Výroba akumulátorov je jedným z kľúčových biznisov Tesly, ktorá si týmto spôsobom zaisťuje stály dostatok týchto komponentov pre svoje elektromobily. Spoločnosť však môže v tomto smere spraviť zásadný krok vpred a pustiť sa do ťažby potrebných materiálov. Elon Musk prezradil, že Tesla môže začať s ťažbou minerálov potrebných pre výrobu akumulátorov, aby mohla zvýšiť ich produkciu.

Americká Tesla momentálne produkuje batérie v továrni Gigafactory 1 v Nevade, ktorá mala podľa portálu TechCrunch pomôcť zredukovať ceny elektromobilov. Továreň v Sparks pritom vyrába elektromotory a akumulátory pre Model 3, ale aj batériové systémy Powerwall a Powerpack. Dodávateľom batériových článkov je Panasonic. Malé články sú kompletizované do väčších celkov, ktoré sú následne montované do produktov Tesly.

Elon Musk vidí potenciál aj v ťažobnom priemysle

Čoskoro však spoločnosť plánuje zvýšiť produkciu, k čomu bude potrebovať viac vstupných surovín, kvôli čomu sa môže podľa Muska dokonca zapojiť do baníckeho priemyslu. Pokiaľ chce Tesla splniť svoje plány, bude potrebovať viac batérií aj kvôli budúcej výrobe elektrického nákladiaka Semi. Dopyt po mineráloch tak môže vyústiť do situácie, kedy si tento gigant začne ťažiť suroviny sám, informuje Reuters.

Nenechaj si ujsť
Tesla vkladá nádeje najmä do jednej kľúčovej oblasti. Je na míle ďaleko pred konkurenciou

Pre výrobu akumulátorov sú pritom najdôležitejšími prvkami lítium, kobalt, nikel a ďalšie materiály. Tesla sa však môže viac sústrediť na využitie niklu a obmedzí kobalt v katódach batérií. Rovnako dôležitým materiálom pre výrobu elektromobilov je aj meď. Priemysel pre ťažbu medi bol však dlhé roky vystavený nedostatočným investíciám. Teraz tak narastá potreba otvoriť nové bane a zabezpečiť nové dodávky. Pri elektrifikácii dopravy totiž dopyt po medi neustále narastá.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom