Doposiaľ najväčšia a nepochybne aj najlákavejšia konferencia spoločnosti Apple sa už nezadržateľne blíži. Všetko totiž oficiálne vypukne už o niekoľko hodín, kedy nám tento kalifornský výrobca predvedie esá, ktoré sa donedávna snažil skrývať vo svojom rukáve.

Ako to už ale býva zvykom, s blížiacim sa dátumom odhalenia niektorých zaujímavých noviniek sa zvyšuje aj počet úniko. Pochopiteľne sa tak dozvedáme nové skutočnosti o iPhonoch, ale aj komponentoch, ktoré majú obsahovať. Bolo tak len otázkou času, kedy vyplávajú na svetlo sveta podrobnosti o najnovšom čipsete od amerického výrobcu, ktorý bude ústredným prvkom najnovším telefónov s logom nahryznutého jablka.

Bude výsadou výročného iPhonu

Respektíve jedného z najnovších modelov. Doterajšie úniky totiž naznačujú, že sa týmto novým procesorom bude môcť pochváliť len očakávaný iPhone X (donedávna známy pod označením iPhone 8). Apple A11, ako znie celé označenie čipsetu, ponúkne 6 jadier rozdelený do dvoch častí (clusterov). Jedna z nich, ktorá bude obsahovať dve výkonnejšie jadrá, je nazývaná Monsoon, pričom bude aktívna pri hraní hier alebo pri vykonávaní náročnejších operácií.

Prvý skutočne adaptívny čipset

Tá druhá, označovaná pojmom Mistral, sa bude spoliehať na zvyšné 4 jadrá, ktoré budú aktívne najmä pri jednoduchších činnostiach, a teda pri četovaní alebo prehliadaní internetu. Zarážajúce však je, že toto základné rozdelenie na menej výkonné a výkonné jadrá nebude smartfón limitovať. Všetky mobilné procesory totiž majú v jednom momente aktivovanú len jednu zo spomínaných častí, no A11-ka bude výnimkou. Každé z jej jadier totiž pracuje nezávisle na tom druhom, čo znamená, že môžu byť v prípade potreby naraz aktívne.

Nenechaj si ujsť
Zbohom, Touch ID! Čerstvé video ukazuje, ako bude fungovať zbrusu nové odomykanie tvárou na iPhone 8 / X

Pri potrebe čo najväčšieho možného výkonu tak budú pracovať všetky jadrá súčasne a pri strednom zaťažení zase môže byť aktívne len jedno výkonnejšie spolu s dvomi menej výkonnými. Systém si teda sám dokáže vypočítať, koľko a akých jadier má byť pri vykonávaní danej činnosti aktívnych. Vďaka tomu sa môžeme tešiť na vyšší výkon v prípade potreby, ale aj na dlhšiu výdrž batérie. Taktiež to znamená, že výročný iPhone bude atakovať rekordné čísla čo sa výkonu týka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom