Novým trendom sa totiž stáva tzv. „off-grid“ bývanie v dome, ktorý je sebestačný a umožní bývanie aj na miestach bez inžinierskych sietí, pričom nevyžaduje ani stavebné povolenie. Práve takýto druh domu ponúka aj americký výrobca Haus, ktorý zákazníkom ponúka 3 rôzne typy bývania z 3D tlače a dom im doručí na požadované miesto, informuje Fast Company.

Bývanie budúcnosti si môže každý predstavovať inak. Niektorí vidia potenciál v smart domoch preplnenými inteligentnými systémami a iní si zasa svoj domov predstavujú jednoduchšie. Spoločnosť začala s vývojom domov ešte v roku 2016. Takýto dom vytvorený pomocou 3D tlače dokáže fungovať bez iných inžinierskych sietí a všetko potrebné zabezpečia jeho obyvateľom vstavané systémy. Vytápanie zabezpečujú solárne panely a tepelné čerpadlo, pričom o udržanie tepla sa stará špeciálna polymérová izolácia, spolu so špeciálnymi oknami.

Tieto systémy tak dodávajú teplú vodu, vytápajú dom a zabezpečujú energiu v sieti. Výrobca ponúka hneď tri rôzne prevedenia takýchto domov, ktoré sú vybavené všemožnými inteligentnými systémami pre samostatné fungovanie. Nechýba im pritom ani čistička vzduchu a odpadových vôd. Treba však podotknúť, že vzhľadom na obývateľný priestor sú takéto domy poriadne drahou záležitosťou.

Off-grid bývanie za vysokú cenu

Najlacnejší z nich je pomenovaný ako mOne a majiteľom ponúkne 37 m2, kde sa nachádza vstavaný nábytok, spálňa, kúpeľňa, ale aj kuchyňa a kompletné vybavenie domácnosti. Takýto dom však stojí skoro 200 000 dolárov a je určený prevažne pre 2 osoby, pričom majiteľ si nemusí vybavovať žiadne stavebné povolenie a nepotrebuje preň ani žiadne základy. Rovnaké výhody ponúka aj väčšia verzia domu mTwo, ktorý však má rozlohu 74 m2 a bývať v ňom môže rodinka s 1 dieťaťom, keďže ponúka 2 spálne. Cena ale bola stanovená až na 380 000 dolárov.

Nenechaj si ujsť
Vystavovanie na Time Square či reklama s Jamesom Cordenom. Domček Ecocapsule robí Slovensku meno po celom svete

Najdrahšou ponukou výrobcu je dom mFour, ktorý ponúka obývateľný priestor 148 m2, no v tomto prípade už bude záujemca potrebovať stavebné povolenie a pripojenie k inžinierskym sietiam. Tento dom obsahuje 3 izby a 2 kúpeľne, pričom je vhodný pre 4-člennú rodinu, ktorá zaň však zaplatí až 1 milión dolárov. Na druhej strane sa však spoločnosť pýši, že ich projekty sú odlišné od konkurencie a ponúkajú omnoho lepšie vlastnosti.

Jednou nich je napríklad aj to, že domy sú odolné voči útoku zombie, pričom iné domy majú len malé alebo žiadne šance takýto útok prežiť. Nie, nejde o žiaden vtip, pretože Haus.me to skutočne uvádza na svojom webe. So všetkou výbavou by mal dom majiteľovi vydržať aj viac ako 60 rokov, no pokiaľ niekto nemá dostatok peňazí v hotovosti, môže si ho kúpiť aj na splátky. Spoločnosť sa už potom po vyrobení domu postará o jeho doručenie na požadované miesto v mestách alebo aj do prírody.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú