Vo švajčiarskom lome využívajú na prácu najväčšie elektrické vozidlo na svete. Je ním 45 tonový vyklápač eDumper, ktorý pre svoju prácu takmer nepotrebuje dobíjanie z elektrickej siete. 

Ako informuje portál Green Car, za najväčším elektrickým vozidlom stojí švajčiarska spoločnosť KUHN Schweiz AG vyrábajúca ťažké stroje. Ich počin s názvom Elektro Dumper (v skratke eDumper), je obrovské nákladné vyklápacie monštrum postavené na základoch dieselového vozidla Komatsu HB 605-7. Namiesto dieselového motora však ukrýva 590 kW elektromotor s krútiacim momentom 9500 Nm.

Nepotrebuje takmer žiadne dobíjanie z elektrickej siete

Tento 45 tonový kolos dokáže zdolať 13 % prevýšenie a odviezť náklad o hmotnosti 65 ton. Jeho rozmery činia takmer 9 metrov na dĺžku, 4,2 metra na šírku a výšku, pričom s vyklopenou korbou dosahuje výšku až 8,5 metra. Energiu ukladá do 600 kWh batérie, čo je pre zaujímavosť šesťnásobok kapacity batérie Tesly Model S s dlhým dojazdom. Tá navyše váži úctyhodné 4,5 tony.

Čo je však na tomto vozidle najzaujímavejšie, je fakt, že takmer vôbec nepotrebuje dobíjanie z elektrickej siete. Ako je to možné? Batéria sa dobíja za pomoci rekuperácie brzdového systému a výrobca tvrdí, že je extrémne efektívna. Vozidlo za jej pomoci vyrobí viac energie ako spotrebuje. Portál InsideEVs dopĺňa, že vozidlo denne vyprodukuje 200 kWh energie naviac, čo ročne predstavuje 73 až 77 MWh.

Nákladiak šetrný k životnému prostrediu

Spoločnosť si na test vozidla zavolala pretekára Formuly E Lucasa DiGrassiho, ktorý sa pre portál CNN vyjadril, že automobil dosiahol v lome vrchol s batériou na úrovni 80 %. Pri ceste späť sa batéria dobila na 88 %. Oproti dieselovému náprotivku má tak eDumper ušetriť priemerne 50 000 litrov nafty ročne a čo je dôležitejšie, vďaka tomu nevypustí priemerne až 130 ton CO2 do ovzdušia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom