Už sa zdalo, že ceny Tesiel nižšie ani klesnúť nemôžu. Kalifornská automobilka však Slovákom vytrela zrak a jej elektromobily sú u nás po novom aj o neuveriteľných 23 000 € lacnejšie. Konkrétne sa zlacňovanie týka Modelu S a X v Dual Motor aj Plaid verzii.

Slováci však neodišli najlepšie, podľa experta na Tesly sú ceny v iných krajinách ešte výhodnejšie. V tomto roku pritom ide už o niekoľké kolo zlacňovania Tesiel a dokonca sme už prešli aj nečakaným zdražovaním.

Zľavy v desiatkach tisíc

Automobilky často upravujú ceny vozidiel, máloktorá si však môže dovoliť také prudké zmeny ako Tesla. Nedávne zlacňovanie v slovenskom konfigurátore Modelu S znížilo cenu bez DPH Dual Motor verzie z 85 990 € na 79 990 €, teda o 6 000 €. V prípade verzie Plaid s tromi motormi cena bez DPH klesla zo 110 990 € na 91 990 € – ak  započítame DPH, tak hovoríme o zľave takmer 23 000 €.

Screenshot/Tesla.com

konfigurátore Modelu X je zľava Dual Motor verzie ešte výraznejšia, cena bez DPH klesla z 93 990 € na 83 990 €, teda o rovných 10 000 €. Naopak pri verzii Plaid bola zľava oproti sedanu miernejšia, zo 113 990 € klesla na 95 990 €.

Treba zdôrazniť, že ide o ceny bez započítania dodatočných poplatkov. Všimli sme si však, že napríklad poplatok za zmenu farbu lakovania bol úplne zrušený a po novom sú všetky farebné prevedenia zahrnuté v základnej cene auta. To ale platí iba pre Model S a X.

Screenshot/Tesla.com

Iné trhy sú ešte výhodnejšie

Jaroslav Kapšo, zakladateľ DriveTesla.sk, pre FonTech.sk potvrdil, že zlacnenie sa týka plošne celého sveta, pričom stále platí, že Slovensko ani Česko nemá ceny najvýhodnejšie. Ako informuje InsideEVs, najlepšie zrejme odišiel domáci americký trh, kde sa poklesu ceny dočkal aj systém FSD.

Ten v USA po novom bude stáť 12 000 dolárov, pričom doteraz si zaň účtovali 15 000 dolárov. Ide o prekvapivé zlacnenie, keďže Tesla sa v minulosti viackrát vyjadrila, že jej „autopilot“ FSD bude v budúcnosti na cene jedine rásť.

Na Slovensku tento systém momentálne stojí 6 200 € bez DPH, teda stále výrazne menej než na domácom trhu. To je vysvetlené tým, že v schopnosti tohto systému v Európe sú neporovnateľne horšie než v USA.

Prečo sme sa dočkali ďalšieho zlacnenia?

Otázku, prečo Tesla opäť zlacňuje, si položilo mnoho zákazníkov aj investorov. K odpovedi sa vyjadrila aj Cathie Wood z investičného fondu ARK Invest, podľa ktorej je odpoveď jednoduchá. „Tesla zlacňuje, pretože môže,“ povedala rešpektovaná investorka v rozhovore pre Benzinga.

Podľa nej si to kalifornská automobilka skrátka môže dovoliť a získava tým konkurenčnú výhodu. Taktiež sa nedá poprieť, že výrobca elektromobilov sa vďaka jednotlivým kolám zlacňovania udržuje pred očami zákazníkov a ťaží zo získanej publicity.

Tesla bola navyše známa svojimi vysokými maržami, ktoré podobné prudké zlacnenie umožňujú. Podľa Cathie Wood automobilka ešte stále priebežne znižuje svoje výrobné náklady a udržuje si tak ziskovosť aj napriek obrovským znižovaniam cien.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú