Nástup elektromobilov na naše cesty mnohí vnímali ako veľký krok vpred bližšie k ekologickému spôsobu jazdenia. Elon Musk so svojou Teslou teraz dosiahol ďalší veľký míľnik, ktorým chce zmeniť kamiónovú dopravu tak ako ju poznáme. Dnes v skorých ranných hodinách nášho času bol odhalený prvý elektrický nákladiak, Tesla Semi, ktorý by mala konkurencia brať rozhodne vážne.

Tesla sa v poslednom období nenachádza v najlepšej finančnej situácií, no ani to Elonovi Muskovi nezabránilo v tom, aby priniesol revolúciu do sveta kamiónov. Futuristický dizajn v spojení s elektrickým pohonom znejú ako hudba budúcnosti, ktorú však tento vizionár priniesol do reality už dnes. Sám Musk totiž tvrdí, že nová Tesla Semi je lepšia ako akékoľvek kamióny so dieselovým motorom. Podarí sa teda Tesle posunúť na novú úroveň ďalšie odvetvie dopravy?

Tesla Semi sa chce stať „zabijakom“ dieselových nákladiakov

Pre každého dopravcu je dôležité, aby jeho kamión prešiel na jedno natankovanie čo najväčšiu vzdialenosť, a teda mal čo najnižšiu spotrebu. Či už ide o palivo alebo elektrickú energiu, vysoký dojazd je vždy nesmierne vítanou vlastnosťou. Elon Musk pri vývoji myslel aj na tento fakt. Tesla Semi tak dokáže na jedno nabitie prejsť viac ako 800 km, a to pri plnom zaťažení. Šoféri však nebudú musieť mať hlavu v smútku z dlhého nabíjania, pretože už po 30 minútach pod nabíjačkou zvládne tento elektrický nákladiak prejsť viac ako 640 km.

Bežná cesta, po ktorej kamionisti vozia náklad, je dlhá zhruba 400 km, teda aspoň podľa Muska. Plne nabitá Tesla Semi tak nebude mať problém doručiť náklad a bezpečne sa vrátiť späť. Taktiež hravo zvládne výjazd v strmých stúpaniach a kopcoch, kde sa kamióny so spaľovacími motormi neraz poriadne potrápia. Silu elektromotorov prezrádza aj úctyhodná akcelerácia, kedy so 40 tonovým nákladom vyštartuje Tesla Semi na 100-ku už za 20 sekúnd. Tým by prekonala aj mnohé osobné autá z minulých rokov a o dieselových kamiónoch ani nehovoriac.

Futuristickej kabíne nechýba najmodernejšia výbava

Za všetkým sú ukryté 4 motory, ktoré sa starajú o pohon zadných náprav. Energiu im dodávajú mohutné akumulátory ukryté pod kabínou šoféra, ktorý sa v novej Tesle Semi bude rozhodne cítiť ako vo vesmírnej lodi. Futuristický dizajn je viditeľný nielen na prvý pohľad z exteriéru, ale aj v interiéri. Ten je navrhnutý špeciálne pre potreby vodičov kamiónov. Sedadlo šoféra je orientované v strede a jeho výhľadu cez mohutné čelné sklo neuniknú ani dve veľké dotykové obrazovky. Ich úlohou je navigovať vodiča k určenému cieľu, ale dokážu tiež monitorovať mŕtvy uhol, aby sa predišlo nehodám.

Nenechaj si ujsť
Tesla postaví ďalšiu továreň v Číne, no má to niekoľko háčikov

Veľkou novinkou je tiež absencia klasických spätných zrkadiel. Tesla ich nahradila elektronickým systémom, ktorý dianie vedľa kamiónu zobrazuje na spomínaných displejoch. Navyše je v tomto Semi kamióne implementovaná konektivita, ktorá majiteľom prepravných služieb umožní pridať svoju novú Teslu do vozového parku a jednoducho ju nasmerovať k cieľu či plánovať nové úlohy. Ako sme už zvyknutí pri elektromobiloch Elona Muska, ani v kamióne jeho spoločnosti nechýba dobre známy autopilot. Ten dokáže v prípade núdze automaticky brzdiť a počas bežnej premávky zasa udržiava jazdu v správnom jazdnom pruhu.

Zničí konkurenciu?

Ako Tesla Semi teda ovplyvní kamiónovú dopravu? Sám Musk prezradil, že využívanie dieselových kamiónov na prepravu tovaru sa stáva „ekonomickou samovraždou“. Za 1 kWh energie majiteľ tejto novinky totiž zaplatí len 7 centov, pričom priemerná spotreba má činiť 2 kWh energie na 1 prejdený kilometer. Zatiaľ však nepadla žiadna zmienka o cene, za ktorú sa tento revolučný nákladiak bude predávať a taktiež nie je presne určený ani jeho príchod na trh, no produkcia by mala začať v roku 2019.

Avšak Tesla nie je jedinou spoločnosťou, ktorá sa chce vrhnúť do kamiónovej dopravy. Začiatkom roka totiž svoj koncept elektrického nákladiaka s dojazdom 350 km predstavil aj Daimler. Nikdy ale nebolo prezradené, či sa návrh raz stane aj realitou. Elon Musk včera opäť dokázal, že jeho vízie a inovácie posúvajú hranice nielen v oblasti elektromobilov, ale už aj v nákladnej doprave. Tesla Semi je skutočne majstrovským dielom, ktoré však na cestách tak skoro ešte neuvidíme. Zatiaľ nám neostáva nič iné iba čakať na ďalšie novinky, ktoré CEO Tesly môže priniesť už čoskoro.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom