Takzvané „servisné zvolávačky“ nie sú pre automobilky a ani pre samotných majiteľov nič príjemné. Väčšiu či menšiu zvolávaciu akciu už zažila zrejme každá automobilka, aktuálne musia servisné strediská navštíviť majitelia elektromobilov Tesly, má ich byť takmer 6 000, píše Reuters.

Tesla zvoláva tisíce elektromobilov

Tesla vie veľmi veľa problémov s ich vozidlami vyriešiť pomocou takzvaných OTA (over-the-air) aktualizácií, no ak sa jedná o čisto hardvérovú chybu, ani jej vozidlá sa nevyhnú povinnej návšteve servisu.

Najnovší problém týkajúcich sa vozidiel vyrobených v Amerike sa týka obáv z možnosti uvoľnenia skrutky brzdového strmeňa. Automobilka zverejnila aj konkrétne modely a ich roky výroby, ktorých sa zvolávačka do servisu týka.

NEPREHLIADNI
Tesla zvoláva do servisu vyše 100 000 áut. Aký má problém?

Ako píše CNBC, týka sa to niekoľkých Modelov 3 vyrobených v rokoch 2019 až 2021 a Modelov Y vyrobených v rokoch 2020 až 2021. Tesla tvrdí, že uvoľnenie skrutky môže vo veľmi ojedinelom prípade poškodiť pneumatiku a spôsobiť defekt. Na brzdný systém nemá tento problém žiaden efekt.

Tesla

V prípade, že by tento problém majiteľovi spôsobil poškodenie a defekt na vozidle, automobilka zabezpečí bezplatný odťah a opravu všetkých poškodení.

Akcie okamžite klesli

Po oznámení servisnej zvolávačky sa akcie Tesly okamžite prepadli o 3 %. Treba však dodať, že táto zvolávačka nie je najväčšia a ani najkritickejšia. Vo februári Tesla stiahla do servisu viac ako 36 000 vozidiel Model S a X v Číne a takmer 135 000 elektromobilov v USA, ktoré mali problémy s infotainmentom a dotykovou obrazovkou.

V roku 2020 bolo do servisu stiahnutých takmer 50 000 Tesiel v Číne, ktoré mali problém so zavesením kolies a tiež 9 500 Modelov X a Y v USA, ktoré mali problémy so strechou. V roku 2018 zasa automobilka stiahla do servisov zhruba 123 000 Modelov S, ktoré mali problémy s posilňovačom riadenia. Aktuálna zvolávačka tak oproti tým predošlým nie je taká veľká.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP