Ak patríš medzi skupinu používateľov uprednostňujúcich variabilitu pred štandardizáciou, určite nosíš vo vrecku zariadenie s niektorou z posledných verzií operačného systému Android.

Ten v sebe skrýva nespočetné množstvo rôznych nastavení a funkcionalít, ktoré nie sú vždy zrejmé na prvý pohľad. Pripravili sme 8 jednoduchých trikov, o ktorých existencii si s veľkou pravdepodobnosťou  doteraz nevedel.

Funkcia Smart Lock

Jednou z najlepších súčastí Androidu je už niekoľko rokov schopnosť inteligentného zamykania skrz funkciu Smart Lock. Pomocou nej dokážeš naučiť svoj smarfón jednoduchému spoznávaniu okolitých vnemov, na základe ktorých sa uzamkne, respektíve ostane primárne odomknutý.

Funkciu nájdeš jednoducho v sekcii bezpečnosti a uzamykania. Po autentifikácii sa naskytne pohľad na jednoduché menu, kedy si môžeš nastaviť, aby sa zariadenie nezamykalo v prípade, že ho máš pri sebe vo vrecku alebo na základe súradníc môže telefón ostať odomknutý u teba doma.

Obľúbenou funkcionalitou je najmä pridanie dôveryhodného zariadenia Bluetooth, v ktorého blízkosti sa telefón nikdy nezamkne.

Zdieľaj pripojenie k sieti Wi-Fi jednoducho pomocou QR kódu

Či už sa chceš strániť úniku dát alebo len nechceš, aby ti tvoj sused kradol zbytočne rýchlosť prenosu, určite si heslo do WiFi zadefinuj čo najzložitejšie.

Potom už iba stačí, ak si ho zadáš do smartfónu len raz a máš po starostiach. S návštevou ho tak vieš zdieľať jednoducho skrz QR kód v samotnom menu Wi-Fi siete, a to všetko bez toho, aby ho ktokoľvek niekedy musel čítať.

Zálohuj fotky jednoducho a okamžite

Ak ešte nepatríš medzi šťastných používateľov aplikácie Fotky od Google, okamžite by si to mal napraviť. Aplikácia totiž ponúka nekonečné a bezplatné úložisko fotiek bez ohľadu na platformu a ich počet.

Fotky v sebe skrývajú aj príjemnú možnosť automatického nahrania do cloudu, ktoré však pri prvotnom nainštalovaní aplikácie môže trvať niekoľko minút. To sa dá zmeniť jednoduchým trikom optimalizácie spotreby batérie, ktorý však funguje len na zariadeniach, kde si si aplikáciu Fotky musel nainštalovať ručne, čiže si ju nemal v zariadení ako predvolenú voľbu galérie.

Na telefónoch ako je napríklad Samsung, kde Fotky nie sú primárnou súčasťou nadstavby Androidu, zájdi v nastaveniach do sekcie s aplikáciami a ich optimalizácie batérie. Vyber možnosť vidieť všetky nainštalované aplikácie a vypni optimalizovanie Google Fotiek.

Presúvaj menej dôležité upozornenie na koniec zoznamu notifikácií

Novinkou jednej z posledných aktualizácií Androidu je aj schopnosť zoskupovať notifikácie, respektíve ich zaradzovať podľa uváženia používateľa. Týmto docieliš, aby skupina upozornení (napríklad z YouTube) bola posunutá až za všetky pre teba dôležitejšie upozornenia.

Na upozornení dlhšie podrž prst a pri zobrazení kontextovej ponuky vyber možnosť ostatné upozornenia. Tie potom nebudú vydávať zvuk, nebudú vibrovať a v lište sa zobrazia až ako posledné. Tento prístup dokážeš využiť napríklad v prípade správ a e-mailov.

Vynúť tmavý režim aj v tých aplikáciách, ktoré ho nepodporujú

Vývojárske možnosti dosiahnuteľné skrz skryté menu v nastaveniach každého Android smartfónu ponúkajú používateľom pohľad do zákulisia systému.

Medzi množstvom nastavení nájdeš aj jednu novinku, ktorá sa objavila len v nedávnej aktualizácii Androidu. Nanútenie tmavého pozadia naprieč celým systémom je už štandardom a obľúbenou funkciou, no stále sa nájdu výnimky, ako Facebook alebo WhatsApp, ktoré tomuto trendu náležite vzdorujú.

Vývojárske menu však podobne ako Google Chrome dovolí presadiť tmavé pozadie naprieč všetkými aplikáciami naraz. Vyzerá a funguje pomerne bezproblémovo, no aj tu občas nájdeš problém s nekompatibilitou.

Zmeň škálovanie displeja a vytiahni z neho maximum

Ak by sme zostavovali rebríček prvých akcií, ktoré by mal každý používateľ vykonať na svojom smartfóne, nastavenie minimálnej šírky displeja v bodoch by bolo rozhodne medzi korunovanou trojicou zmien.

Táto možnosť sa rovnako skrýva vo vývojárskych nastaveniach a dovoľuje používateľovi využiť veľkosť displeja, ktorého hranice sa posúvajú z roka na rok v ešte podmanivejšej miere ako doteraz. V jednoduchosti zhrnuté, môžeš si zmeniť mierku toho, čo vidíš na displeji, aby si na jednej scéne bez potreby posúvania videl napríklad viac riadkov textu.

Minimálna šírka sa udáva v bodoch a je len na tebe, akú hodnotu si zvolíš. Tu však je potrebné poznamenať, že pri zadaní obrovských čísel môže celé zariadenie pôsobiť neprakticky.

Hodnoty sú závislé na veľkosti displeja a jeho rozlíšení, takže každému používateľovi môže sadnúť úplne iné číslo.

Šetri spotrebu batérie a operačnej pamäte bez hlbších zásahov do systému

Spôsobov, ako šetriť batériu alebo tak potrebný výkon, je na smartfónoch s otvorenejším operačným systémom v porovnaní s priamou konkurencie hneď niekoľko. Najmä problém vyťaženosti operačnej pamäte môže vyriešiť práve tento jednoduchý trik skrytý vo vývojárskom menu.

Mnohé aplikácie tak využívajú megabajty pamäte aj potom, čo ich natvrdo vypneme. Tomu dokážeš zabrániť zapnutím možnosti nazvanej „Neuchovávať aktivity“, ktorá ako už názov a popis napovedá, zabráni vypnutým aplikáciám vykonávať dodatočné procesy na pozadí.

Rovnako tak funguje aktivita s názvom „Limit procesov na pozadí“, ktorá stanoví maximálny počet iterácií pracujúcich na pozadí, kedy každá ďalšia akcia sa pri prekročení limitu automaticky vypne ako vo vyššie popísanom prípade. Práve druhá možnosť je užívateľsky prívetivejšia, keďže aspoň v minimálnej miere sa vyhneš konštantnému načítavaniu najpoužívanejších aplikácií.

Plánované zapnutie – vypnutie zariadenia

Vynikajúcou možnosťou moderného Androidu je aj možnosť naplánovaného vypínania telefónu podľa vopred definovaného rozvrhu. Ta sa určite zíde v nočných hodinách, kedy sa chceš vyhnúť otravným upozorneniam a zároveň ušetriť drahocenné percentá batérie.

Funkcionalita plánovaného zapnutia a vypnutia je implementovaná hlboko v útrobách nastavení, a tak radíme využiť vyhľadávanie vo vrchnej časti obrazovky. Po nájdení sekcie čaká na používateľa jednoduché menu rozdelené do dvoch sekcií, kedy si môžeš nastaviť čas oboch akcií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú