V septembri minulého roka zasiahla Južnú Austráliu búrka, ktorá narušila kritickú infraštruktúru a nechala až 1,7 milióna ľudí bez elektrickej energie. Výpadky ale stále pretrvávajú a ďalší väčší sa odohral začiatkom tohto roka kvôli horúčavám. Vláda sa tak musela obzerať po trvalých riešeniach tohto problému. 

Dohodli sa na tom tri strany

tesla
zdroj fotografie: Jay Weatherill

Líder v obnoviteľnej energii, veterná farma a Elon Musk. To už ide celkom dohromady, no nie? Práve táto kombinácia je dokonalým riešením na dodávku záložnej energie. Vláda si vo výberovom konaní zvolila Teslu na poskytnutie 100 MW/129 MWh Powerpack systému, ktorý by bol napojený na globálneho dodávateľa, a to konkrétne na veternú farmu Hornsdale pri meste Jamestown. Nabíjanie batérie teda bude prebiehať z tejto farmy a následne bude Powerpack doručovať energiu počas špičky pre zachovanie spoľahlivého chodu infraštruktúry. Zároveň je to ale veľkým krokom v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energie.

Nenechaj si ujsť
Solárny systém Tesly dokáže v dome znížiť náklady na elektrickú energiu o úžasných 92 %
Austrália môže systém získať aj zadarmo

Tesla chce systém dokončiť už do decembra, pričom bude stačiť pre poskytovanie energie pre 30 000 domácností. Približne takýto počet domácností je odstavených počas výpadkov. Výhodou tohto projektu je nielen jeho udržateľnosť, ale aj to, že pomôže pri nedostatku elektrickej energie a počas letných špičiek. Aby toho nebolo málo, Elon Musk prisľúbil, že výpadky po podpísaní dohody do 100 dní prestanú alebo poskytne infraštruktúru zadarmo.

Tesla už skúsenosti má

tesla

zdroj fotografie: Tesla

V prípade, že by projekt nebol dokončený na čas, Tesla by si musela siahnuť poriadne hlboko vo vrecka. Musk odhaduje celkovú sumu na viac ako 13 miliónov dolárov. Čo sa týka životnosti batérie, tak tá je odhadovaná na približne 15 rokov. Elektronika má pritom vydržať aj 20-30 rokov. Podobnú technológiu už Tesla používa na ostrove Kauai či v kalifornskom meste Chico a Ontario. Skúsenosti s budovaním takýchto batérií už teda má, i keď najväčšia batéria na svete je predsa len výzvou. Ak pôjde všetko podľa plánu, pre Teslu by splnenie 100-dňového limitu nemal byť problém.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom