banner-axon-7
Tohtoročné vlajkové lode Samsungu, Galaxy S7 a S7 Edge, čaká najväčšia aktualizácia v tomto roku. Aktualizácia na Android 7.0 Nougat prinesie veľmi veľa zmien, ktoré sú momentálne vo fáze testovania cez Galaxy beta program.

V tomto článku sa pozrieme na desať najzásadnejších inovácií, ktoré update prinesie. Keďže sa však jedná o „funkcie“ z beta verzie, vo finálnej verzii sa ešte môže čo to pozmeniť.

Úplne nový vzhľad

gs7n-ui-2

Samsung Galaxy S7 G930F 32GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Dni, kedy ste si museli kúpiť nový smartfón len kvôli novšej verzii systému, sú už dávno preč. „Nugát“ pre Galaxy S7 vyzerá od Marshmallowu úplne odlišne a Samsung úplne prerobil starý známy Touchwiz, ktorý bude nahradený novým rozhraním pod menom Samsung Experience. Z nadstavby zmizli okrúhle prepínače v notifikačnej lište a zladenie do modrej a zelenej farby. Všetko je teraz hlavne o svetlo-bielej farbe, kondenzovanom písme a jemných svetlomodrých akcentoch.

Nové notifikácie a rýchle nastavenia

gs7n-notif

Notifikačná lišta bude veľmi podobná tej z čistého Androidu 7.0. Po jej stiahnutí sa bude vo vrchnej časti zobrazovať päť najpoužívanejších prepínačov a pod nimi samotné notifikácie. Pre prístup k ďalším prepínačom bude potrebné ďalšie potiahnutie. Meniť bude možné aj pozíciu posuvníka pre ovládanie jasu obrazovky a rozloženie prepínačov.

Pošlite problémové aplikácie „spať“

gs7n-sleep

Nová verzia výrazne zjednoduší kontrolu nad spotrebou a notifikáciami aplikácií. V prípade, že nebudete chcieť, aby vám konkrétna aplikácia bežala na pozadí alebo vás vyrušuje, budete sa jej môcť dočasne „zbaviť“. Stačí dlhé podržanie ikony aplikácie a objaví sa možnosť v anglickom znení „Put to sleep“, teda „prepnúť do režimu spánku“.

Prepracovanejšie multi-window

gs7n-multiwindow

Funkcia multi-window bola v Touchwize podporovaná dlhé roky a v čistom Androide pribudla až teraz. V novej verzii Androidu, respektíve nadstavby, prejde tiež niekoľkými zmenami, pričom sa bude jednať o akúsi zmes multi-window funkcií z Touchwizu a čistého Androidu. Aj naďalej bude možné tento režim spustiť pomocou tlačidla v multitaskingu pri podporovaných aplikáciách alebo pomocou presunutia aplikácie do hornej časti obrazovky. Alternatívnou možnosťou je dlhé podržanie tlačidla multitaskingu. Potom je už možné aplikácie rýchlo zatvárať alebo meniť ich pozície. Výrazne bolo vylepšené aj škálovanie okien aplikácií.

Filter modrého svetla

gs7n-bluelight

Funkcia, ktorá je dostupná na smartfónoch Pixel s najnovším Androidom 7.1, iPhonoch a ďalších smartfónoch už dlhú dobu, sa na Samsungy dostáva až teraz. Redukovanie modrého svetla prispieva k pohodlnejšiemu používaniu zariadení v nočných podmienkach. Zapnutie tohto režimu bude umožnené z notifikačnej lišty a dlhým podržaním prepínača sa objavia rozšírené možnosti, ako zmena intenzity žltej farby alebo nastavenie času spustenia režimu.

TIP: Samsung Experience je nové používateľské rozhranie, ktoré nahradí TouchWiz

Výkonný režim

gs7n-performance

Výkonný režim bol obohatený o ďalšie možnosti, vďaka ktorým má používateľ nad správaním smartfónu väčšiu kontrolu. K dispozícii budú nasledovné:

  • Normálny mód: FullHD rozlíšenie, zapnutý video zosilňovač, spúšťač hier zapnutý, nástroje hier zapnuté
  • Herný mód: FullHD rozlíšenie, maximálny jas, spúšťač hier zapnutý, nástroje hier zapnuté
  • Mód zábavy: 2K rozlíšenie, maximálny jas, zapnutý video zosilňovač, zapnutý UHQ upscaler
  • Vysoký výkon: 2K rozlíšenie, maximálny jas
Údržba zariadenia

gs7n-devicemaint

Nastavenia batérie a úložiska sa budú nachádzať aj v sekcii údržby zariadenia. V nej nájdeme taktiež Výkonný režim, RAM a Bezpečnosť zariadenia. V sekcii údržby zariadenia je integrovaný Clean Master, ako tomu bolo aj pri starších Samsung smartfónoch a jeho funkcie teda netreba rozpisovať.

Viac využiteľný Always On Display

gs7n-aod

Rovnaké možnosti, aké boli dostupné na displeji dnes už mŕtveho Galaxy Note 7, budú dostupné aj na S7 s Androidom 7.0 Nougat. Novinkou je zobrazovanie notifikácií zo všetkých aplikácií spolu s časom, dátumom, stavom batérie a pripomienkami z kalendára.

Škálovanie displeja a rozlíšenia

gs7-1080p

Ešte v staršom Androide 6.0 Marshmallow priniesol Samsung možnosť zmeny hustoty pixelov na palec, teda dpi. Škálovanie prostredia je už integrované aj v Androide 7.0 a sú k dispozícii tri režimy – malé, stredné a veľké. Pri zvolení prvej možnosti bude obraz pôsobiť oddialene a zmestí sa naň viac prvkov. Veľmi vítaná je aj možnosť zmeny rozlíšenia displeja. Je už len na vás, či sa rozhodnete zvoliť tradičné FullHD rozlíšenie vhodné pre väčšinu úkonov, QuadHD pre sledovanie videí v tomto rozlíšení, alebo HD pre úsporu batérie.

Jednotné ikony sú späť

squircles

Ikony v tvare „štvorcového kruhu“ sú späť! V Androide 7.0 pre S7 je totižto predvolene nastavené, aby boli všetky ikony takéhoto tvaru. Launcher vďaka tomu pôsobí oveľa jednotnejšie. Vo väčšine prípadov je k originálnym ikonám pridané biele pozadie a zaoblenie. Pri niektorých ikonách to však môže vyzerať nevkusne, ako napríklad obchod Google Play (biela ikona v bielom pozadí). Toto nastavenie sa dá našťastie meniť a voľba teda záleží len od vášho vkusu.

Tešíte sa na aktualizáciu na Android 7.0 Nougat pre Galaxy S7? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom