Segment sedemmiestnych rodinných SUV je v posledných rokoch zákazníkmi veľmi vyhľadávaný. Sedemmiestne autá totiž poskytujú ohromný vnútorný priestor. V 5-miestnom rozložení sedadiel máš k dispozícii obrovský batožinový priestor a pri vysunutí tretieho radu zasa odvezieš celkovo až 7 ľudí.

Do segmentu 7-miestnych SUV teraz prináša nového hráča aj Peugeot. Je ním absolútna novinka Peugeot e-5008, ktorý síce na začiatok prichádza ako elektromobil, no neskôr sa na trh dostane aj v hybridnej, či plug-in hybridnej verzii. My sme sa však na prvých jazdách zoznamovali s elektrickou verziou s menšou, 73 kWh batériou, ktorá má zabezpečiť dojazd podľa WLTP až na úrovni 502 km. Verzia Long Range s 96 kWh batériou dokáže prejsť na jedno nabitie až 660 km podľa WLTP.

Mário Šimovič/FonTech

Famózna spotreba aj pri jazde na dlhých trasách

My sme Peugeot e-5008 spoznávali na švédskych cestách, kde sú rýchlostné limity trocha nižšie ako u nás. Na okreskách sa tam jazdí rýchlosťou 70 km/h a na diaľnici môžeš ísť maximálne 110 km/h. Spotreba pri jazde prevažne po diaľnici, teda rýchlosťou 110 km/h, sa zastavila na 19,5 kWh/100 km a aj verzia s menšou batériou by takýmto tempom hravo prešla 370 km na jedno nabitie.

Počas prezentácie nám však technický manažér potvrdil, že ich cieľom bolo vyrobiť auto, ktoré aj pri plnohodnotnom diaľničnom tempe 130 km/h prejde aspoň 400 km bez zastávky na nabíjanie. Tento cieľ je vraj dosiahnuteľný s verziou Long Range, teda s väčšou, 96 kWh batériou. Na reálnu diaľničnú spotrebu si ale budeme musieť počkať až na klasický týždňový test.

Mário Šimovič/FonTech

Verzia s pohonom jednej nápravy a menšou batériou má elektromotor s výkonom 210 koní. Verzia Long Range dostala 230-koňový elektromotor a štvorkolka ponúka kombinovaný výkon 320 koní. Škoda len, že pohon všetkých kolies možno kombinovať iba s menšou, 73 kWh batériou.

Nabíjanie sme v praxi vyskúšať nemohli, no z 20 % na 80 % by to nemalo trvať dlhšie ako 30 minút. Tento parameter ale opäť dôkladne otestujeme a preveríme počas klasického testu.

Nádherný dizajn a tie najlepšie technológie značky

Zrejme mi mnohí dajú za pravdu ak poviem, že Peugeot robí v súčasnosti jedny z najkrajších dizajnov vôbec. A to nemyslím len exteriér, ale predovšetkým interiér. U nového e-5008 to nie je inak a kokpit je plný unikátnych dizajnérskych riešení. Už na prvý pohľad zaujme levitujúci panoramatický displej, ktorý ponúka až 21″ zobrazovaciu plochu. Tá je v skutočnosti rozdelená na dva samostatné displeje – jeden s informáciami pre vodiča a ten druhý na infotainment.

Mário Šimovič/FonTech

Na oba displeje sa šofér pozerá ponad volant, v dôsledku čoho absentuje head-up displej. Peugeot už dlhé roky razí túto filozofiu. Displej je oveľa viac v zornom poli vodiča a dôležité informácie sa dajú vidieť periférne aj vtedy, ak sa pozerá na cestu. Za mňa je head-up displej premietaný na čelné sklo stále lepším riešením, no jeho absencia mi v autách značky Peugeot chýba asi najmenej.

Pod panoramatickým i-Cockpit displejom sa opäť nachádza programovateľný displej i-Toggles. Asi najlepšie riešenie, ako do auta integrovať dotykové ovládanie bez toho, aby bolo otravné a zložité. Na displej si vieš navoliť tlačidlá s rýchlym prístupom presne k tým aplikáciám, ktoré potrebuješ a ktoré najčastejšie využívaš a som rád, že Peugeot s týmto riešením pokračuje aj v nových modeloch.

Prvé jazdy na elektrickom Peugeot e-5008

Ďalej je k dispozícii až 40 rôznych asistenčných systémov, od prediktívneho tempomatu, ktorý na škandinávskych cestách fungoval famózne, až po asistentov parkovania, či novej HD parkovacej kamery. Po technologickej stránke má e-5008 to najlepšie, čo aktuálne francúzska automobilka ponúka.

Tretí rad nie len pre deti

Ak hovoríme o sedemmiestnych SUV, tak sedenie v treťom rade väčšinou nebýva nič extra. Na dlhšie trasy je tretí rad pre dospelých nekomfortný a pohodlne a tu odvezú iba deti alebo osoby nižšieho vzrastu. Peugeot svoju e-5008 prezentoval ako auto, kde je aj sedenie v treťom rade dostatočne komfortné dokonca aj pre dospelé osoby.

Mário Šimovič/FonTech

Ono v skutočnosti je to asi takto. Tretí rad vie byť komfortný a priestranný, najmä vďaka posuvnej lavici v druhom rade. Ak však lavicu v druhom rade posunieš maximálne dopredu, aby sa v treťom rade sedelo pohodlne, tlačiť sa zasa budú pasažieri za vodičom. Je to teda skôr taký marketingový ťah, no aj s ostatnými kolegami sme sa zhodli, že rozhodne ide o jedno z tých priestrannejších sedení v treťom rade.

V čom ale Peugeot vyhráva na plnej čiare je skutočnosť, že tretí rad sedadiel je tu už v základe. U väčšine konkurencie si zaň treba priplácať. No a keď už je reč o cenách, s elektrickou verziou by si sa mal v základe zmestiť do 50 000 €.

Mário Šimovič/FonTech

Tu sa bavíme o nižšom stupni výbavy Allure so 73 kWh batériou. Verzia GT, ktorú sme aj testovali, bude pochopiteľne ešte o niečo drahšia, no a rovnako si zákazník priplatí v prípade, že má záujem o Long Range verziu s 96 kWh batériou.

Peugeot e-5008 sa začne predávať už na jeseň a oficiálne slovenské ceny by sme sa pritom mali dozvedieť už čoskoro.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú