Pred pár rokmi začal Elon Musk ohlasovať novú technológiu, ktorá mala zmeniť svet elektromobilov. Tvrdil, že do roku 2017 budú elektrické Tesly schopné plne autonómnej jazdy bez zásahu vodiča, no tento cieľ sa mu akosi nepodarilo naplniť. Tesla prezentovala autonómne riadenie na svojej stránke dlhý čas, čo však miatlo zákazníkov, ktorí verili, že sú ich elektromobily skutočne samostatné.

Americká Tesla už dlhé roky ponúka svetu špičkové elektromobily nabité tými najmodernejšími asistentmi a technológiami, aké jej môže nejedna automobilka závidieť. Vývoj každým rokom napredoval stále ďalej, až Elon Musk prisľúbil, že každý vyrobený kus spoločnosti bude vybavený hardvérom potrebným pre plne autonómne riadenie. Softvérovú stránku v tomto prípade Tesla ešte nedotiahla do konca, no na svojom webe ju rada propagovala ako jednu z budúcich funkcií.

Tesla vzbudila v zákazníkoch falošné presvedčenia

Zákazníci a majitelia týchto elektromobilov tak kvôli tvrdeniam na internetových stránkach reálne verili, že šoférujú skutočne autonómne auto. V prieskume totiž až 71 % z 1 567 opýtaných vodičov z Číny, Francúzska, Španielska, Nemecka, Talianska či Veľkej Británie verilo, že si už v dnešnej dobe môžu kúpiť auto s plnohodnotným autopilotom, ktorý sa postará o riadenie miesto nich. To však nie je tak celkom pravda. Moderné modely síce disponujú radom najpokročilejších jazdných asistentov, no stále nie sú úplne schopné prevziať jazdu na ceste do vlastných rúk.

Aj samotná Tesla deklaruje, že pri šoférovaní jej elektromobilov vyžaduje systém prítomnosť rúk vodiča na volante. Nejedná tragická nehoda ukázala nedostatky tohto „autonómneho“ riadenia, no v mnohých prípadoch zlyhal ľudský faktor. Pri jednej z najvážnejších havárií bol vodič Tesly niekoľkokrát vyzvaný systémom, aby chytil volant do rúk, čo však neuposlúchol. Niektorí odvážlivci dokonca toto bezpečnostné varovanie oklamú aj obyčajným pomarančom, ktorý pri vložení do volantu elektromobil vyhodnotí ako ruku šoféra. Čuduj sa svete, mnohí jednoducho ostali možnosťami týchto áut zmätení.

Zobraziť celú galériu (0)
Tesla Reporter/YouTube

Nenechaj si ujsť
Tesla rozposiela do svojich áut novú aktualizáciu. Vodiči dostávajú palubnú kameru aj zaujímavý „easter egg“

Miesto bezpečnej jazdy s pomocou asistentov sa totiž viacero vodičov spolieha výhradne na schopnosti technológií, ktoré Tesly aktuálne ponúkajú. Práve tu nastáva nedorozumenie, na ktoré spoločnosť tak často upozorňuje. Po mnohých problémoch však nakoniec Elon Musk oznámil, že propagácia autonómneho riadenia bola z webu spoločnosti stiahnutá a neobjaví sa znova, pokým nebude táto technológia plne funkčná a pripravená pre využitie v praxi.

Potom, čo spôsobila mnoho zmätkov, sa táto možnosť jednoducho vytratila z oficiálnej stránky Tesly, ktorá sa k tomuto rozhodnutiu odmietla vyjadriť. Napriek najmodernejším jazdným asistentom nedokáže zatiaľ nič nahradiť vodiča za volantom, ktorý by mal najlepšie vedieť ako zareagovať pri rôznych situáciách. Senzory a softvér predsa nie sú neomylné. Stále tak platí, že ani rôzne vylepšenia, pridanie asistenta monitorovania jazdného pruhu, odbočovania a ďalších pomocníkov nestačí na to, aby boli dnešné autá skutočne autonómne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom