Tento týždeň spoločnosť SpaceX vykonala prvý štart rakety Falcon Heavy, v ktorej sa nachádzala aj Tesla Roadster so Starmanom. Bolo to úžasné divadlo, ktoré skvelo doplnil živý prenos z paluby Tesly.

Počas 6 hodinovej cesty po obežnej dráhe Zeme mali diváci možnosť zhliadnuť našu planétu v plnej kráse. Po nich nasledoval opätovný štart motorov a cesta na obežnú dráhu okolo Marsu až do pásma asteroidov. Bohužiaľ, batérie vydržali len 12 hodín, než živý prenos skončil. Nasledoval už len voľný let a ani samotná spoločnosť SpaceX nemala žiadny plán na to, aby Teslu Roadster so Starmanom sledovala na ich ceste vesmírom.

Zachytená teleskopmi na oblohe

Na tlačovej konferencii po úšpešnom štarte Falcon Heavy Elon Musk povedal, že zatiaľ nemajú žiadny plán na sledovanie Tesly Rodster. Dokonca vyhlásil, že ak sa niekomu podarí dostať ju z vesmíru, môže si ju nechať. To vytvorilo priestor pre rôznych nadšencov, ktorí sa pomocou teleskopov pokúšajú automobil na oblohe vystopovať. To sa podarilo dvom astronómom Michaelovi Schwartzovi a Gainlucovi Masimu z projektu Virtual Telescope. Približne dvojtonový Roadster bol objavený vo vzdialenosti viac ako 466 709 kilometrov od Zeme.

tesla roadster zachytená teleskopmi
Zobraziť celú galériu (2)
Gianluca Masi/The Virtual Telescope Project

Nenechaj si ujsť!
Musk a spol nič nenechali na náhodu. S Teslou poslali do vesmíru aj hračku a knihu

Na lokalizáciu im poslúžili dáta od NASA JPL, kde je zverejnená trajektória letu. Sledovať tak ďaleký a malý objekt je dosť náročné. Navyše je jeho rýchlosť približne 40 000 km/h. Podľa ich slov je objekt momentálne možné pozorovať s približne 6″ teleskopom.

Niečo podobné sa podarilo aj v susednom Česku. Jedná sa o malú čiernu bodku v strede obrázku, ktorá sa pohybuje

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom