Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americká spoločnosť Figure pracuje na vývoji a výrobe humanoidných robotov, ktorí majú byť čoskoro použití aj v skutočnej prevádzke. Zaujímavé je však spojenie so spoločnosťou OpenAI, ktorá stojí za veľkým jazykovým modelom ChatGPT. Ako upozorňuje Futurism, vďaka novej spolupráci majú roboti tejto firmy dostať systémy AI práve od OpenAI a to s cieľom umožniť im chápať ľudský jazyk.

Revolučné možnosti

Figure zatiaľ komerčný produkt nepredstavil, avšak vďaka intenzívnemu vývoju získala firma dôveru veľkých investorov, medzi ktorými je aj Amazon, Microsoft či dokonca Nvidia. Hodnota spoločnosti sa vďaka tomu odhaduje už na približne 2,6 miliardy amerických dolárov a to kvôli ohromnému potenciálu, ktoré ňou vyvíjané technológie majú.

Firma sa zatiaľ s verejnosťou podelila o prototypy, ktoré zvládali základné úkony, ako je presúvanie rôznych objektov či dokonca obsluha automatu na kávu. Aj keď sa ale môže zdať, že ide o skutočne jednoduché činnosti, pre humanoidného robota ide v skutočnosti o nesmierne komplikovaný súhrn algoritmov a výpočtov, ktoré musia v jeho počítačoch prebehnúť.

Na rozdiel od „primitívnych“ robotických ramien využívajú takéto zariadenia vo veľkom umelú inteligenciu, čo sa má ešte väčšmi zintenzívniť vďaka systémom od spoločnosti OpenAI. Tie majú humanoidným robotom značky Figure umožniť rozoznávať ľudskú reč, vyznať sa v nej a reagovať na ňu. Ak sa čosi také podarí, poriadne to uľahčí prevádzku takýchto robotov.

Investuje aj do európskej firmy

Spoločnosť OpenAI už vo veľkom investovala aj do nórskej spoločnosti X1, ktorá vyvíja podobné zariadenia. Prototypy tohto startupu zatiaľ nemajú humanoidné dlane, ale len zariadenia pripomínajúce klepetá – opäť pre zjednodušenie počas vývoja. 1X ale vyvíja aj verziu Neo, ktorá má ako prsty na rukách tak aj nohy.

Konkurencia silnie

Primárnym cieľom je použitie humanoidných robotov v továrňach, kde môžu nahradiť ľudí na potenciálne rizikových a rutinných pozíciách. Pokiaľ ale nedôjde k zásahu zo strany regulátorov a zákonodarcov, je prakticky zaručené, že začnú roboti v budúcnosti nahrádzať ľudí aj na bežnejších pracovných pozíciách – za predpokladu, že sa podarí skutočne dokázať ich výhodnosť z hľadiska nákladov a produktivity. To pochopiteľne experti rázne kritizujú.

Konkurencia je pritom v tejto oblasti čoraz silnejšie a vlastného humanoidného robota vyvíja aj americká automobilka Tesla, špecializujúca sa na elektrické autá. Jej cieľom je takisto aplikácia takýchto zariadení vo výrobe, avšak podľa Elona Muska môžu v budúcnosti slúžiť aj ako spoločníci osamelých ľudí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú