Starship, najväčšia a najvýkonnejšia raketa v histórii ľudstva, má podľa Muska značnú šancu dostať sa pri blížiacom sa teste, ktorý je prekvapivo už za rohom, na obežnú dráhu Zeme. Ako totiž upozorňuje portál SpaceNews, pri poslednom takomto teste mala raketa na mále a nechýbalo veľa, aby sa jej to podarilo. Konečne poznáme aj príčinu zlyhania, ktorá umožní firme posunúť sa vpred.

Stratila palivo

Druhý stupeň Starship sa počas posledného testu údajne dostal na orbitu, avšak tesne pred vypnutím motorov došlo k ventilovaniu kyslíka, ktoré bolo potrebné len preto, že stroj neniesol žiadny náklad. Keď raketa takto začala ventilovať kyslík, došlo k požiaru a následne aj k výbuchu, čo pochopiteľne spôsobilo stratu celej misie tesne pred jej úspešným koncom.

SpaceX tak bol oveľa bližšie k úspešnému uvedeniu Starship do prevádzky, než sa doteraz zdalo, a je vysoko pravdepodobné, že sa tak pri ďalšom teste skutočne stane, dodáva Interesting Engineering. Starship je ale aj naďalej experimentálnym strojom vyrábaným netradičným spôsobom a nie je vylúčené, že sa tentoraz objavia chyby inde.

SpaceX

Zároveň však chyby nemusia nutne znamenať, že misia zlyhá, keďže je možné mnohé z nich rôznymi spôsobmi kompenzovať. Napríklad strata niekoľkých motorov na prvom stupni neznamená katastrofu a raketa dokáže vzlietnuť a dosiahnuť orbitu aj bez nich, i keď problémom môže byť pri plnej záťaži dosiahnutie požadovanej orbity.

Ekológovia sa búria

Viaceré vládne inštitúcie čelia kritike a sťažnostiam zo strany rôznych environmentálnych organizácií, podľa ktorých bol environmentálny posudok rakety Starship a jej okolia uponáhľaný a nedostatočný aj pri druhom štarte.

Druhý let však vyzeral v porovnaní s tým prvým oveľa lepšie a nedošlo k vrhaniu niekoľko ton vážiacich železobetónových úlomkov do okolia. Viaceré komplexy na odpaľovanie orbitálnych rakiet sa nachádzajú v chránených oblastiach, avšak zo žiadneho z nich neštartujú rakety, ktoré by boli čo i len porovnateľné so Starship.

Ostáva pár týždňov

Presný termín ďalšieho testu zatiaľ známy nie je, avšak je naplánovaný predbežne na február a ďalší prvý a druhý stupeň už za sebou majú množstvo kritických testov, vďaka ktorým sa blížia k nevyhnutnému štartu. Počas tretieho testu dôjde aj k presunu paliva medzi nádržami vo vnútri rakety, čím sa chce SpaceX pripraviť na transfer paliva medzi jednotlivými raketami na orbite, čo bude potrebovať na to, aby sa dostala k Mesiacu či Marsu.

Tento transfer paliva má umožniť aj opätovné naštartovanie motorov, čím SpaceX dokáže, že Starship zvláda bezpečne opustiť orbitu a vrátiť sa na Zem, resp. v prípade potreby zhorieť v atmosfére a skončiť v oceáne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú