Ľudstvo sa pri cestovaní do vesmíru spolieha už desaťročia spolieha na raketové motory, ktoré sa postupom technológií síce menili, stávali sa efektívnejšími a spoľahlivejšími, avšak ich samotný základ ostal. Existuje však alternatívny variant, ktorý sa od klasických raketových motorov zásadne líši a prináša výhody s obrovským potenciálom pre celý raketový priemysel.

Napriek takýmto výhodám a skutočnosti, že ich inžinieri začali vyvíjať pred celými desaťročiami, ich žiadna orbitálna raketa nepoužíva. Tieto motory nesú názov aerospike a použiť ich chcela nielen samotná NASA, ale dokonca aj súkromná spoločnosť Elona Muska, SpaceX. Z akého dôvodu to však v ani jednom z týchto prípadov nevyšlo?

Desaťročia rovnaké dýzy

Aj keď sa raketové motory zásadne menili z hľadiska rôznych komponentov, ich dýzy ostávali viac-menej rovnaké, s len drobnými rozdielmi, ako je materiál či spôsob chladenia. Motory aerospike však prinášajú čosi nezvyčajné – namiesto dýzy v tvare zvonu usmerňujú horúce spaliny vo vysokej rýchlosti na obrátenú dýzu, teda nie na jej vnútorné steny, ale na vonkajšie.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP