nahlásiť určitú udalosť zo zoznamu alebo vytvoriť vlastné hlásenie. Vo výbere sú možnosti Vandalizmus, Požiar, Dopravná nehoda a Výtržnosť.
Možno pribudnú ďalší
V súčasnosti je aplikácia dostupná len pre obyvateľov a návštevníkov Kežmarka, avšak, Ondrej Sokol nám ozrejmil, že v pláne je rozširovanie dostupnosti. Tento mesiac by mali spustiť marketingovú kampaň, v ktorej chce vývojár aplikáciu ponúknuť ďalším mestám a obciam na Slovensku aj v Česku.
Bližšie ich nešpecifikoval, ale potvrdil, že aplikácia v súčasnosti funguje len s kamerovými systémami, ktoré mestám a obciam dodáva samotná spoločnosť TSS Group. Na Slovensku aj v Česku ich má byť niekoľko.
Aplikácia mala oficiálny debut 11. marca a Kežmarok sa stal vhodným miestom na prvé spustenie z viacerých dôvodov. V prvom rade ide o prítomnosť spomínaného kamerového systému a zavážila aj veľkosť mesta. Podľa Ondreja Sokola je mesto so svojím počtom obyvateľov ideálnym miestom pre prvé ostré spustenie aplikácie.
Kežmarok je tak prvým mestom na Slovensku s podobnou technológiou prepojenia kamerového systému a mobilnej aplikácie pre obyvateľov. Náklady spojené s aplikáciou vyčíslil mestský úrad na 3 000 €, pričom ďalšie mesačné ani licenčné poplatky neplatí.
Práve pre nutné prepojenie aplikácie a kamerového systému je v súčasnosti možné využitie len v rámci systémov dodávateľa. Vývojár však dodáva, že uvažujú o vývoji vlastného riešenia aj pre iné kamerové systémy. Tento mesiac by mohlo byť jasnejšie, či sa do projektu zapoja aj ďalšie mestá a obce na Slovensku.
Čítajte viac z kategórie: Aplikácie
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Je to oficiálne: TikTok končí, o pár hodín definitívne vypne svoje služby na veľkom trhu
Pravidlá EÚ sú im ukradnuté. Po Mete končí s overovaním faktov ďalší gigant z USA
Zákaz vyriešili bizarným spôsobom. „Utečenci z TikToku“ sa učia po čínsky, dôvod prekvapí
Američania si našli náhradu za TikTok. Hromadne prechádzajú na neznámu sieť paradoxného štátu
Hrozí jej úplný zákaz, teraz našli krízové riešenie. Veľký hráč chce Muskovi predať populárnu sociálnu sieť
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
Jadrová ponorka USA nasadila podvodné drony. Vyšle ich na tajné misie proti nepriateľom
Je veľký ako semienko jahody. ESA vyvinula vesmírny čip, ktorý bude mať dôležitú úlohu
Gigantický jašter so žraločími zubami znova „ožil“. Staré náčrty odkryli záhadu obávaného predátora
Slovenská sporiteľňa ohlásila veľkú novinku pri platbách. Známu aplikáciu už nebudeš potrebovať
Viac funkcií za viac peňazí. Balíček Microsoft 365 výrazne zdražel, môže za to unikátna funkcia
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené