Teraz čítate
Solárny systém Tesly dokáže v dome znížiť náklady na elektrickú energiu o úžasných 92 %

Tesla rozhodne patrí medzi najpokročilejšie spoločnosti dnešných dní a svoju víziu rozšíriť po svete ekologické spôsoby získavania energie neustále rozširuje. Vďaka tomu sa technológie pre získavanie energie z alternatívnych zdrojov stávajú lacnejšie a čoraz viac výhodnejšie. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Ideálnym príkladom je Nick Pfitzner z Austrálie, ktorý si ako prvý v krajine vo svojom dome nechal nainštalovať Powerwall. Od tej doby jeho náklady na elektrickú energiu markantne klesli až o neuveriteľných 92 %. Suma na štvrťročnom účte sa zmenila z 513 € v roku 2015 iba na 40 € počas roku 2016. Vďaka tomu dokonca od energetickej spoločnosti dostal späť približne 45 €, nakoľko energia, ktorú on nevyužil, môže byť opätovne vrátená do siete. Za Tesla Powerwall Nick zaplatil zhruba 15 000 €, no pri súčasnom tempe verí, že sa mu táto investícia vráti už o 8 rokov. Powerwall je len jeden z mnohých produktov Tesly, ktorými sa snaží vo svete presadiť ekologický spôsob získavania elektrickej energie.

Powerwallzdroj fotografie: Tesla

Nenechaj si ujsť
Steve Wozniak tvrdí, že sa o ďalšiu revolúciu v technologickom svete nepostará Apple, ale Tesla

Okrem toho spoločnosť v továrni Gigafactory 1 vyrába tiež Tesla Powerpack. Ide v podstate o gigantické batérie určené pre komerčné využitie vo veľkých firmách. Z výrobnej linky tiež schádzajú batérie, ktoré napájajú čoraz populárnejšie elektromobily Tesly. Ich dojazd sa má dokonca ešte viac predĺžiť. Očakáva sa, že do roku 2020 bude jedna Tesla Model S schopná prejsť až 1200 km na jedno nabitie. Do ponuky ale nedávno pribudli aj solárne strešné krytiny, ktoré vznikli v spolupráci so SolarCity. Tieto ekologické strechy dokážu zo slnečného žiarenia vyrábať elektrickú energiu, ktorá môže byť využitá v domácnosti alebo uložená do Powerwallu.

tesla solar roofzdroj fotografie: Tesla

Tu však projekty Elona Muska ani zďaleka nekončia. Jeho ďalším odvážnym cieľom je znížiť dopravné zápchy v preľudnených mestách, a tak sa rozhodol založiť spoločnosti The Boring Company. S jej pomocou chce vybudovať sieť podzemných tunelov, ktoré budú slúžiť ako alternatívny spôsob prepravy v týchto mestách. CEO Tesly má na pleciach toľko projektov, že je takmer nemožné, aby ich všetky zvládal riadi. Muskova túžba odpútať svet od ropy sa stáva čoraz reálnejšou, no najprv sa ľudstvo musí zdokonaliť v alternatívnych spôsoboch získavania energie a až následne prestaneme byť závislí na fosílnych palivách.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
11%
Páči sa mi to
78%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
11%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Študujem na vysokej škole a zaujímam sa o novinky vo svete technológií, ktoré ma neustále neprestávajú prekvapovať. Môj záujem ma doviedol až k portálu FonTech.sk, kde pracujem ako redaktor. Kontakt: [email protected]
  • Stanislav Sklenka

    Z 513 € mu klesli náklady na 40 €, to je úspora 473 € ročne. Pri vstupnej investícii 15 000 € by mala byť návratnosť 31,7 roka. Neviem, či tam už bolo zarátaných tých 45 €, čo mu mali vracať, ale tých 8 rokov by nevychádzalo aj keby mu navyše vracali každý rok ďalších €500. Či započítava aj peniaze za reklamu? :D

    Inak sa mi nápad s tými strechami páči, snáď to bude časom lacnejšie. Alebo od tých 15 tisíc odrátal ešte náklady, čo by ho stála bežná strecha a počítal návratnosť iba rozdielu Tesla strecha – bežná strecha?

    • oprava

      *513€ štvrťročne