Prvé správy o možnom rozšírení biznisu Tesly do ťažobného priemyslu prišli ešte v minulom roku, no teraz je už všetko oficiálne. Spoločnosť tieto informácie potvrdila počas poslednej konferencie Battery Day. Tesla oznámila, že začne s ťažbou lítia pre akumulátory. V Severnej Amerika tiež postaví vlastnú továreň pre výrobu katód, ktorá má pomôcť k vytvoreniu lokálneho dodávateľského reťazca, informoval TechCrunch.

Pred začiatkom ťaženia lítia si spoločnosť zabezpečila oblasť o rozlohe zhruba 40 500 000 m2 v Nevade, odkiaľ bude tento prvok pre batérie elektromobilov ťažiť.

Tesla zároveň ohlásila, že plánuje začať s vlastným procesom spracovania tohto materiálu bez využitia síranu, čo má vo výsledku znížiť cenu lítia až o 33 %, informoval senior viceprezident pre inžinierstvo Tesly počas eventu Battery Day.

Automobilka bude ťažiť vlastné lítium a minimalizuje náklady

Bližšie detaily zatiaľ spoločnosť neprezradila, no Musk potvrdil, že nová metóda je skutočne prelomová. K zníženiu cien batérií je však potrebné viac ako len vlastná ťažba lítia, a preto chce Tesla lokalizovať v Severnej Amerike aj dodávateľský reťazec, s ktorým ušetrí ďalšie množstvo nákladov.

Spolu s vlastnou výrobou katód tak bude môcť znížiť náklady na ťažbu, dodávanie, spracovanie a výrobu, vďaka čomu bude môcť poskytnúť na trhu lacnejšie akumulátory.

Eliminovaním nákladov potrebných na dopravenie materiálov pre katódy môže Tesla ušetriť až 80 % nákladov. Nižšia cena tohto kľúčového komponentu elektromobilov má nakoniec viesť aj k zníženiu ich ceny.

Ročne by s novým plánom chcela Tesla vyprodukovať batérie o kapacite 10 až 20 terawatthodín. Aktuálne Tesla ešte neinformovala, kedy plánuje s ťažbou lítia začať. Elon Musk prezradil, že pri ťažbe chce spoločnosť pristupovať zodpovedne aj k životnému prostrediu, ktoré nemá ťažením lítia výrazne narúšať.

Vezmeme kus hliny do zeme, extrahujeme lítium a vrátime ju späť na miesto, kde bola. Bude to vyzerať rovnako ako predtým,“ informoval Musk počas eventu Battery Day.

Tesla má pred sebou roky zlepšovania. Ceny jej batérií zatiaľ neklesnú

Kritici sú však voči týmto plánom skeptickí a nemyslia si, že by sa ťažba lítia a výroba katód vo vlastnej továrni Tesly rozbehla skôr ako o 3-4 roky, informuje Daily Mail. Lítium sa zvyčajne vyrába zo slanej vody alebo spodumenu, ktorý sa nachádza v Austrálii.

Následne sa pred pridaním vody a chémie premieňa na síran kovu, pričom vzniká množstvo vedľajšieho produktu a odpadovej vody. Podľa Muska dokáže Tesla vyťažiť lítium len pomocou soli a chloridu sodného v procese, ktorý predtým ešte nikto nevyužil.

Odvážne plány spoločnosti sú teda len v začiatkoch a môže potrvať niekoľko rokov, pokým dosiahne bod, v ktorom bude skutočne schopná samostatne ťažiť, spracovať lítium a vyrábať vlastné katódy.

Až potom bude možné znížiť ceny batérií a vo výsledku aj elektromobilov. V tomto smere Musk avizoval aj príchod lacného elektromobilu Tesly, ktorého cena by mala byť na úrovni zhruba 25 000 dolárov, informuje The Verge.

Ďalšie novinky z eventu Battery Day: 

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú