Americká automobilka Tesla začala predávať „Demo“ verzie svojho Modelu 3. Ako informuje portál InsideEVs, Testovacie modely môžu mať namontovanú batériu až z roku 2017 a tým pádom majú aj podstatne nižší dojazd.

Väčšina predávaných vozidiel je jazdených a niektoré z nich majú na svojom palubnom počítači stovky kilometrov. Autá teda nie sú nové a podľa informácií boli niektoré vyrobené až v roku 2017.

Túto informáciu samozrejme Tesla na svojom webe uvádza, pretože „demo“ modely majú oproti novým vozidlám nižší dojazd. V niektorých prípadoch môže byť hodnota dojazdu oproti novému autu nižšia až o 12 %, píše Electrek.

Pokles dojazdu je samozrejme zapríčinený degradáciou batérie spôsobenou jej vekom. Takéto testovacie Modely 3 priamo od Tesly je možné kúpiť v niekoľkých štátoch v USA, alebo aj na Havaji.

Ceny sú paradoxne vyššie

Zaujímavosťou je, že ceny jazdených Modelov 3 priamo od Tesly sú vyššie než ceny nových vozidiel. Tak napríklad Model 3 z roku 2021 s nájazdom približne 1 100 km sa predáva za 56 600 €, no cena úplne novej Tesly Model Long Range s pohonom všetkých štyroch kolies je iba 45 000 €.

Vyššiu cenu testovacej Tesly pripisujú tomu, že toto auto si môže zákazník ihneď odniesť z predajne, zatiaľ čo na novú Teslu Model 3 sa aktuálne čaká viac než rok.

Otázne je, či automobilka poskytuje k týmto vozidlám rovnakú záruku ako na elektromobily nové. Štandardne je totiž záruka na batériu 8 rokov, alebo 160 000 km. Ak sa záruka na Modely 3 s batériou z roku 2017 ráta od roku výroby, zákazníci sú o časť záruky poriadne ukrátení.

Batérie vykazujú skvelú životnosť

Tesla Model S z roku 2015 je dôkazom, že aj elektromobil dokáže najazdiť státisíce kilometrov. Bez výmeny kľúčových komponentov sa to ale nezaobišlo.

Model S vo videu vyššie využíval pôvodný majiteľ ako vozidlo Uberu a ročne tak dokázal najazdiť aj 100 000 km. Z tohto dôvodu sa na vozidle prirodzene nenachádza príliš veľa pôvodných komponentov.

Pôvodný je len jeden elektromotor (zadný). Predný motor bol vymenený po 610 000 km a dá sa teda povedať, že pohonná sústava elektromobilu vydrží naozaj dlho.

Dlho vydržala aj batéria, ktorá bola menená až pri nájazde 400 000 km a jej výmena prebehla v rámci záruky, takže za ňu majiteľ nemusel nič platiť. Prvé Tesly totiž získali doživotnú záruku na batériu, dnes je už nastavená na 8 rokov alebo približne 250 000 km.

Batéria teda vydržala takmer dvakrát dlhšie, než garantuje výrobca. S novou batériou je na Tesle aktuálne najazdených zhruba 280 000 km, čím znova prekračuje garantovanú hodnotu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú