Dostupný elektromobil Tesly po dlhom čase oficiálne vstupuje na európsky trh, kde však znervózňuje ostatných veľkých výrobcov automobilov. Dvaja nemeckí giganti si vzali Model 3 do parády, aby zistili jeho detaily, no po preskúmaní ostali inžinieri zaskočení nízkou cenou, za ktorú sa predáva.

Tesle chvíľu trvalo, kým stabilizovala a vylepšila výrobný proces pre svoj najlacnejší elektromobil, no výsledok stál za to. Zákazníci po dlhšom čakaní začali dostávať svoje objednané elektromobily, ktoré už prichádzajú aj do Európy. Tu má Tesla hneď niekoľko veľkých konkurentov, ktorí sú v automobilovom priemysle už dlhé desaťročia. Teraz ich však zaskočil počin tejto americkej spoločnosti, ktorá dokáže predať Model 3 za prekvapivú cenu.

Tesle závidia aj etablovaní výrobcovia

V čase, kedy Tesla nestíhala vyrábať tento dostupný model, bol 1 kus spozorovaný v Nemecku, aby bol s najväčšou pravdepodobnosťou preskúmaný inými automobilkami. Pozrieť sa naň malo Audi a Porsche, ktoré spolupracujú na novej platforme elektromobilu. Podľa nemeckého magazínu Manager Magazin podrobili tieto spoločnosti Model 3 reverznému inžinierstvu, aby zistili ako to Tesla robí. Výsledky však prekvapili aj týchto gigantov a tento elektromobil je podľa vyjadrení lepší ako si mysleli.

Nenechaj si ujsť
Elektromobily Tesla prinášajú vodičom veľkú radosť. Jeden z nich predbehol v rebríčku aj Porsche 911

Z ich dielne má o pár rokov vyjsť nová generácia elektromobilov prezývaná ako „Premium Platform Electric“, teda v skratke PPE. Jej koncept bol schválený ešte pred 2 rokmi a prvé výsledky by mali prísť oficiálne na svet v roku 2020 až 2021. Prvá verzia však bola podľa doterajších informácií o 3 000 € drahšia než sa očakávalo. Hoci Porsche verilo v zníženie ceny, Audi si tým tak isté nebolo. Ponúknuť lacnejší elektromobil je však kľúčom k úspechu, o čom vie aj samotná Tesla.

Najväčšie náklady pri výrobe majú tvoriť akumulátorové články. Práve v tomto smere sa chce stať americký výrobca elektromobilov lídrom, aby tak prekonal ostatnú konkurenciu. Výroba e-tronu Audi veľmi nejde a výsledky zaostávajú za očakávaniami. Pokiaľ však chce zožať úspech, musí sa poriadne posnažiť. To ale platí aj pre ostatné automobilky, ktoré sa chcú pustiť do produkcie elektrických áut a stať sa pre Teslu skutočnou konkurenciou. Zatiaľ tak táto spoločnosť ostáva jediným veľkým výrobcom modelov s elektrickým pohonom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom