Od premiéry nového elektrického nákladiaka Tesly ubehlo len pár mesiacov, počas ktorých spoločnosť intenzívne pracuje na jeho vývoji. Dôkazom sú tiež mnohé videá, ktoré zachytávajú tento kamión priamo v „divočine“. Ďalší videozáznam odhaľuje ohromný krútiaci moment elektromotorov, ktorý po rýchlej akcelerácii nákladiaka Tesla Semi za sebou nechal len stopy od pneumatík.

Keď Tesla predstavila elektrický kamión Semi a Elon Musk prezradil, že z 0 na 100 km/h dokáže zrýchliť približne už do 5 sekúnd, takmer všetci boli na pochybách. Takéto zrýchlenie nemajú dnes ani mnohé rýchle autá od renomovaných automobiliek. Tesla Semi nás však teraz presviedča, že takúto akceleráciu skutočne zvláda.

Akceleráciou zahanbí aj nejeden športiak

V oblasti s maximálnou povolenou rýchlosťou 40 km/h to tento nákladiak poriadne rozbalil. Zrýchlenie bolo skutočne prvotriedne a veľký krútiaci moment sa zasa postaral o stopy na asfalte. Z pomalej a pokojnej jazdy tak Tesla Semi behom okamihu dokáže agresívne vyštartovať vpred a vodiča poriadne „pritlačiť“ do sedadla. Na videozázname je však pri akcelerácii zachytený iba samotný ťahač, a tak zatiaľ ostáva záhadou, ako rýchlo bude reálne tento nákladiak zrýchľovať aj s plne naloženým prívesom.

Budúcnosť nákladnej dopravy

Náklad by však elektrický nákladiak Semi mal pohodlne odviezť na jedno nabitie až do vzdialenosti 926 km. Tesla pritom tvrdí, že doplniť energiu na 740 km dlhú cestu zvládne už za 30 minút. K takémuto rýchlemu nabíjaniu však bude spoločnosť potrebovať aj extrémne výkonné nabíjacie stanice. V budúcnosti tak môžeme zabudnúť na „Supercharger“, pretože Tesla bude musieť popri zastávkach kamionistov vybudovať silné nabíjačky „Megacharger“. Ich výstavba však zatiaľ ostáva rovnako otázna ako príchod tohto nákladiaka na trh.

Nenechaj si ujsť
UPS si objednalo doteraz najväčší počet elektrických ťahačov Tesla Semi

Elon Musk pri jeho premiére stanovil rok 2019 ako čas, kedy bude Tesla Semi pre zákazníkov pripravená. Časový harmonogram však môžu narušiť stále nekončiace problémy s výrobou Modelu 3 a ďalšie faktory, ktoré zrejme príchod elektrického kamiónu o nejaký ten rok posunú. V každom prípade oň už prejavilo záujem mnoho významných spoločností. Tesla teda získala objednávky za milióny dolárov a teraz je už na jej pleciach len dodržať dodaciu lehotu. Žiaden zákazník totiž nerád čaká na svoju novú „hračku“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom