O tom, že Nvidia plánuje predstaviť ďalšie grafické karty, sme ťa už informovali. Nepôjde však o ďalších zástupcov rady RTX, ale predstavené budú cenovo dostupnejšie modely GTX série. 

Na internete sa dokonca objavili viaceré fotografie a to konkrétne modelu GTX 1660 Ti, ktorý rovnako bude disponovať technológiou Turing. Zverejnené grafické karty sú od výrobcov Palit a Evga. Vo oboch prípadoch sa jedná o karty s jednoslotovým chladičom. Informácie tak znova unikli ešte pred začiatkom oficiálneho predaja, ktorý vypukne 22. februára.

Slušný nárast výkonu s cenovkou na hrane

Na stránke Videocardz boli dokonca zverejnené fotografie kompletného balenia od výrobcu Galax. Na rozdiel od Evgy či Palit má táto grafika dvojslotový chladič, ktorého ventilátory majú priemer 90 mm. To už je relatívne slušné a možno očakávať príjemné teploty aj vo vysokej záťaži či po pretaktovaní. Záleží však aj od celkového prúdenia vzduchu v zostave.

Karta má pamäť veľkosti 6 GB a typu GDDR6 s podporou DirectX 12, ANSEL a Turing Shaders. Z konektorov nechýba DVI-D, HDMI a Display port. Chýba USB-C. Základné takty kariet (nie len do Galax) by mali začínať niekde okolo 1500 MHz, až na 1770 MHz v OC. Karty budú mať 1536 CUDA jadier a poväčšine budú napájané 8-pin konektorom.

Podľa Nvidie bude nárast výkonu oproti Pascalu (predchádzajúca generácia kariet) až o 50 %, no to je až príliš okaté a viaceré zdroje počítajú s hodnotou okolo 20 – 30 %, čo už je oveľa reálnejší údaj. Karta sa tak zaradí na úroveň GTX 1070. A čo cena? Tá by v prípade GTX 1660 Ti mala byť okolo 350 dolárov a 250 – 300 dolárov za slabší model GTX 1660.

Hoc je cena v dolároch, približne rovnakú môžme očakávať aj na Slovensku. Výsledná cena ešte môže kolísať, no stredná hodnota môže byť na tých 350 €. Osobne mi táto cena príde už dosť na hrane, no svojich kupcov si určite nájde.

Prečítaj si tiež
Nvidia GTX 1660 Ti sa predviedla v prvom benchmarku: Pozeráme sa na bestseller medzi hráčmi?

Za danú cenu sa však dá zohnať bazárová GXT 1080 aj v nereferenčnom modeli a to už je oveľa lepšia kúpa. Hoc ponúka staršiu technológiu a starší typ pamäte, výkon je neporovnateľne lepší a bez problémov bude táto karta zvládať AA tituly niekoľko ďalších rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom