Problémom ďalšieho rozvoja elektromobility na Slovensku je predovšetkým nedostatočná podpora domácich inovácií a výskumno-vývojového ekosystému. Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) Patrik Križanský, spustené schémy podpory pre kúpu elektromobilov ako aj pre výstavbu nabíjacích staníc formou dotácií síce majú svoje nedostatky, v tejto oblasti sa ale Slovensko môže radiť k lepšiemu európskemu priemeru. „Nemôžeme sa v tomto sťažovať, snaha zo strany štátu existuje,“ skonštatoval.

Podstatne horšie sme však na tom pri podpore domácich inovácií. Slovensku chýba v tejto sfére systematický prístup a v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami sme na chvoste. „Slovensko je absolútne závislé od automobilového priemyslu, elektromobilita je jeho jasným trendom a my v inováciách nestíhame ani len za krajinami Vyšehradskej štvorky,“ myslí si Križanský.

Vláda podľa neho nerobí pre podporu prostredia hlavne pre menšie a stredné firmy v tejto oblasti takmer nič. „Automobilový priemysel sa prudko mení a toto je problém, ktorý výrazne pocítime o niekoľko rokov,“ domnieva sa.

Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

Samotné poskytovanie dotácií na kúpu elektromobilov pritom riaditeľ asociácie víta, uprednostnil by však dlhodobejší rámec podpory. Na dotácie vyčlenilo Ministerstvo hospodárstva SR 6 mil. eur, čo považuje za limitujúce. „Efektívnejšie by možno bolo stanoviť nejaký časový rámec podpory, ako to je napríklad v Nemecku,“ navrhuje Križanský.

Ďalším problémom je administratívna náročnosť, ktorá podľa neho celý proces zbytočne komplikuje. Nepozdáva sa mu napríklad nutnosť zvlášť v žiadosti zdôvodňovať kúpu vozidla bežnými občanmi či povinnosť pre právnické osoby prikladať veľké množstvo zbytočných príloh.

„Máme patent robiť veci zložito, pritom ide o jednoduchý proces kúpy automobilu, takže by sme sa v tomto mohli poučiť od iných krajín v Európskej únii,“ zhodnotil. Pozitívne však hodnotí opatrenia na zvyšovanie komfortu vlastníkov elektromobilov. Či už jednoduchšie parkovanie, využívanie pruhov pre autobusy, ale aj možnosť zrýchleného odpisu elektromobilov.

Zobraziť celú galériu (0)
Flickr (Úprava redakcie)

Podľa neho je trend postupného prechodu na elektromobily jasný a nie je dôvod, prečo by nemal zasiahnuť aj Slovákov. „Príde to prirodzene a postupne, okolo roku 2025 sa očakáva vyrovnanie obstarávacej ceny elektromobilov a klasických áut so spaľovacím motorom, Slovákov elektromobily určite neobídu,“ uzavrel.

Slovenská asociácia pre elektromobilitu vznikla v roku 2012 s cieľom zastupovať a podporovať rozvoj dopravy a dopravnej infraštruktúry pre osobné i úžitkové elektrické vozidlá na Slovensku. Zakladajúce spoločnosti viedla k založeniu asociácie potreba vytvorenia efektívnej platformy pre komunikáciu a spoluprácu medzi verejnou správou, vzdelávacími inštitúciami, podnikateľskými subjektmi a zahraničnými partnermi.

Za úlohu si SEVA kladie iniciovať a podieľať sa na príprave zásadných materiálov, legislatívy a projektov v záujme rozvoja elektromobility.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom