S blížiacim sa dátumom predstavenia nových iPhonov je čoraz viac pravdepodobné, že výročný model nepríde s konvenčným snímačom odtlačkov prstov. Ten bude zrejme úplne absentovať a nahradí ho Face ID, teda odomknutie tvárou. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Spolu s novými iPhonmi sa dočkáme aj operačného systému iOS 11, ktorý je zatiaľ dostupný iba na testovanie pre vývojárov. Jeden z nich nahliadol do uniknutej verzie Gold Master a prišiel k zaujímavému objavu. Podarilo sa mu totiž prísť na to, ako bude prebiehať registrovanie tváre. Používateľ najskôr bude musieť predným fotoaparátom nasnímať svoju tvár z rôznych uhlov podľa znázornenej animácie. Táto funkcia má byť pomerne bezpečná a zhodu tváre má nájsť už za milióntinu sekundy.

Apple iPhone 7 Plus môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Veľký podiel na tom má odkúpenie spoločnosti RealFace, ktorá je priam expertom na rozpoznávanie tváre. Softvér si vytvorí akúsi 3D mapu tváre používateľa z viacerých uhlov, vďaka čomu je rozpoznávanie precízne presné a hlavne bezpečné. Technológia by dokonca mala byť schopná zamedziť odomknutiu smartfónu, pokiaľ sa o to pokúsi používateľova dvojička, prípadne niekto s fotografiou.

Nenechaj si ujsť
Obrovská nádielka nových informácií o iPhone 8: Nakoniec úplne iný názov, zmeny v iOS 11 a nové Air Pods k tomu

Okrem samotného odomykania smartfónu ale bude FaceID slúžiť na všetky ostatné účely, na ktoré doteraz slúžilo Touch ID. Ide teda napríklad aj o overovanie platieb pre Apple Pay. Táto vymoženosť sa pravdepodobne stala plánom B potom, čo sa Apple nepodarilo umiestniť snímač odtlačkov prstov pod displej. Bude ti chýbať tradičná vlastnosť iPhonov v podobe Touch ID?

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
4%
Páči sa mi to
29%
Chcem to
0%
Mám to
4%
Nepáči sa mi to
54%
Neznášam to
11%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.
 • WayTooLong

  To bude vela umrti sposobenych touto uzasnou novinkou, ze to nakoniec radsej formou aktualizacie zakazu pouzivat :D Especially in da USA :D Stary dobry odtalcok je nekompromisne blbuvzdorny.

  • TvojaMater

   Ty „MadeInDaUSA“… bez nich by si nemal nic. Pisal by si teraz na papier a posielal listy holubom. Ale ano, je to dnes v mode hovorit ze vsetko z USA je evil

   • Jakub Smolka

    myslím že technologický svet by sa vyvinul aj bez nich

   • Espirin

    vidim ze si myslienku ani nahodou nepochopil

 • Spout

  Príde aj odtlačok, naco šírite paniku?

 • Diego

  Apple sa vážne potápa. Ja nie som človek čo to bežne vraví, ale bez jobsa to s nimi ide od desiatich k piatim. Macbooky s druhým displayom, macbooky s jediným usb portom, redukcie na slúchadlá, teraz toto… Nečudo že ich už huawei prevalcoval v predajoch.

  • TvojaMater

   Apple sa potapa a prave preto rok co rok prekonavaju svoje rekordy v predajoch?

   • Diego

    Akože pardón. Majú silný marketing, ktorý funguje nevrdím že nie, ale predaje rastú len kvôli číne podľa mňa. Neverím že apple rastie drasticky na inom trhu. Inak v predajoch ich predbehol huawei – firma ktorá pred pár rokmi ani neexistovala. Už to nie je najpredávanejší telefón ako bol, len tým že rastie mobilný trh, tak rastie s ním. Američania sa už dosť odvracajú od applu, a prechádzajú ku konkurencii – pri mobiloch je to hlavne samsung. Tiež by som chcel vidieť aké majú macbooky pro predaje na domácom trhu v porovnaní s konkurenciou.

  • Jakub Smolka

   presne tak, osobne dúfam že sa potopí úplne

 • Peter Jeff Holéci

  Ja mam ios 11 public beta 9 momentalne.Pristupny pre verejnost pomaly 2 mesiace…

 • Tohle Android už nejaký ten rok také zvládá. Pohodlné stejně jako otisk nebo odemknutí přes BT Mi Bandem, který mám na ruce to ale rozhodně není. Fotit pro odemknutí mobilu selfie je spíš dost otravné…