Mestská polícia v Kežmarku ako prvá na Slovensku začala využívať systém od spoločnosti TSS Group, ktorý umožňuje vyslať signál SOS cez mobilnú aplikáciu. Aplikácia spolupracuje s kamerovým systémom polície a umožňuje automaticky vyhľadať používateľa v núdzi.

Aplikácia s názvom MSP SOS je dostupná pre zariadenia s iOS aj Android a sprístupňuje obyvateľom úplne nový spôsob komunikácie s mestskou políciou. O novinke informovala TV Markíza, ďalšie informácie sme zisťovali od polície aj vývojára aplikácie.

Dávid Igaz/FonTech

Ako to funguje?

MSP SOS má jednoduché používateľské rozhranie a pre jej používanie je najskôr nutná registrácia. Tá prebieha vyplnením mena, telefónneho čísla a lokácie. V súčasnosti je pritom možné vyskúšať aj demo verziu aplikácie. Aktivácia konta je dokončená po zadaní kódu doručeného na uvedené mobilné číslo. Po úspešnej registrácii v aplikácii má používateľ k dispozícii niekoľko možností ako kontaktovať mestskú políciu.

Hlavným ovládacím prvkom je veľké tlačidlo SOS. Po jeho zvolení sa mestskej polícii odošlú údaje, ktoré zadal používateľ pri registrácii a tiež GPS súradnice. To platí pokiaľ používateľ udelí aplikácii potrebné povolenie pre správu polohy. Pokiaľ áno, lokalitu je možné zistiť aj v prípade, že používateľ nemá priamo GPS signál, cez mobilný signál alebo Wi-Fi.

Dávid Igaz/FonTech

Ako nám ozrejmil Ondrej Sokol zo spoločnosti TSS Group, pri nepovolenej možnosti zdieľania polohy sa odosielajú nulové súradnice. Polícia v takom prípade má k dispozícii telefónne číslo a meno, ale presná lokalizácia priamo cez aplikáciu nie je možná. GPS súradnice sú však kľúčové pri prepojení s kamerovým systémom mesta, čo tvorí primárnu funkciu aplikácie.

Pokiaľ je používateľ, ktorý vyslal SOS signál, v dosahu kamerového systému polície, vďaka odoslaným dátam ho systém automaticky vyhľadá a zobrazí operátorovi na kamere. Dispečing následne v reálnom čase môže vyhodnotiť, aký ďalší krok podnikne a či prípadne vyšle hliadku. Práve v tomto ohľade aplikácia výrazne uľahčuje prácu mestskej polícii a dodáva používateľom ďalší stupeň ochrany.

Opakované zneužitie zablokujú

V súvislosti s používaním aplikácie vyvstáva aj problém neoprávnených hlásení používateľov, ktorí nie sú v stave nebezpečenstva alebo tiesne. Riešenie takýchto prípadov je na samotnej mestskej polícii, ktorá podľa Ondreja Sokola má prostriedky na to, aby v prípade viacnásobného zneužitia služby zablokovala účet, respektíve telefónne číslo používateľa.

Po stlačení tlačidla SOS sa tak následne dotyčnému zobrazí hláška o zablokovaní a odporúčanie v prípade nevyhnutnosti priamo zavolať na telefónne číslo 112, respektíve 159. Čo sa týka ochrany údajov používateľov, tak polícia ukladá informácie na zabezpečenom serveri, ku ktorému je prístup len z jedinej IP adresy. Používateľ má možnosť aj požiadať o zmazanie existujúcich údajov.

Nahlásenie vandalizmu aj požiaru

Okrem tlačidla SOS je v aplikácii obsiahnutá aj ďalšia možnosť kontaktu mestskej polície. Tá vznikla podľa slov Ondrej Sokola priamo na podnet primátora aj náčelníka MSP v Kežmarku. Tlačidlo „Pocit tiesne“ slúži v situáciách, kedy sa obyvateľ či návštevník mesta necíti bezpečne a komfortne.

Ako vysvetľujú predstavitelia mesta v reportáži TV Markíza, jeho použitie je možné napríklad pri prechode tmavou uličkou. Po stlačení tlačidla kamerový systém používateľa opäť lokalizuje a sleduje ho počas jednej minúty.

Dávid Igaz/FonTech

Ďalšou možnosťou je priamy hovor na číslo mestskej polície a štvrtým ovládacím prvkom je vytvorenie hlásenia. Tu môže používateľ aplikácie nahlásiť určitú udalosť zo zoznamu alebo vytvoriť vlastné hlásenie. Vo výbere sú možnosti Vandalizmus, Požiar, Dopravná nehoda a Výtržnosť.

Možno pribudnú ďalší

V súčasnosti je aplikácia dostupná len pre obyvateľov a návštevníkov Kežmarka, avšak, Ondrej Sokol nám ozrejmil, že v pláne je rozširovanie dostupnosti. Tento mesiac by mali spustiť marketingovú kampaň, v ktorej chce vývojár aplikáciu ponúknuť ďalším mestám a obciam na Slovensku aj v Česku.

Bližšie ich nešpecifikoval, ale potvrdil, že aplikácia v súčasnosti funguje len s kamerovými systémami, ktoré mestám a obciam dodáva samotná spoločnosť TSS Group. Na Slovensku aj v Česku ich má byť niekoľko.

Aplikácia mala oficiálny debut 11. marca a Kežmarok sa stal vhodným miestom na prvé spustenie z viacerých dôvodov. V prvom rade ide o prítomnosť spomínaného kamerového systému a zavážila aj veľkosť mesta. Podľa Ondreja Sokola je mesto so svojím počtom obyvateľov ideálnym miestom pre prvé ostré spustenie aplikácie.

Kežmarok je tak prvým mestom na Slovensku s podobnou technológiou prepojenia kamerového systému a mobilnej aplikácie pre obyvateľov. Náklady spojené s aplikáciou vyčíslil mestský úrad na 3 000 €, pričom ďalšie mesačné ani licenčné poplatky neplatí.

Práve pre nutné prepojenie aplikácie a kamerového systému je v súčasnosti možné využitie len v rámci systémov dodávateľa. Vývojár však dodáva, že uvažujú o vývoji vlastného riešenia aj pre iné kamerové systémy. Tento mesiac by mohlo byť jasnejšie, či sa do projektu zapoja aj ďalšie mestá a obce na Slovensku.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú