Včera sme ťa informovali o ďalšej novej službe zdieľaných dopravných prostriedkov v Bratislave. Konkrétne ide o elektrické skútre za ktorými stojí Slovenský plynárenský priemysel (SPP) spolu so spoločnosťou Blinkee.citySK. Skútre sú v hlavnom meste len pár dní a už zaznamenávajú obrovský záujem. My sme sa na skútre pozreli trochu bližšie.

Elektrické skútre Blinkee.citySK dopĺňajú v Bratislave obľúbené bicykle SlovnaftBajk a len nedávno spustené elektrické kolobežky Bolt, o ktorých sme taktiež písali v samostatnom článku. Bratislavčania a turisti tak majú veľký výber alternatívnych dopravných prostriedkov za celkom rozumné ceny.

Na úvod je potrebné spomenúť, že záujemca o prenájom elektrického skútra musí disponovať takzvaným „malým vodičákom“ (skupina AM). Tento druh vodičského preukazu však majú automaticky aj tí, ktorí disponujú oprávnením skupiny B. Zmena oproti elektrickým kolobežkám je aj v jazde. Tá je po chodníkoch zakázaná a tak je prevádzka možná len na cestných komunikáciách.

 

Každý, kto si elektrický skúter prenajme, sám zodpovedá za dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, prípadne za ich porušenie. Ešte pred samotným prenájmom je však potrebné stiahnutie aplikácie z Obchodu Play alebo App Store. Následne sa zaregistruješ, nahráš platobné údaje a fotografiu vodičského preukazu.

Potom je potrebné počkať na schválenie tvojich údajov. To môže trvať niekoľko minút, spravidla to však trvá do jednej hodiny. O akceptácii údajov ťa bude informovať e-mail. Keď sa registruješ večer, je dosť možné, že tvoja registrácia nebude schválená ani na druhý deň ráno. Je to z toho dôvodu, že žiadosti sú schvaľované manuálne a ty sa ocitneš v poradovníku, ktorý sa dostane na rad až v priebehu nasledujúceho dňa.

Ak sa ti zdá schvaľovanie príliš dlhé, stačí zavolať na telefónne číslo uvedené v e-maili, ktorý príde ihneď po zadaní prvých údajov do aplikácie. V klientskom centre následne tvoju žiadosť schvália v priebehu pár minút. V aplikácii si vyberieš skúter a následne klikneš na políčko „Rezervovať“. Začne plynúť 15 minút, aby si sa dostal k svojmu skútru.

Pokiaľ sa už pri ňom nachádzaš, nemusíš čakať 15 minút, stačí kliknúť na „Začať prenájom“ a skúter sa automaticky zapne. Následne si pomocou zeleného tlačidla na skútri otvoríš zadný box, z ktorého si vyberieš hygienickú sieťku na vlasy a ochrannú prilbu. Prvá minúta prenájmu je zdarma, aby si mal čas práve na tieto úkony.

Samozrejmosťou je na skútri aj displej, ktorý zobrazuje aktuálnu rýchlosť, stav batérie, dojazd a celkový počet najazdených kilometrov. Nechýbajú ani smerovky, klaksón či držiak na smartfón.

 

Začiatočníkom jednoznačne odporúčame vyskúšať si skúter najskôr na menej frekventovaných cestách, nakoľko je potrebné sa zoznámiť s pridávaním rýchlosti, brzdením či manévrovateľnosťou. Ako sme už pri elektrických prostriedkoch zvyknutí, aj skúter poskytuje už od začiatku maximálny výkon. Celkovo sa vieš dostať na maximálnu rýchlosť 49 km/h.

Cena za jednu minútu jazdy je 0,19 €. Pokiaľ sa rozhodneš, že si dáš prestávku, v aplikácii je vhodné zakliknúť možnosť „Pauza“, počas ktorej sa bude za každú minútu účtovať poplatok 0,09 €. Po skončení jazdy je potrebné skúter zaparkovať na vhodné miesto, kde nebude zavadzať. Následne vrátiš prilbu do zadného boxu a v aplikácii odklikneš koniec prenájmu. Potom už len stačí odfotiť zaparkovaný skúter a túto fotografiu nahrať do aplikácie. Ak je všetko v poriadku, prenájom sa ukončí a na email príde faktúra.

Počas našej jazdy sme aktívne jazdili 20 minút a na prestávke sme strávili niečo málo cez 9 minút. Celkovo sme tak za jazdu zaplatili 4,70 €, čo je síce mierne drahšie oproti kolobežke, no jazda na skútri je neporovnateľne iná. Ak sa rozhodneš jazdiť celý deň, výsledná suma nikdy neprekročí 22 €.

Mimochodom samotná aplikácia funguje veľmi dobre. Skútre sú na mape zobrazované veľmi presne a s ich nájdením nebudeš mať žiadny problém. Ak by si aj mal, stačí kliknúť na „Navigácia“ a aplikácia ťa dovedie priamo k nemu. Ak si vyberieš niektorý zo skútrov, zobrazí sa jeho fotografia a aj jeho identifikačné číslo či dĺžka dojazdu.

V aplikácii sa nachádza aj možnosť spustenia skútra prostredníctvom skenovania QR kódu. Táto funkcia však zatiaľ nefunguje, no podľa informácií FonTech.sk by mala byť spustená už začiatkom budúceho týždňa. V súčasnosti sa v Bratislave nachádza 40 kusov e-skútrov, ktorých počet za začiatkom mája zvýši na 61. V prípade ešte väčšieho záujmu prevádzkovateľ sľubuje navýšenie počtu kusov až na 100.

Samozrejmosťou pri takýchto službách sú aj sankcie, v prípade ak prostriedok poškodíš alebo nesprávne zaparkuješ. Oprava karosérie, oprava laku či výmena súčiastok je v tomto prípade stanovená na 299 € bez DPH. Okrem toho používateľ platí aj náklady na prípadnú prepravu skútra, ak ju nie je možné vykonať na mieste. V takom prípade je účtovaných 0,40 €/km bez DPH. Za stratu alebo krádež prilby je účtovaný poplatok vo výške 64,90 € bez DPH a taktiež sa platí aj za nesprávne parkovanie vozidla.

V tomto prípade bude používateľovi účtovaný poplatok vo výške 21 € bez DPH + náklady na prepravu skútra a náklady na akékoľvek poplatky (pokuty). Zákazník siahne hlboko do peňaženky aj v prípade, keď skúter úplne zničí. V tomto prípade sa účtuje poplatok vo výške 2499 € bez DPH.

Elektrické skútre sú výbornou alternatívou voči autám, hlavne počas súčasnej situácie, kedy sa celkovo na cestách nachádza menší počet vozidiel. Oproti kolobežke je komfortnejší, poskytuje miesto na odkladanie vecí a navyše je aj takmer dvojnásobne rýchlejší. Cena navyše nie je vôbec o toľko drahšia. Výhoda pri kolobežkách spočíva v tom, že s ňou môžeš jazdiť po chodníkoch alebo po cyklotrasách. To, ktorú možnosť si zvolíš, je už samozrejme na tebe. Len pre porovnanie dávame zhrhnutie cien našej jazdy na zdieľaných elektrických kolobežkách Bolt.

  • Za odomknutie sa zaúčtuje poplatok vo výške 50 centov.
  • Každá minúta vyjde na 15 centov, pričom ak sa rozhodneš kolobežku využívať celý deň, nikdy nezaplatíš viac ako 15 €.
  • My sme na kolobežke jazdili necelých 20 minút a za tento čas sme zaplatili 3,41 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP