Kľúčovou súčasťou veľkej „expanzie“ automobilky Tesla na starý kontinent je pripravovaná továreň Gigafactory v Berlíne, ktorá sa stavia už od začiatku minulého roka.

Doterajšie informácie, ktoré pred týždňom počas zverejňovania kvartálnych výsledkov potvrdil aj CEO Elon Musk, naznačovali, že výroba v tejto továrni sa spustí už v júli tohto roka. Podľa správy nemeckého Automobilwoche ju však čaká oneskorenie až o šesť mesiacov, upozornil Electrek.

Gigafactory okrem Modelu Y prinesie do Európy aj výrobu nových batériových článkov Tesla 4680, pričom sa očakáva, že továreň bude dôležitou súčasťou ďalšieho rastu automobilky v nasledujúcich rokoch a pomôže urýchliť nástup elektrických vozidiel v Európe.

„Európskej Tesly“ sa tento rok sa možno nedočkáme

Ešte začiatkom apríla sme však informovali, že proces výstavby spomaľuje nekonečné schvaľovanie žiadostí a súhlasov nemeckými úradmi, ktoré výrazne kritizovala aj samotná automobilka.

NEPREHLIADNI
Tesla ostro vytýka byrokraciu v Nemecku. Krajina si podľa automobilky „znemožňuje dosiahnuť svoje klimatické ciele“

Tesla mala totiž problém získať dôležité stavebné povolenia a dostala sa aj do potýčky s miestnymi vodármi a ochrancami životného prostredia, ktorí nesúhlasili s premiestnením niektorých zvierat, odlesnením lokality okolo továrne a nadmernou konsumpciou vody, pričom Tesla v dôsledku týchto problémov vymenila šéfa celého projektu Gigafactory Berlin.

Automobilka však tvrdí, že továreň pomôže v boji proti klimatickým zmenám produkciou 500 000 elektromobilov ročne. Do Gigafactory Berlin mala pritom preinvestovať už takmer 6 miliárd eur.

Podľa zdrojov Automobilwoche, ktoré majú byť priamo z kruhov spoločnosti, viedlo spomalenie týchto regulačných schválení k oneskoreniu celého harmonogramu a Tesla začne v Gigafactory Berlin sériovo vyrábať až do konca januára 2022, šesť mesiacov po pôvodnom termíne.

Rovnako sa má oneskoriť aj začiatok výroby spomínaných batériových článkov, na ktoré Tesla stavia v Gigafactory dedikovaný závod. Musk však počas zverejňovania kvartálnych výsledkov minulý týždeň uviedol, že Tesla ich výrobu v Európe plánuje zahájiť až počas budúceho roka.

Prečítaj si tiež
Na zapáde krajiny postavia „slovenskú Gigafactory“, bude vyrábať aj vyvíjať batérie do elektromobilov

Z elektromobilov by sa tu mal vyrábať cenovo dostupnejší Model 3 a Model Y, ktorý by mal prísť pri spustení výroby na rad ako prvý.

Celkový objem výroby by mal potom dosahovať až 500 000 vozidiel ročne, no spočiatku bude mať továreň obmedzenú výrobnú kapacitu na približne 150 000 kusov.

Zároveň by vďaka Giga Berlin mala Tesla zamestnať vo výrobe až 10 000 zamestnancov. Vyrobené elektromobily budú pritom určené len pre európske cesty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP