Hľadanie alternatívnych spôsobov dopravy je viac než nevyhnutné. Súčasné spaľovacie a vznetové motory sú síce výkonné, no ich účinnosť nie je veľmi dobrá a o vplyve na životné prostredie nehovoriac. Jednou z možnosti je využívanie elektromobilov, ktoré sa vďaka americkej Tesle nesmierne spopularizovali. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Prototyp s názvom Tesla Semi sa má síce začať predávať až v budúcom roku, no už teraz je možné ho stretnúť na bežných cestách. Nedávno bolo možné tento ťahač stretnúť na ceste z továrne Gigafactory do závodu na výrobu automobilov. Testovanie však ani zďaleka nekončí a Teslu Semi tak vodiči budú stretávať čoraz častejšie.

Ako z iného sveta

Naposledy bolo možné ťahač vidieť na ceste zo San Francisca do mesta Santa Rosa. Video z jazdy zverejnila samotná automobilka a vozidlo zachytáva pri prejazde známeho mostu Golden Gate. Dizajn je možno netradičný, no o to viac atraktívny a pôsobí veľmi futuristicky. Pre absenciu klasického motoru sa mohli dizajnéri viac realizovať a pri jeho návrhu sa skutočne vyhrať do posledných detailov. Vďaka tomu vyzerá Tesla Semi ako vozidlo budúcnosti. Keď sa k tomu pripočíta veľký výkon a množstvo asistentov vrátane Autopilota, ide o sen nejedného vodiča z povolania.

Tesla Semi driving to Santa Rosa

A post shared by Tesla (@teslamotors) on

Niet preto divu, že sa Tesle hrnú objednávky a ide pritom o zvučné mená, ako Pepsi, Walmart či UPS. Záujem prejavila dokonca aj česká Alza. Ostáva nám veriť, že automobilka sa z minulých rokov už poučila a nebude mať v tomto prípade problém s nedostatočnou výrobnou kapacitou a tým pádom pomalými dodávkami zákazníkom. Zaujímavý koncept predstavila tiež spoločnosť General Motoros, ktorá však namiesto batérií využíva vodíkové palivové články, ktoré by mali umožniť dlhší dojazd.

O autorovi
Martin Lajčák
Volám sa Maťo a momentálne som študentom vysokej školy. Medzi moje záľuby patria nové technológie, športovanie a nepohrdnem ani dobrou knihou. Môžeš ma sledovať aj na Instagrame - @matolajcak