Najnovšie sme sa detailnejšie pozreli na svet športu. Prinášame zoznam toho najlepšieho, čo aktuálne nájdeš v rámci športu na streamovacích platformách.

Pri výbere sme sa prioritne sústredili na filmové i seriálové počiny, ktoré sa k nám dostali počas posledných rokov. Zároveň sme sa snažili zamerať na menej známu tvorbu, aj keď v niektorých prípadoch sme spravili výnimku.

The Game Changers

Platforma: Netflix

ČSFD: 73%

Ak na zozname nájdeš nejaký kontroverzný kúsok, s najväčšou pravdepodobnosťou to bude dokumentárny počin od Netflixu The Game Changers. Ten totiž patrí k tvrdým zástancom rastlinnej stravy a prináša exkluzívne rozhovory s odborníkmi i vrcholovými športovcami, ktorý do témy prinášajú množstvo zaujímavých svedectiev.

Film produkoval James Cameron, nie je to však jediné zvučné meno, ktoré za ním stojí. Na tvorbe sa totiž podieľali aj športové legendy v podobe Arnolda Schwarzenegra, Lewisa Hamiltona či Novaka Djokoviča a okrem iných v ňom nájdeš aj jedného z našich najúspešnejších športovcov, Zdena Cháru. Posolstvo filmu je mimoriadne silné, rovnako búrlivá bola aj spoločenská diskusia, ktorú The Game Changers po premiére vyvolal.

Tour de Doping

Platforma: HBO

ČSFD: 73%

Ak máš rád absurdný humor a máš trištvrte hodinky voľného času, určite si na HBO pusti satirickú komédiu Tour de Doping. Tá je doslova prešpikovaná známymi hereckými tvárami a sleduje najznámejšie cyklistické preteky Tour de France v roku 1982. Bláznivá komédia sa tvári ako seriózna dobová udalosť, nekorektná je však v každom jednom smere.

Podobne ako pri všetkých paródiách aj v tomto prípade silne zaváži, či ti ponúknutý humor sadne, alebo sa pri pozeraní budeš cítiť skôr trápne. Napovedať by mohol predchádzajúci počin tvorcov s názvom 7 dní v pekle, prípadne upútavka k filmu, ktorú nájdeš nižšie. V každom prípade by ťa k pozeraniu mohli prinútiť hviezdy ako Dolph Lungren, Andy Samber, Orlando Bloom či neslávne známa legenda cyklistiky Lance Armstrong.

Eddie Strongman

Platforma: Netflix

ČSFD: 83%

Pôvodne sme namiesto dokumentu o britskom strongmanovi chceli do zoznamu zaradiť životopisnú snímku o obrovi Andrem, ikonickej postave amerického wrestlingu. HBO však dokument Andre the Giant medzičasom z ponuky stiahlo, priestor teda dostal silný muž Británie Edward „Eddie“ Hall a jeho cesta za dosiahnutím titulu najsilnejšieho muža na zemeguli.

Dokumentárny film prostredníctvom Eddieho sleduje nezmapované prostredie strongmenov a ich extrémne náročného životného štýlu, ktorý si častokrát žiada veľké obete. Životné kompromisy musel na svojej neľahkej ceste za slávou musel spraviť aj hlavný hrdina, aká veľká je v skutočnosti cena za úspech uvidíš aj dokumente o ňom.

Icarus

Platforma: Netflix

ČSFD: 84%

Znepokojivý dokumentárny film Icarus sleduje britského cyklistu Bryana Fogela, ktorý sa na vlastnej koži rozhodne vyskúšať, či je možné oklamať antidopingový systém a užívať zakázané látky aj na najvyššej úrovni. S plánom i dávkovaním mu pomôže ruský vedec Grigorij Rodčenkov stojaci na čele ruského antidopingového programu.

Dvojica sa postupne spriatelí a Rodčenko v priamom prenose odkrýva šokujúce praktiky ruských vrcholových športovcov, čím spúšťa masívnu svetovú odozvu a zároveň vyvoláva otázku, či sú súčasné štandardy na kontrolu užívania zakázaných látok dostatočne efektívne. O vysokých kvalitách filmu svedčí skutočnosť, že Icarus v roku 2017 získal Oscara za najlepší celovečerný dokument.

Losers

Platforma: Netflix

ČSFD: 87%

Ďalšia z radu úspešných doku-sérií od Netflixu sa uberá presne opačným smerom, než akým je nastavená moderná doba. Namiesto víťazov a úspešných jedincov totiž zobrazuje výnimočných ľudí i skupiny, ktorých životné prehry nakopli k výnimočným výkonom. Seriál naprieč ôsmymi epizódami predstaví príbehy boxera z násilného rodinného prostredia, vytrvalostného bežca strateného v púšti, zázračný futbalový tím či nevzdávajúcu sa černošskú krasokorčuliarku.

Losers je vo výsledku vysoko inšpiratívnym dokumentom s cieľom ukázať, že prekážky a prehry v živote nás môžu posunúť k lepším veciam. To na prvý pohľad síce môže znieť ako lacné klišé a miliónkrát videný gýč, pri pozeraní však možno rýchlo zistíš, že v prípade Losers platí presný opak.

What’s My Name: Muhammad Ali

Platforma: HBO

ČSFD: 88%

Príbeh jednej z najväčších postáv 20. storočia priblíži vydarený dvojdielny dokument s názvom What’s My Name: Muhammad Ali. Život legendárneho boxera a veľkého zástancu ľudských práv už bol síce na obrazovky prenesený mnohokrát, tvorcovia z HBO však prinášajú unikátne dobové zábery i nahrávky, ktoré predstavujú Muhammada Aliho v doposiaľ nevidenej podobe.

Dokumentárna novinka zobrazuje boxerský život, výzvy i konfrontácie, ktorým Muhammad Ali počas života čelil. Zároveň sa detailne venuje aj pôsobeniu mimo ringu a udalostiam, ktoré viedli k sformovaniu symbolu tolerancie a ľudskosti, ktorým sa jeden z najlepších boxerov všetkých čias neskôr stal.

Senna

Platforma: Netflix

ČSFD: 89%

V prípade životopisnej snímky legendárneho brazílskeho závodníka F1 sme museli spraviť výnimku a pridať ju na zoznam aj napriek tomu, že bola natočená už v roku 2010. Dôvod? Senna nie je len bezchybne spracovanou výpoveďou o živote jedného z najlepších pretekárov F1, ale tiež napínavým športovým filmom s mimoriadne úderným tempom.

Rovnako ako väčšina kúskov na našom zozname sa aj tento životopisný film zameriava nielen na dianie na trati, ale tiež Sennov súkromný život a predstavuje kompletný portrét legendárneho jazdca. Ku cti tvorcom rovnako slúži aj skutočnosť, že aj napriek tragickým udalostiam v roku 1994 sa diváka nesnažia citovo ždímať.

Rush

Platforma: Netflix

ČSFD: 90%

Aj keď sme sa pri zostavovaní rebríčka snažili sústrediť na nové a menej známe snímky, Rush sme z neho jednoducho nemohli vynechať. Jeden z najlepších športových filmov histórie prináša nezabudnuteľnú adrenalínovú jazdu vo svete F1 a zobrazuje boj o titul šampióna medzi Nikim Laudom (Daniel Bruhl) a Jamesom Huntom (Chris Hemsworth).

Kým prvý je prototypom disciplinovaného pragmatika, druhý si život užíva plnými dúškami. Oboch však spája láska k rýchlym strojom a dvojica pretekárov si aj napriek veľkej rivalite buduje netradičné priateľstvo a navzájom sa poháňa k životným výkonom. Na trati ale priateľstvo ide bokom a neľútostný boj o titul pokračuje.

Sunderland Til I die

Platforma: Netflix

ČSFD: 91%

Nezáleží na tom, či fandíš Arsenalu, FC Barcelona alebo futbal považuješ za vrchol nudnosti. Sunderland Till I Die je jedinečným projektom, ktorý ťa nemilosrdne pohltí a nepustí, až kým nedopozeráš všetky jeho diely. Dokumentárna séria sa mala pôvodne sústrediť na návrat FC Sunderland do najvyššej anglickej súťaže, namiesto toho však klub čelil jednej katastrofe za druhou a spadol ešte o súťaž nižšie.

Novinka od Netflixu, ktorá sa v apríli dočkala druhej série, sa pritom nesústredí iba na dianie na trávniku, ale prináša mnohé zaujímavé informácie i rozhovory zo zákulisia. Tie do detailu predstavujú fungovanie klubu i zmýšľanie fanúšikov stojacich za tímom aj v tých najhorších časoch.

Formula 1: Drive to Survive

Platforma: Netflix

ČSFD: 94%

Strhujúca dokumentárna séria od Netflixu patrí medzi to najlepšie, čo bolo v rámci športových dokumentov v posledných rokoch natočené. Úprimne povedané, F1 nemohla dúfať v lepšie promo. Drive to Survive sa zatiaľ dočkalo dvoch excelentných sérií, ktoré nechávajú fanúšikov nahliadnuť do zákulisia monopostov, oboznamujú ich s politikou i stratégiami jednotlivých tímov a prinášajú dramatické momenty z vybraných závodov.

Sonda do sveta F1 nikdy pred tým nebola takto komplexná a Drive to Survive je prvotriednym adrenalínovým zážitkom nielen pre fanúšikov formule a motošportu, ale tiež pre všetkých, ktorí priame prenosy závodov so zívaním prepínali na iný kanál. Drive to Survive totiž pre nezainteresovaných kompletne mení pohľad na svet formule, zatiaľ čo verným divákom ponúka neopakovateľný náhľad do zákulisia tohto športu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom