Nový Top Gun s podtitulom Maverick celým svetom presvišťal exkluzívnym spôsobom a prakticky všade sa o novinke hovorí ako o filme roka, ktorý jedinečným vizuálnym prevedením nasadil akčným konkurentom latku pekelne vysoko.

Snímka od režiséra Josepha Kosinskeho sa teší veľkej obľube a skvelým recenziám hlavne aj vďaka svojmu autentickému poňatiu a všadeprítomnej nostalgie z pôvodného originálu z roku 1986, ktorý Top Gun: Maverick prevyšuje vo všetkých smeroch.

Tom Cruise
TMDB

Využívanie najmodernejších technológií a reálnych záberov hercov v kokpitoch stíhačiek okamžite katapultovalo novinku na prvé miesto v rebríčku kandidátov na film roka 2022.

Najziskovejší film v kariére Toma Cruisa sa však postaral aj o ďalší mimoriadne zaujímavý moment, o ktorom sa hneď po premiére začalo hovoriť ako o jednej z najemotívnejších scén poslednej doby. Text nižšie môže obsahovať spoilery.

V jednom momente sa totiž na plátne objavil aj herec Val Kilmer, predstaviteľ Toma „Icemana“ Kazanskeho z prvého filmu. Vzhľadom na zdravotné problémy herca, ktorý kvôli rakovine hrtana úplne prišiel o hlas, si táto scéna našla špeciálne miesto v srdciach nielen skalných fanúšikov Top Gun.

TMDB

Mnohých príjemne prekvapilo aj riešenie, akým tvorcovia opäť zakomponovali jeho postavu do diania, keď Val Kilmer začal dokonca hovoriť. Medzi ľuďmi sa začalo šepkať o zlepšení jeho zdravotného stavu, pravdou však je, že za jeho hlasom stojí umelá inteligencia.

V rozhovore pre portál Page Six to prezradila Kilmerova dcéra Mercedes. Postarala sa o to spoločnosť Sonantic, s ktorou herec už dlhšie spolupracuje na tom, aby mohol používať digitálnu verziu svojho vlastného hlasu.

Niekdajšia akčná ikona začala so Sonantic spolupracovať ešte v auguste minulého roka. Val Kilmer jej poskytol desiatky hodín záznamov so svojím hlasom. Spoločnosť následne hlasovú stopu vďaka vlastným algoritmom premenila na model, vďaka ktorému herec môže aspoň v obmedzenej podobe rozprávať.

Fortune tvrdí, že túto technológiu filmári použili aj v Top Gun: Maverick, samotní filmári však hovoria, že žiadna umelá inteligencia sa o Kilmerovu vetu vo filme nepostarala.

Isté však je, že herec nad spoluprácou neskrýva spokojnosť. Vo vyhlásení Kilmer povedal, že je vďačný celému tímu v Sonanticu, ktorý „majstrovsky obnovil jeho hlas spôsobom, o ktorom si nikdy nepredstavoval, že by ho bolo možné takto zrealizovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP