Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nie čo najvyšší výkon alebo najjemnejší displej, ale práve maximálna kvalita fotografií je to, čo od smartfónu na konci roka 2022 očakáva najviac Slovákov.

Termíny ako „fotomobil roka“ alebo „mobil, ktorý ti dá zabudnúť na zrkadlovky“ však súčasným internetom lietajú až príliš často na to, aby si im mohol plne dôverovať. Rovnako tak už dávno neplatí, že viac megapixelov alebo väčší počet fotoaparátov na zadnej strane urobí vo výsledku aj viac parády.

Za posledných pár mesiacov sme už počuli o smartfónoch s vyše 100 Mpx fotoaparátmi, no tie dnes ponúkajú pomaly aj mobily za 300 či 400 eur. Rovnako tak už pomaly nenájdeš low-end, ktorý by nemal širokouhlý fotoaparát. Trendom bol aj 10- či viac násobný zoom a od predstavenia nového iPhonu sa znova hovorí o tom, že aj predná selfie kamera by vo vlajkových lodiach mala disponovať automatickým zaostrovaním.

Huawei znova vytiahol niečo, čo iní nie

Z pohľadu fotografie však tento rok nad všetkými o parník vyčnieva Huawei Mate 50 Pro s fotoaparátom s unikátnou plynule meniteľnou clonou.

Mate 50 Pro ju má na hlavnom fotoaparáte s 50 Mpix rozlíšením a už ukážka nižšie ti naznačí, o čo ide. Clonou dnes okrem novinky čínskeho výrobcu dokážu meniť prakticky len kompaktné fotoaparáty a zrkadlovky, respektíve väčšina ich vymeniteľných objektívov. Tvoj dnešný mobil to nedokáže a expozíciu výsledného záberu tak ovpyvňujú len iné známe faktory – zaostrenie, citlivosť snímača (ISO) a rýchlosť uzávierky.

Fontech

Huawei Mate 50 Pro však dokáže hýbať aj clonou a to v rozmedzí od plne otvorenej (f/1.4) až po maximálne zaclonenie (f/4.0). Výhody sú jasné – maximálna svetelnosť prepustí na snímač viac svetla, ako v prípade konkurencie – iPhone 14 Pro napríklad disponuje (fixnou) svetelnosťou „len“ f/1.8. To sľubuje parádne nočné zábery.

Nízke clonové číslo prináša aj extrémne malú hĺbku ostrosti. To znamená, že všetko pred alebo za objektom, na ktorý zaostríš, bude efektne umelecky rozmazané. Huawei tak teoreticky v režime Potrét nemusí (takmer vôbec) používať softvérové rozostrovanie pozadia, ktoré má aj pri dnešnej úrovni umelej inteligencie a strojového učenia prinajmenšom rozporuplné výsledky, kedy je občas rozmazaných aj pár pramienkov vlasov, alebo naopak, ostré to, čo by už nemalo byť.

Clonu f/1.4 dobrú v noci a na portréty však nemôžeš používať v situáciách, kedy fotíš iné objekty alebo dokonca krajinky. Tam by malo byť ostré „všetko“, takže chceš opačný extrém v podobe (f/4.0) – čo najviac zaclonený objektív, ale len tak, aby stále prepustil dosť svetla a mobil jeho nedostatok nemusel kompenzovať dlhým časom uzávierky, ktorý z ruky bez statívu neudržíš.

Fotoaparáty v Huawei Mate 50 Pro
  • hlavný 50 Mpix fotoaparát s meniteľnou clonou (od f/1.4 do f/4.0), automatické zaostrovanie, optická stabilizácia
  • 64 Mpix teleobjektív s 3,5x optickým zoomom (f/3.5), automatické zaostrovanie, optická stabilizácia
  • 13 Mpix širokouhlý fotaparát so 120° záberom, (f/2.2), automatické zaostrovanie
  • 13 Mpix selfie fotoaparát (f/2.4)
  • 3D predný senzor
Dosť bolo teórie, takéto sú výsledky v praxi

Ty si však určite zvedavý skôr na to, ako nový Huawei Mate 50 Pro fotí v situáciách, v akých foťák mobilu otvárame najčastejšie. Novinku som preto v priebehu niekoľkých dní bral všade so sebou a snažil sa fotografovať môj bežný deň – s hlavným fotoaparátom, širokouhlou optikou aj teleobjektívom. Vonku cez deň, v noci ale aj v interiéroch s komplikovanými svetelnými podmienkami.

V každej situácii som sa snažil urobiť čo najlepšiu fotku, nijako som to však nepreháňal, takže som so sebou nemal statív a kompozíciou som vždy strávil len pár sekúnd. Vo výbere však nájdeš aj niekoľko vyslovených momentiek.

Fotografie z Huawei Mate 50 Pro

Videá?

Huawei Mate 50 Pro je právom aktuálnym kráľom rebríčka DxOmark. Značný pokrok sa udial aj vo oblasti videa. Ako vidíš na ukážke nižšie, aj tu je kvalita  záznamu v noci na veľmi vysokej úrovni. Nevidno takmer žiadny šum a prechod medzi tmavými časťami a osvetlenými časťami vianočných stánkov je mimoriadne prirodzený.

Tvoje videá môžu byť maximálne v 4K rozlíšení pri 60 fps, čo je dnešný štandard. Využiješ aj stabilizáciou obrazu, je však pravda, že najlepšie výsledky dosiahneč najmä vtedy, keď nakrúcaš z jedného miesta. Za chôdze a pri dynamických scénach má elektronika trochu problém s chaotickým preostrovaním, takže odporúčam  bod zaostrenia uzamknúť dotykom na konkrétne miesto na displeji.

Špičková kvalita pre smrteľníka, aj vreckový švajčiarsky nôž pre profíka

Po niekoľkých dňoch s fotoaparátmi v Huawei Mate 50 Pro oceňujem práve to, čo som zmienil už na začiatku. Zábery cez deň aj v noci budú vďaka ďalšej generácii pokročilej optiky a vyspelého softvéru výborné aj vo chvíľach, kedy len na rýchlo namieriš displej a cvakneš spúšťou. Často nemá význam ani prepínať na nočný režim, alebo komplikovane vyberať bod, na ktorý zaostríš – fotky totiž budú vždy viac než dobré, prakticky pre akékoľvek použitie.

Meniteľná clona, ktorú vo väčšine prípadov ovláda automatika, však dokáže ožiť aj v plne manuálnom režime. Skúsený fotograf, ktorý vie, čo sa so záberom udeje pri pohnutí clonou, citlivosťou alebo časom uzávierky, bude môcť prebudiť svojho kreatívneho ducha tak, ako mu to napríklad iPhone, ktorý ani plne manuálny režim nemá, v žiadnom prípade neumožní.

Dovolím si tiež tvrdiť, že schpnosti a možnosti fotoaparátu v mnohých laikoch vyvolajú chuť experimentovať a s týmto mobilom budú v rôznych situáciách fotiť oveľa viac, než s akýmkoľvek iným. Ak bol práve toto zámer výrobcu, vyšlo mu to na jednotku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú