92. ročník udeľovania Oscarov práve spoznal finálny zoznam svojich nominantov a podľa očakávaní dominuje predovšetkým celovečerná snímka Mank od režiséra Davida Finchera, ktorá získala až 10 nominácií.

Zaujímavosťou pritom je, že Mank, ktorý v rámci svojho obsahu exkluzívne ponúka Netflix, dominoval aj na zozname kandidátov na Zlaté glóbusy, kde bol nominovaný v šiestich kategóriách, no napokon nezískal ani jedno ocenenie. Zoznam víťazov nájdeš v samostatnej téme.

Netflixu sa darilo aj so svojou historickou drámou The Trial of the Chicago 7, ktorá naplnila aj naše predpovede a o zlatú sošku zabojuje celkovo v šiestich kategóriách, vrátane prestížneho ocenenia za najlepší film.

Želiezko v ohni budú mať pri odovzdávaní cien, ktoré sa uskutoční 26. apríla o druhej hodine ráno nášho času aj streamovacie služby HBO Max s dramatickou snímkou Judas and the Black Messiah a Disney, kde pre zmenu dominuje dráma Nomadland. Práve o nej sa hovorí ako horúcom kandidátovi na zisk zlatej sošky, keďže v prvenstvo v kategórii za najlepší film si odniesla aj zo spomenutých Zlatých Glóbusov.

Snímky s najväčším počtom nominácií na Oscara:
  • Mank (10)
  • The Father (6)
  • Judas and the Black Messiah (6)
  • Minari (6)
  • Nomadland (6)
  • Sound of Metal (6)
  • The Trial of the Chicago 7 (6)
Dominancia streamovacích služieb, sklamanie pre Christophera Nolana

Nie je prekvapením, že prichádzajúci filmový galavečer bude mať špecifickú príchuť, keďže sa uskutoční iba v online priestore kvôli pandemickej situácii. Tá vo veľkom zabránila príchodu ďalších sľubných filmov do kín, zamiešala teda aj kartami nominácií, na ktorých sa objavili predovšetkým snímky streamovacích služieb.

Prakticky od marca minulého roka bola väčšina kín zatvorená, šťastie na konci augusta skúsil Christopher Nolan s očakávaným akčným blockbusterom Tenet, ktorý si však odniesol iba dve nominácie. S rovnakým počtom nominácií skončil aj Borat Subsequent Moviefilm, ktorý sa objavil exkluzívne na Prime Video. 

Zoznam nominovaných filmov 92. ročníka Oscarov:

Najlepší film

  • The Father
  • Judas and the Black Messiah
  • Mank
  • Minari
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

TMDB

Najlepší herec v hlavnej úlohe

  • Riz Ahmed (“Sound of Metal”) 
  • Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”) 
  • Anthony Hopkins (“The Father”) 
  • Gary Oldman (“Mank”) 
  • Steven Yeun (“Minari”) 

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe

  • Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
  • Andra Day (“The United States vs. Billie Holiday”)
  • Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)
  • Frances McDormand (“Nomadland”)
  • Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

 Najlepší herec vo vedľajšej úlohe

  • Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”) 
  • Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”) 
  • Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”) 
  • Paul Raci (“Sound of Metal”) 
  • Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”)

Najlepšia herečka vo vedľajšej role

  • Maria Bakalova (‘Borat Subsequent Moviefilm”) 
  • Glenn Close (“Hillbilly Elegy”) 
  • Olivia Colman (“The Father”) 
  • Amanda Seyfried (“Mank”) 
  • Youn Yuh-jung (“Minari”)

FonTech

Najlepší režisér

  • Thomas Vinterberg (“Another Round”)
  • David Fincher (“Mank”)
  • Lee Isaac Chung (“Minari”)
  • Chloe Zhao (“Nomadland”)
  • Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)

Najlepší animovaný film

  • Onward
  • Over the Moon
  • Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Soul
  • Wolfwalkers

Najlepší krátky animovaný film

  • Burrow (Disney Plus/Pixar)
  • Genius Loci (Kazak Productions) 
  • If Anything Happens I Love You (Netflix) 
  • Opera (Beasts and Natives Alike) 
  • Yes-People (CAOZ hf. Hólamói) 

Najlepší adaptovaný scenár

  • “Borat Subsequent Moviefilm,” Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer 
  • “The Father,” Christopher Hampton, Florian Zeller 
  • Nomadland,” Chloé Zhao 
  • “One Night in Miami,” Kemp Powers 
  • “The White Tiger,” Ramin Bahrani 

Najlepší pôvodný scenár

  • “Judas and the Black Messiah,” Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, Kenneth Lucas 
  • “Minari,” Lee Isaac Chung 
  • “Promising Young Woman,” Emerald Fennell 
  • “Sound of Metal,” Abraham Marder, Darius Marder, Derek Cianfrance 
  • “The Trial of the Chicago 7,” Aaron Sorkin 

Najlepšia kamera

  • “Judas and the Black Messiah,” Sean Bobbitt 
  • “Mank,” Erik Messerschmidt 
  • “News of the World,” Dariusz Wolski 
  • Nomadland,” Joshua James Richards 
  • “The Trial of the Chicago 7,” Phedon Papamichael 

Najlepší dokument

  • “Collective” (Magnolia Pictures a Participant) 
  • “Crip Camp” (Netflix) 
  • “The Mole Agent” (Gravitas Ventures) 
  • “My Octopus Teacher” (Netflix) 
  • “Time” (Amazon Studios) 

Najlepší krátky dokument

  • “Colette” (Time Travel Unlimited) 
  • “A Concerto Is a Conversation” (Breakwater Studios) 
  • “Do Not Split” (Field of Vision) 
  • “Hunger Ward” (MTV Documentary Films)
  • “A Love Song for Latasha” (Netflix) 

Najlepší hraný krátky film

  • “Feeling Through” 
  • “The Letter Room” 
  • “The Present” 
  • “Two Distant Strangers” 
  • “White Eye” 

Najlepší cudzojazyčný film

  • “Another Round” (Denmark) 
  • “Better Days” (Hong Kong)
  • “Collective” (Romania) 
  • “The Man Who Sold His Skin” (Tunisia)
  • “Quo Vadis, Aida?”(Bosnia and Herzegovina) 

Najlepší strih

  • “The Father,” Yorgos Lamprinos
  • Nomadland,” Chloé Zhao 
  • “Promising Young Woman,” Frédéric Thoraval 
  • “Sound of Metal,” Mikkel E.G. Nielsen 
  • “The Trial of the Chicago 7,” Alan Baumgarten 

Najlepší zvuk

  • “Greyhound,” Odin Benitez, Jason King, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Jeff Sawyer 
  • “Mank,” Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin 
  • “News of the World,” John Pritchett, Mike Prestwood Smith, William Miller, Oliver Tarney, Michael Fentum 
  • “Soul,” Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker, Vince Caro 
  • “Sound of Metal,” Phillip Bladh, Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Carolina Santana 

Najlepšia výprava

  • “The Father,” Peter Francis, Cathy Featherstone 
  • “Ma Rainey’s Black Bottom,” Mark Ricker, Karen O’Hara, Diana Stoughton 
  • “Mank,” Donald Graham Burt, Jan Pascale 
  • “News of the World,” David Crank, Elizabeth Keenan 
  • “Tenet,” Nathan Crowley, Kathy Lucas 

Najlepší soundtrack

  • “Da 5 Bloods,” Terence Blanchard 
  • “Mank,” Trent Reznor, Atticus Ross 
  • “Minari,” Emile Mosseri 
  • “News of the World,” James Newton Howard 
  • “Soul,” Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste 

Najlepšia pôvodná skladba

  • “Fight for You,” (“Judas and the Black Messiah”) 
  • “Hear My Voice,” (“The Trial of the Chicago 7”) 
  • Húsavík,” (“Eurovision Song Contest”) 
  • “Io Si (Seen),” (“The Life Ahead”) 
  • “Speak Now,” (“One Night in Miami”) 

Najlepší make-up a vlasy

  • “Emma,” Marese Langan 
  • “Hillbilly Elegy,” Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle 
  • “Ma Rainey’s Black Bottom,” Matiki Anoff, Mia Neal, Larry M. Cherry 
  • “Mank,” Kimberley Spiteri, Gigi Williams 
  • “Pinocchio,” Dalia Colli, Anna Kieber, Sebastian Lochmann, Stephen Murphy 

Najlepšie kostýmy

  • “Emma,” Alexandra Byrne 
  • “Mank,” Trish Summerville 
  • “Ma Rainey’s Black Bottom,” Ann Roth 
  • “Mulan,” Bina Daigeler 
  • “Pinocchio”

www.themoviedb.com

Najlepšie vizuálne efekty

  • “Love and Monsters 
  • “The Midnight Sky,” Matt Kasmir, Chris Lawrence, Dave Watkins, Max Solomon 
  • “Mulan,” Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram 
  • “The One and Only Ivan,” Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez 
  • “Tenet,” Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott R. Fisher, Mike Chambers 

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom