Továreň na výrobu elektromobilov Tesly pre Európu je takmer hotová. Spoločnosť by mala podľa nových správ spustiť produkciu vybraných modelov a batérií v závode už v polovici tohto roka, čo odpovedá stanovenému cieľu, informuje InsideEVs. Podľa nemeckej televízie ZDF mala automobilka do továrne preinvestovať už takmer 6 miliárd eur, presnú sumu však Tesla nezverejnila.

Prvé správy o vybudovaní novej európskej továrne Tesly sa objavili ešte na jeseň roka 2019, kedy sa potvrdilo, že spoločnosť postaví ďalší závod v okolí Berlína v Nemecku. S prácami na výstavbe sa začalo začiatkom minulého roka a dodnes automobilka pri budovaní závodu značne pokročila.

Nemecká továreň Giga Berlin je skoro hotová

Očakávaný termín spustenia produkcie elektromobilov a batérií je stanovený na júl/august tohto roka. Pokiaľ sa Tesle podarí dodržať tento termín, splní tak svoj cieľ, ktorý hovoril o tom, že výrobu v továrni Giga Berlin spustí už v polovici roka 2021. Stále však musí vyriešiť dôležitú byrokraciu. Spoločnosť totiž doteraz nemá finálne stavebné povolenie a továreň stavia len na základne dočasných povolení.

Tesla však nezaháľala. Kým iní investori alebo automobilky by pred začatím výstavby tak komplexného a nákladného závodu počkali najprv na vybavenie všetkých potrebných povolení a dokumentov, americký výrobca elektromobilov sa do výstavby vrhol s tým, že potrebné povolenia získa neskôr. Nakoľko už firma pomaly finišuje so stavbou továrne, finálne povolenia by mala získať už čoskoro.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Neboja sa ani Tesly a chcú s ňou súperiť, na Slovensku začnú vyrábať revolučné batérie do elektromobilov

Samotný závod je lokalizovaný pri obci Grünheide približne 30 km od Berlína v spolkovom štáte Brandenbursko. Podľa doterajších informácií v ňom bude Tesla vyrábať elektromobily určené pre európskych motoristov, ale aj samotné batériové články a pohonné jednotky. Z elektromobilov by sa tu mal vyrábať cenovo dostupnejší Model 3 a Model Y, ktorý by mal prísť pri spustení výroby na rad ako prvý.

Celkový objem výroby by mal potom dosahovať až 500 000 vozidiel ročne, no spočiatku bude mať továreň obmedzenú výrobnú kapacitu na približne 150 000 kusov. Zároveň by vďaka Giga Berlin mala Tesla zamestnať vo výrobe až 10 000 zamestnancov. Vyrobené elektromobily budú pritom určené len pre európske cesty.

Berlínska továreň dostane najvyspelejšiu lakovňu v automobilovom priemysle

Pri továrni sa už doteraz dokonca objavili aj prvé karosérie elektromobilu Tesla Model Y, ktoré majú pochádzať z testovacej výroby. Tieto kusy má spoločnosť využiť pri kalibrácii a nastavovaní výrobnej linky a zrejme aj pri finišovaní výstavby novej lakovne, ktorá má byť vybavená najmodernejšími technológiami a strojmi spoločnosti Geico Taikisha.

Tá má byť podľa Muska najvyspelejšou lakovňou na svete a údajne bude schopná lakovať elektromobily unikátnymi farbami, ktoré sa budú meniť so zakrivením karosérie vozidiel, informuje Teslarati. Na výsledok si však ešte nejaký čas musíme počkať.

Čo bude s holandskou továrňou?

Tesla okrem výstavby nového závodu v okolí Berlína prevádzkuje v Európe jednu továreň. Nejedná sa však o Gigafactory, ale o továreň určenú pre finálnu kompletizáciu luxusnejších elektromobilov Model S a Model X, ktoré sú dodávané na európske trhy. Linku v Tilburgu ale čakajú zásadné zmeny.

Po vylepšeniach pre spomenuté modely elektrických áut Tesly má byť výroba podľa portálu Electrek zrušená a továreň by mohla byť upravená pre iné účely automobilky. Výrobnú linku pre kompletizáciu elektromobilov spustila Tesla v Holandsku ešte v roku 2013. Továreň obsahuje okrem finálnej montáže aj testovaciu dráhu pre testovanie vyrobených vozidiel pred dodaním.

NEPREHLIADNI
Aj pre Slovákov: Tesla spustila u nás mobilný servis, v budúcnosti už vôbec nebudeme musieť chodiť za hranice

Pokiaľ tak už nebude závod kompletizovať Model X a Model S pre európskych zákazníkov, môže ho Tesla prestavať a upraviť pre iné účely, ktoré zatiaľ nie sú známe. Dôvodom je práve vylepšenie týchto elektromobilov, úprava interiéru a exteriéru, ktoré bolo odhalené začiatkom tohto roka. Kvôli tomu sa zmenil výrobný proces v USA a dokončovanie montáže v Holandsku tak viac údajne nebude možné.

Tesla rozšíri svoje pôsobenie aj do Indie

Závod neďaleko Berlína je tak už v poradí štvrtým, ktorý automobilka postavila (resp. ešte stavia). Dve továrne Gigafactory sú lokalizované v USA (Nevada a Buffalo) a tretiu Tesla otvorila v Šanghaji.

Okrem týchto krajín plánuje spoločnosť aj ďalší výrobný závod, tentokrát v juhoindickom štáte Karnátaka. O týchto plánoch už dávnejšie písal aj Elon Musk na Twitteri, kde tvrdil, že Tesla chce vstúpiť na indický trh práve tento rok.

V druhej najľudnatejšej krajine sveta má Tesla začať svoje pôsobenie otvorením výskumného a vývojového centra v Bangalúre (štát Karnátaka). India chce pôsobenie tejto automobilky na svojom trhu podporiť stimulmi vo výške takmer 4 miliardy eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom