Automobilka NIO je vo svete známa predovšetkým unikátnym prístupom k elektromobilite, okrem možnosti nabíjania disponujú jej elektromobily aj technológiou na výmenu batérie. Len nedávno čínska firma oznámila, že nabíjacie stanice pre Európu bude vyrábať v susednom Maďarsku a dnes už prvá výmenná stanica vyrazila z fabriky. Portál InsideEVs informoval o detailoch aj tom, kde bude stanica na výmenu batérií namontovaná.

Výmenné stanice žnú najmä na domácom čínskom trhu obrovský úspech, tu ich má spoločnosť vybudovaných už vyše 1 100. Niet sa čomu diviť, celý proces výmeny trvá zhruba 3 až 5 minút a za tento čas sa zatiaľ nedá doplna nabiť žiaden elektromobil na trhu.

Bjorn Nyland / Youtube

Prvé dve stanice už fungujú v Nórsku a ich silu nedávno ukázal aj uznávaný elektromobilistický novinár Bjørn Nyland. V jednom zo posledných videí absolvoval svoj typický 1 000 km test s elektromobilom NIO ES8, ktorý dosiahol za rovnaký čas ako referenčný spaľovák.

V Európe vyrastie sieť výmenných staníc

Cieľom automobilky je priniesť výmenné stanice na všetky trhy, kde bude spoločnosť pôsobiť, teda kde bude predávať svoje elektromobily. V posledných mesiacoch započala výraznejšiu expanziu na európske trhy a pri tejto príležitosti automobilka odhalila plány vybudovať v Európe aj svoju prvú fabriku. Vyrábať v nej nemala autá, ale práve spomínané stanice na výmenu batérií.

Pred pár týždňami sme informovali, že prvotné špekulácie o mieste tejto fabriky sa potvrdili a tak nové výmenné stanice schádzajú z výrobných liniek v Maďarsku. Netrvalo dlho a do Európy už mieri prvá hotová výmenná stanica, ktorej domovom bude Nemecko.

Stanica obslúži vyše 300 elektromobilov denne

Spoločnosť v Maďarsku vyrába výmenné stanice druhej generácie. Každá z nich má až 14 slotov na batérie a obsahuje 13 batériových packov. Celá výmena trvá 277 sekúnd, čo je niečo vyše štyroch minút.

Zákazník jednoducho príde k nabíjacej stanici s vybitou batériou v elektromobile, auto sa autonómne zaparkuje, stanica vymení vybitý akumulátor za plne nabitý a vodič za pár minút odchádza a je pripravený prejsť ďalšie stovky kilometrov bez nutnosti zastavovať.

Vymenená vybitá batéria sa následne priebežne nabíja a po jej plnom nabití sa použije pre iný elektromobil. V tomto prípade NIO predáva svoje elektromobily bez batérií, ktoré následne zákazníkom prenajíma.

Takýto prístup má hneď niekoľko výhod pre spotrebiteľa. Zákazník sa nemusí obávať, čo sa stane potom, keď mu batéria doslúži a nemusí sa strachovať nákladnej výmeny akumulátora.

Množstvo platforiem zabíja potenciál

Problémom s výmennými stanicami je vtom, že na nich môžu batériu behom pár minút vymeniť len majitelia elektromobilov značky NIO. Každá automobilka má totiž iný systém uchytenia batérie.

NIO

Ba čo viac, každý model elektromobilu používa úplne iné akumulátory s odlišnou kapacitou a rozmermi. V prípade niektorých sú dokonca batériové články súčasťou skeletu podlahy. Teoreticky by dávalo zmysel zjednotenie uchytenia batérií naprieč viacerými automobilkami podobne, ako je to pri nabíjacom konektore.

Následne by mohli automobilky spoločne, oveľa rýchlejšie a efektívnejšie budovať infraštruktúru výmenných staníc, vďaka ktorým je cestovanie elektromobilom rovnako rýchle ako cestovanie spaľovákom.

Bez zásahu vyšších autorít a regulátorov je však niečo podobné zrejme len utópia. Pripomenúť treba aj fakt, že vymeniteľné (a teda ľahko prístupné batérie) pravdepodobne viac znižujú vnútorný priestor a ďalej kompromitujú celkovú stavbu vozidla.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP