Čínsky líder v oblasti elektrických vozidiel (EV), spoločnosť BYD, dosiahol nový míľnik, keď minulý mesiac predal 341 658 NEV (new energy vehicles), čo je najviac v histórii. Tento úspech prichádza v čase, keď BYD agresívne znižuje ceny svojich najpredávanejších modelov, aby získala väčší podiel na trhu. Na tému upozornil portál Electrek.

Predaje neustále rastú

Ako ďalej informuje TASR, BYD v druhom štvrťroku predal celkom 426 039 vozidiel. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to znamená nárast o 21 %. Jeho hlavný konkurent, americká spoločnosť Tesla, v Číne podľa odhadov v druhom kvartáli predala o 12.000 elektromobilov viac. To by v medziročnom porovnaní znamenalo pokles o 6 %. Spoločnosť zverejní svoje výsledky za druhý kvartál neskôr.

byd HAN elektromobil
BYD Han

Ak sa odhady potvrdia, bude to znamenať, že v Číne, ktorá je najväčším automobilovým trhom na svete, Tesla prvýkrát zaznamenala pokles predaja v dvoch za sebou nasledujúcich štvrťrokoch.

Americký výrobca čelí v ázijskej krajine tvrdej domácej konkurencii a slabnúcemu dopytu v dôsledku nedostatočnej ponuky cenovo dostupných nových modelov. Tesla už v januári varovala, že v Číne bude v roku 2024 rásť výrazne slabším tempom. Jej najväčší konkurent na čínskom trhu BYD od začiatku tohto roka, naopak, vykazuje stabilný rast predaja elektrických vozidiel.

Naopak sťažovať sa nemôže spoločnosť BYD, ktorý oproti minulému roku v júni predala o 35 % viac. Tým mimochodom automobilka pokorila svoj vlastný rekord z decembra 2023, kedy predala 341 043 NEV. Mimo to, rapídny nárast BYD zaznamenala v aj v oblasti plug-in hybridov s medziročným rastom 58 %.

Zvyšuje podiel v zahraničí

BYD si však brúsi zuby aj na zahraničné trhy. Toho dôkazom je aj fakt, že za minulý mesiac na zahraničných trhoch predal 26 995 vozidiel a v Japonsku predstavil nový model Seal EV v prepočte za zhruba 31 000 eur.

Podľa odborníkov je za obrovským nárastom predajov vozidiel BYD najmä agresívna politika. Najlacnejší EV model Seagull totiž v Číne začína len na cene 9 000 eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú