Hľadanie alternatívnych spôsobov dopravy je viac než nevyhnutné. Súčasné spaľovacie a vznetové motory sú síce výkonné, no ich účinnosť nie je veľmi dobrá a o vplyve na životné prostredie nehovoriac. Jednou z možnosti je využívanie elektromobilov, ktoré sa vďaka americkej Tesle nesmierne spopularizovali. 

Prototyp s názvom Tesla Semi sa má síce začať predávať až v budúcom roku, no už teraz je možné ho stretnúť na bežných cestách. Nedávno bolo možné tento ťahač stretnúť na ceste z továrne Gigafactory do závodu na výrobu automobilov. Testovanie však ani zďaleka nekončí a Teslu Semi tak vodiči budú stretávať čoraz častejšie.

Ako z iného sveta

Naposledy bolo možné ťahač vidieť na ceste zo San Francisca do mesta Santa Rosa. Video z jazdy zverejnila samotná automobilka a vozidlo zachytáva pri prejazde známeho mostu Golden Gate. Dizajn je možno netradičný, no o to viac atraktívny a pôsobí veľmi futuristicky. Pre absenciu klasického motoru sa mohli dizajnéri viac realizovať a pri jeho návrhu sa skutočne vyhrať do posledných detailov. Vďaka tomu vyzerá Tesla Semi ako vozidlo budúcnosti. Keď sa k tomu pripočíta veľký výkon a množstvo asistentov vrátane Autopilota, ide o sen nejedného vodiča z povolania.

Tesla Semi driving to Santa Rosa

A post shared by Tesla (@teslamotors) on

Niet preto divu, že sa Tesle hrnú objednávky a ide pritom o zvučné mená, ako Pepsi, Walmart či UPS. Záujem prejavila dokonca aj česká Alza. Ostáva nám veriť, že automobilka sa z minulých rokov už poučila a nebude mať v tomto prípade problém s nedostatočnou výrobnou kapacitou a tým pádom pomalými dodávkami zákazníkom. Zaujímavý koncept predstavila tiež spoločnosť General Motoros, ktorá však namiesto batérií využíva vodíkové palivové články, ktoré by mali umožniť dlhší dojazd.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom