Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vopred avizovaná zmena v elektromobiloch Tesla sa stáva postupne realitou. Automobilka začína využívať vlastné čipsety (SoC), na ktorých vývoji pracovala od roku 2016.

S nástupom asistentov riadenia a pokročilých funkcií autonómneho riadenia sa začína čoraz častejšie preberať téma používaných procesorov, ktoré sa starajú o spracovanie áut. Veľká diskusia sa v minulosti viedla už okolo elektromobilov Tesla, ktoré doteraz využívali čipy od známeho výrobcu Nvidia. Spoločnosť však prechádza na vlastné riešenie s označením FSD, s vyšším výkonom, ktorý je potrebný na spracovanie dát pre autonómnu jazdu. O téme informovali portály Wired a WCCFTech.

Tesla

Práve s ohľadom na autonómnu jazdu bol nový čip FSD (Full Self Driving) vyrábaný. Musk počas pondelkového stretnutia s investormi povedal, že všetky v súčasnosti vyrábané elektromobily spoločnosti sú hardvérovo pripravené na jazdu bez nutnosti zásahu vodiča, chýba len dokončiť softvér. Podobné tvrdenie pritom vyslovil ešte na konci roku 2016. Kľúčom k dosiahnutiu spoľahlivej funkcionality má byť nové riešenie výpočtovej jednotky, ktorá celkovo ponúka výkon na úrovni 144 bilióna operácií za sekundu (označovaných aj jednotkou TOPS – tera operácií za sekundu).

Čipset Tesly je vyrobený 14 nm FinFET výrobnou technológiou a obsahuje celkovo dvanásť jadier ARM Cortex-A72 s frekvenciou 2,2 GHz. Súčasťou SoC je aj 6 miliárd tranzistorov a dve neurálne procesné jednotky so súčtom výkonu 72 TOPS. Tesla bude na základnej doske využívať dva takéto čipsety, čo dáva súhrnný výkon spomínaných 144 TOPS. Oba procesory pritom budú mať vlastné napájanie, nezávisle fungujúci systém a tiež budú nezávisle spracovávať importované dáta.

Možná bude zrejme aj výmena

Celkový výkon je v súčasnosti ťažko porovnávať s konkurenciou, pretože priame alternatívy v podstate ešte neexistujú a to je aj dôvod prečo sa Tesla rozhodla vyvíjať vlastné čipy a nevyužívať služby niektorého z výrobcov. V prezentácii automobilka porovnávala svoje riešenie s produktom Nvidie, pričom tvrdila, že má takmer 7-násobný výkon. Nvidia sa ale ohradila, že porovnanie nebolo objektívne a automobilka proti sebe postavila nesprávne čipsety.

Tesla začala nové čipsety montovať do Modelu S a Modelu X už v priebehu marca, pričom teraz sa má dostávať aj do Modelu 3. Podľa vyhlásení Elona Muska by majitelia Tesiel vybavených SoC od Nvidie mali mať možnosť výmeny hardvéru na nový, podmienky ale nie sú známe. Nie je jasné ani to, koľko mohol celý vývoj od roku 2016 stáť. Podľa informácií publikovaných na serveri Wired by mohlo ísť o približne 60 miliónov dolárov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú