Kaliforniu trápi obrovská vlna horúčav, ktorá spôsobuje rozsiahle požiare či výpadky elektriny. Automobilka Tesla sa rozhodla reagovať na tieto udalosti a prosí majiteľov svojich elektromobilov o pomoc. Žiada ich najmä o nabíjanie mimo špičky, informuje Electrek.

Štát Kalifornia v USA zasahujú horúčavy pomerne často, avšak tak vysoké teploty ako teraz, sa objavujú približne raz za desať rokov, informuje Los Angeles Times.

Naposledy sa tak stalo v roku 2006 a Národná meteorologická služba predpovedá, že tohtoročná vlna horúčav bude minimálne rovnako ničivá, ak nie viac.

Kaliforniu sužujú extrémne horúčavy. Tesla chce obmedziť preťaženie siete

Horúčavy spôsobujú obrovské požiare, ktoré sa hasičom nedarí hasiť dostatočne rýchlo, a tak sa čoraz viac rozširujú. Aktuálna vlna vysokých teplôt však ovplyvňuje v Kalifornii aj elektrickú rozvodnú sieť a mnoho domovov či prevádzok zostáva bez elektriny.

Deje sa tak napríklad z dôvodu, že mnoho ľudí zapína klimatizáciu na plný výkon, čím sa zvyšuje zaťaženie elektrickej siete a distribučné spoločnosti preventívne elektrinu vypínajú. Na nedostatok elektrickej energie sa rozhodla zareagovať Tesla, ktorá majiteľom vozidiel v Kalifornii poslala prostredníctvom infotainmentu vo vozidlách oznam.

Nenechaj si ujsť
Hacker kúpil na eBay použité komponenty z Tesly. Našiel v nich údaje predošlých majiteľov

V ňom ich žiada o pomoc, najmä o obmedzenie nabíjania elektromobilov v špičke medzi 16. a 21. hodinou a rovnako aj o obmedzenie používania nabíjacích staníc Supercharger, ktoré okrem iného pribúdajú aj na Slovensku.

„Aktuálna vlna horúčav ovplyvňuje elektrickú rozvodnú sieť v Kalifornii. Ak je to možné, žiadame vás, aby ste obmedzili nabíjanie pomocou Superchargerov a rovnako aj nabíjanie doma medzi 16:00 a 21:00.

Okrem toho môže vypínanie siete obmedziť možnosti nabíjania. Na dotykovej obrazovke sa aj naďalej zobrazuje stav nabíjacích staníc Supercharger vo vašom okolí,“ píše sa v ozname Tesly.

Ako informuje Teslarati, energetická kríza je taká vážna, že kalifornský guvernér Gavin Newsom v pondelok podpísal núdzové vyhlásenie, ktoré umožňuje využitie „záložných zdrojov energie“ počas špičky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom