Americký výrobca elektrických áut priniesol svojim zákazníkom nový softvérový balík, ktorý má zdokonaliť jazdu, no prináša aj štipku zábavy. So všetkými vylepšeniami má byť tento update jedným z najdôležitejších, pričom Tesla v ňom vylepšila mnoho funkcií a pridala aj palubnú kameru.

Najnovšiu aktualizáciu si každý majiteľ elektromobilu Tesly môže stiahnuť po pripojení k Wi-Fi sieti. Spoločnosť začína ďalším vývojom svojho softvéru odomykať sľúbené funkcie, ktoré do jej áut prichádzajú postupne. S poslednými vylepšeniami sa však nedostalo na funkciu zvanú ako „Navigácia“, ktorá môže z týchto elektromobilov spraviť plnohodnotne autonómne jazdiace stroje. Majitelia Tesiel ale nemusia zúfať, pretože spoločnosť už na tomto vylepšení pracuje a priniesť ho tak môže o niekoľko týždňov.

Tesla myslí na bezpečnosť, ale aj zábavu

Aktuálne si tak každý musí vystačiť s novou nádielkou vybraných funkcií, medzi ktorými nájdeme v modeloch vyrobených od roku 2017 aj palubnú kameru. Tá bude nahrávať 10-minútové videá z prednej časti auta, aby tak bola zaznamenaná každá situácia. S touto možnosťou prišiel aj vylepšený navigačný asistent, ktorý si teraz poradí pri vjazde a výjazde z diaľnice a ešte lepšie informuje o prichádzajúcich zákrutách. Tesla ale zapracovala aj na akcelerácii v nižších rýchlostiach, ktorá je teraz značne nižšia, aby šofér v prípade prekážky na ceste z paniky omylom nezrýchľoval.

Počas jazdy teraz monitorujú okolie týchto elektromobilov všetky zabudované kamery v rozsahu 360°, aby bezpečnostným systémom poskytli čo najlepšie informácie o dianí v okolí. Z tohto dôvodu sa Tesla rozhodla špecifikovať aj druh rozoznaných vozidiel. Miesto jednotvárneho auta pre každý zaznamenaný objekt na ceste sa budú teraz na displeji za volantom zobrazovať už aj motorky, nákladné autá, kamióny či bicykle. Spoločnosť tak v novej verzii 9.0 kladie ešte väčší dôraz na bezpečnosť, no nezabudla ani na potešenie posádky.

Zobraziť celú galériu (0)
Vďaka prepracovanému systému, množstvu rôznych kamier, či radarov, dokázal autopilot v mnohých prípadoch zabrániť zrážke, vďaka čomu bolo zachránených viacero životov, Tesla

Nenechaj si ujsť
Tesla nepredáva len autá. Toto sú produkty, ktoré ponúka a ľudia ich milujú

O to sa má postarať nový „Easter egg“, ktorým sú hry od Atari ukryté v systéme elektromobilov. Každý si ich môže zahrať počas parkovania a ovládané majú byť kombináciou dotykovej obrazovky a volantu. Spoločnosť ale zatiaľ neprezradila, kde konkrétne sa tieto hry ukrývajú, no podľa tweetu Elona Musk v auguste tohto roka by malo ísť o hru Pole Position, Missile Command a Tempest. Veľké zmeny zasiahli po softvérovej stránke aj nový Model 3, ktorý teraz dostáva internetový prehliadač a ďalšie aplikácie svojich drahších súrodencov, pričom došlo aj na vylepšenie ovládania klimatizácie.

Na najočakávanejšiu funkciu si ešte chvíľu počkáme

„Navigácia“ je totiž jednou zo žiadaných súčastí autonómneho autopilota spoločnosti, ktorý si poradí pri jazde aj úplne sám, avšak za dozoru vodiča. Jeho súčasťou bude tiež navrhovanie zmeny jazdného pruhu, ktoré vodič po novom potvrdí dvojitým zapnutím smerovky.

Táto funkcia je v podstate stvorená na to, aby urobila jazdu z jedného bodu do druhého, čo najviac autonómnou a pre vodiča bezstarostnou. Aktuálne ju spoločnosť ešte testuje a k zákazníkom sa dostane až po schválení, no najprv si ju ako beta verziu vyskúšajú niektorí americkí majitelia týchto elektromobilov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom