Tesla zvoláva do servisu 135 000 vozidiel Model S a Model X, ktorým hrozí zlyhanie multimediálnej dotykovej obrazovky. Ako informuje portál CNN, problém však nie je so samotnou obrazovkou, ale s eMMC pamäťou v čipe Nvidia Tegra 3, ktorému by v týchto rokoch mala končiť životnosť.

Zvolávačka sa netýka všetkých Modelov S a Modelov X, ale iba tých, ktoré boli vyrobené medzi rokmi 2012 až 2018, respektíve pri Modeli X medzi 2016 až 2018. Nariadenie zvolať všetky tieto vozidlá Tesla do servisu vydal Americký národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky.

Podľa ich vyjadrení má eMMC flash pamäť životnosť 3000 programových cyklov. Udáva sa, že automobily Tesly denne vykonajú 1,4 takýchto cyklov, čiže životnosť pamäte by mala končiť v týchto rokoch.

Ako dodáva portál TechCrunch, nefunkčná flash pamäť má na svedomí nefunkčnosť niektorých dôležitých funkcií auta, ako napríklad premietanie obrazu zo zadnej kamery, znefunkčnenie smerových svetiel, rozmrazovanie auta či obmedzenie alebo úplné znefunkčnenie autopilota.

Tesla

Je teda potrebné 8 GB eMMC flash pamäť vymeniť, aby sa predišlo zbytočným komplikáciám a aj možným nehodám, kedy sa vodič bude spoliehať na asistentov, no tí, žiaľ, nebudú fungovať správne.

Tesla sa bráni

Automobilka ale tvrdí, že znefunkčnenie čipu, a teda aj znefunkčnenie samotnej stredovej obrazovky nijako neovplyvní bezpečnosť vozidla a Tesly sú plne ovládateľné aj bez funkčného stredového displeja.

Doposiaľ nebola registrovaná ani žiadna nehoda spojená s týmto problémom. Nakoľko ale automobily Tesla získavajú drvivú väčšinu aktualizácií na diaľku, nefunkčný displej im v tomto prípade môže naozaj narobiť problémy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP