Doba ľadová nie je pre ľudí ničím novým a ako dokazujú historické nálezy, podarilo sa nám ju prežiť už niekoľkokrát. Posledná skutočná doba ľadová prebehla pred viac ako 10 000 rokmi, kedy sa ľudia nachádzali na absolútnom začiatku technologického vývoja. Dokázali vyrábať a používať základné nástroje, poznali oheň a na lov používali rôzne metódy a pasce.

Je na mieste predpokladať, že podobným spôsobom by ľudia prežili dobu ľadovú aj dnes. Otázkou však je, ako početná civilizácia by takúto katastrofu prežila, keďže extrémne malé množstvo ľudských jedincov (len zopár stoviek tisíc v Európe) mohlo byť počas doby ľadovej výhodou – v drsnom a chladnom svete dokázali napríklad nájsť dostatok potravy na prežitie. Čo sa však stane s ôsmimi miliardami ľudí?

Bez technológií to nepôjde

Dobrou správou je, že skutočná doba ľadová tak skoro nepríde. Horšou správou je, že ľudstvo spustilo katastrofálne klimatické zmeny, ktoré síce spôsobujú globálne otepľovanie, avšak niektoré regióny môžu naraziť na poriadne ochladenie v prípade, že dôjde ku kolapsu kľúčových oceánskych prúdov.

Azda najdôležitejší prúd pre celú Európu, známy ako AMOC, zásobuje našu časť severnej hemisféry teplou vodou z nižších, oveľa teplejších oblastí. Práve vďaka tomuto prúdu má Írsko a Spojené kráľovstvo oveľa teplejšiu klímu, než niektoré iné oblasti v tejto zemepisnej šírke. Z tohto teplého prúdu ťaží celá Európa, pričom umožňuje pestovanie veľkého množstva plodín vďaka miernejšiemu podnebiu.

Midjourney

AMOC ale môže čoskoro skolabovať a spôsobiť výkyv teplôt v Európe až o 10 °C smerom nadol. Takáto menšia doba ľadová je oveľa realistickejšia a ľudstvo sa musí pripraviť na jej zvládnutie – je pritom jasné, že bez moderných technológií nebude možné udržať civilizáciu pri živote v stabilite. Ako by ľudstvo s hroziacou katastrofou bojovalo?

Európa v ohrození
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú