Podvody neutíchajú ani v týchto dobách. Neustále sa objavujú nové a nové spôsoby, ktorými sa nechajú ľudia na internete oklamať podvodníkmi aj v čase, kedy sa na Slovensku šíri koronavírus. Zdravotníckych pomôcok je nedostatok rovnako ako dezinfekčných prostriedkov.

Mnohí zneužívajú túto situáciu na to, aby sa obohatili. Premiér Peter Pellegrini však nedávno v relácii Na telo s Michalom Kovačičom informoval, že polícia bude proti takémuto konaniu zasahovať. Policajti by sa tak mali pod falošným menom s takýmto podvodníkom spojiť a následne ho potrestať podľa paragrafov.

Aktuálnu situáciu zneužíva ďalší podvodný e-shop

Stále sa však objavujú ďalší podvodníci, ktorí chcú vyťažiť z aktuálnej situácie. Tentokrát ľudí zavádza a okráda ďalší internetový obchod, ktorého prevádzkovateľ sa má nachádzať vo Veľkej Británii. Podľa informácií polície zaznamenala Slovenska obchodná inšpekcia zvýšené množstvo sťažností na tohto predajcu, ktorý prevezme peniaze za objednávku vopred, tovar však nedoručí alebo zákazníci nie sú s jeho kvalitou spokojní.

Obchod následne nereaguje na odstúpenie od zmluvy a zákazníkov odkazuje na predávajúcich do Číny. E-shop sa bráni tým, že je len sprostredkovateľom predaja. Podobné problémy eviduje aj Európske spotrebiteľské centrum.

SOI však v mnohých takýchto prípadoch nemá možnosť vymáhať peniaze za nedoručený tovar. Obchod pritom s poškodenými zákazníkmi nekomunikuje žiadnou z uvedených foriem na svojej stránke a naďalej veselo predáva produkty, ktoré si môžu objednať ďalší nič netušiaci zákazníci.

Aktuálne navyše obchod ponúka pochybnú súťaž, do ktorej má byť zaradená každá zaplatená objednávka. Jedná sa o súťaž o bližšie nešpecifikované ceny v údajnej hodnote až 160 000 €, ktorá môže zákazníka za vidinou výhry presvedčiť k tomu, aby zaplatil svoju objednávku.

Tovar ani peniaze však už ale neuvidí. Na stránke e-shopu sa navyše nachádzajú aj falošné recenzie zákazníkov, ktoré môžu ostatných nabádať, že ide o dôveryhodný a spoľahlivý obchod.

V e-shope sa momentálne nachádza množstvo tovaru, ktorí zháňajú mnohí ľudia aj na Slovensku, teda ochranné rúška, respirátory či dezinfekčné gély. Na ďalší podvodný internetový obchod prednedávnom upozornil aj slovenský ESET, podľa ktorého však e-shop predávajúci zdravotnícke pomôcky zbiera osobné údaje zákazníkov.

Podvodný e-shop pôsobí na týchto doménach: 

Okrem týchto podvodov sú mnohí vystavení aj kybernetickým hrozbám, kedy môžu byť obeťami phishingových kampaní alebo falošných interaktívnych máp so štatistikami o koronavíruse alebo aj aplikácií, ktoré môžu uzamknúť smartfón a vydierať jeho majiteľa. Viac informácií o aktuálnych kybernetických útokoch sa dozvieš v samostatnom článku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú