Bezpochyby ak chceš vytiahnuť zo svojho herného zážitku čo najviac, komfort a omnoho lepší vizuál za síce vyššiu cenu ponúkne počítačová komunita. To však neznamená, že všetky herné série boli vyvíjané s myšlienkou portu na počítače.

Existuje niekoľko hier, ktoré, či už spackaným portom, alebo samotnou podstatou hrateľnosti postavenej na ovládaní gamepadom fungujú lepšie na konzolách.

Séria Devil May Cry

Niet pochýb, že na tomto zozname budú viaceré herné počiny pôvodom vzniknuté v Japonsku. Tamojšia herná komunita je už odnepamäti orientovaná na konzolový segment, a preto aj séria Devil May Cry bola vždy prvotne zamýšľaná ako hra pre PlayStation. Neskôr s príchodom tretieho dielu na počítače Capcom tvrdo narazil do steny.

Chýbajúce skúsenosti s portovaním na PC zapríčinili herný debakel s otrasným ovládaním a ešte horšou technologickou stránkou, kedy hra bežne aj v minútových intervaloch padala. Kvalita sa síce s nasledujúcimi dielmi odrazila od dna, no aj najnovší Devil May Cry 5 je pohodlnejšie hrateľný v prípade Xboxu One alebo PS4.

Séria Metal Gear Solid

Rovnako ako vyššie spomínaný Devil May Cry, aj hry zo série Metal Gear Solid boli prvotne vyvíjané pre PlayStation a až následne sa šťastnejšie časti dostali na PC. Hra je na konzole PlayStation najprijateľnejšia hneď z niekoľkých dôvodov, no ten najhlavnejší je, že len tam nájdeš všetky dieliky skladačky.

Magnum opus Hidea Kojimy, Metal Gear Solid 4, je doteraz dostupný len na PS3 a zatiaľ čo Snake Eater nájdeš aj na Xbox 360, PC hráči majú v tomto smere smolu. Keďže ide o hru s komplexným príbehom, kedy je potrebné sledovať každý jeden detail k pochopeniu zápletky, najlepšia voľba je v tomto prípade tretí PlayStation, kde si zahráš v horšej kvalite aj piaty diel.

FIFA/NHL

Dvojica videoherných simulátorov športu už dávno nie je doménou počítačov. Záujem sa s príchodom PS3 a Xbox 360 presunul ku konzolovému segmentu, kde sa FIFE a NHL darí podstatne lepšie ako v prípade PC.

Tejto situácii nepomohlo ani rozhodnutie spred niekoľkých rokov, kedy sa hokejová séria na PC prestala objavovať, a to hneď niekoľko ročníkov za sebou. Úspech dvojice športových sérii na konzolách utvrdzuje rovnako fakt, že aj tie najväčšie e-športové turnaje sa konajú v pohodlí PlayStationu alebo Xboxu.

Hry zo série Souls

Podobne ako Metal Gear Solid, Souls hry nedisponujú všetkými dielmi na PC. Nenájdeš tam napríklad predchodcu Dark Souls série, Demon’s Souls alebo PS4 exkluzivitu Bloodborne, ktoré mnohí fanúšikovia považujú za najlepšie tituly v rámci žánru. Čo sa týka samotných hier, ktoré mali to šťastie a na počítačoch sa objavili, nezožali medzi fanúšikmi vždy pochvalu.

Hráči sa najmä spočiatku pri vydaní prvej Dark Souls hry sťažovali na tragický a takmer nehrateľný port, ktorý podrývalo kostrbaté a nedomyslené ovládanie, čomu nepomohol ani nestabilný framerate. Fanúšikovia vtedy podobne ako niekoľkokrát na tomto zozname, prvýkrát vymenili klávesnicu a myš za gamepad.

Séria Final Fantasy

Japonský a konzolový pôvod sa podpísal aj na tejto RPG modle hráčov celého sveta. Hry si konečne po niekoľkých dekádach našli cestu ja na PC, kde momentálne nájdeš takmer celú ságu. Zatiaľ čo prvé časti sú na klávesnici ako tak hrateľné, pri posledných dieloch začneš zapájať do ovládacej schémy aj myš, kde samozrejme narazíš na kameň úrazu v podobe absolútnej nepohodlnosti.

Aj v tomto prípade to vyrieši pripojenie gamepadu, no pocitu z užívateľského rozhrania a menu, ktoré bolo veky navrhované pre konzoly sa už nikdy nezbavíš.

Rocket League

V e-športe ale aj medzi príležitostnými hráčmi obľúbený titul, Rocket League, zdieľa podobný osud ako športové série FIFA alebo NHL. Hra je samozrejme dostupná a užívateľský príjemná aj na počítačoch, no väčšina hráčskej základne sa orientuje na konzolový segment, kde je podstatne jednoduchšie si k danej hre zasadnúť a stráviť pár minút.

Aj v na tomto úspechu zohráva veľkú úlohu ovládanie, no kombinácia klávesnice a myši nie je až tak tragická, ako pri ostatných hrách na tomto zozname.

Takmer všetky bojovky

Kde hranie na klávesnici katastrofou rozhodne je, tak je to rozhodne u bojoviek. Neexistuje azda jediná slávna bojovka, ktorá by sa preslávila svojou PC verziou, čo pramení najmä z histórie samotného žánru. Street Fighter, Virtua Fighter alebo Mortal Kombat začínali ako arkádové automatovky, ktoré až neskôr osedlali konzolovú sféru.

Aj keď určite existuje niekoľko hier na PC vydaných pred rokom 2000, väčšina slávnych sérií ako napríklad Mortal Kombat prešiel plnohodnotne na počítače až okolo obdobia lomenia milénia. Tekken alebo Street Figher prešli na PC ešte o niečo neskôr.

Najväčším kameňom úrazu týchto hier je samozrejme ovládanie, no neschopnosť uspieť je rovnako zakorenená v chýbajúcej fanúšikovskej základni, ktorá už niekoľko dekád sleduje svoju obľúbenú bojovú sériu na konzolách.

Séria Resident Evil

Aj keď séria Resident Evil už niekoľko dielov nie je považovaná za konzolovú klasiku, jej pôvod a koncept hrania prvých hier hovorí o pravom opaku. V konečnom dôsledku však nešlo o tragické ovládanie, no PC hráči sa už pomaly, ale isto začali rozmaznávať modernejšími ovládacími schémami, spopularizovanými hrami ako bol napríklad prvý Max Payne.

S prechodom do 3D grafiky a štvrtým dielom sa koncept hry radikálne zmenil a kamera hry sa presunula za hlavného protagonistu. Pomalšie tempo a absencia pohybu pri mierení však naďalej ostala. Po nesmiernom úspechu na konzolách, štvrtý Resident Evil zamieril prvýkrát na počítače, kde sa okamžite strhla vlna kritiky.

Vizuál z neznámeho dôvodu vyzeral podstatne horšie ako na niekoľkokrát slabšej PS2 a ovládanie nedávalo ako logický, tak užívateľsky zmysel. Našťastie, autori štvorku opravili, ovládanie prispôsobili počítačom a dnes už je diel ako tak hrateľný.

Prečítaj si tiež
História hernej série Mafia: Ako sa z národného dedičstva vykľulo sklamanie

Ďalšie sklamanie tak prišlo až s Resident Evil 6, ktorý rovnako ako predchodcovia bol koncipovaný pre konzoly a až následne prispôsobený počítačom. Veľkú rolu v neúspechu hry vtedy zohrávala neposlušná kamera, ktorá v prípade počítačov bola ešte o niečo otravnejšia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú