Čínska spoločnosť Robot Era ukázala svetu svoj produkt, ktorý sa jedným zásadným spôsobom líši od všetkých doteraz skonštruovaných humanoidných robotov. Ako totiž upozorňuje portál LiveScience, tento robot s názvom STAR1 dokáže bežať rýchlosťou až 8 míľ za hodinu, teda asi 13 km/h.

To síce dokáže prekonať aj človek v zlej kondícii, avšak v oblasti robotiky, presnejšie práve pre humanoidné roboty, ide o nesmierny skok vpred.

Pomohli topánky a AI

V robotike už sa podarilo dosiahnuť oveľa vyššie rýchlosti, ktoré si ale vyžadovali robota špeciálne navrhnutého priamo pre beh. Humanoidný robot je namiesto toho navrhnutý s dvomi cieľmi – nahradiť ľudí jednoduchším spôsobom tak, aby nebolo nutné upravovať pracovisko pre špecifické potreby robota. Druhým využitím je použitie priamo ľuďmi, pre ktorých môže takýto robot slúžiť ako spoločník alebo pomocník v domácnosti.

Dosahovanie vysokých rýchlostí je preto komplikované, keďže je ťažké napodobniť ľudskú stavbu tela pomocou dnešnej techniky. Ani STAR1 to nezvládal bez dodatočnej pomoci v podobe špeciálnych topánok. Robot sa zúčastnil pretekárskeho behu proti rovnakému modelu, avšak ten nedostal spomínané topánky. Maximálnu rýchlosť udržal po dobu 34 minút, prešiel rôznymi terénmi a pochopiteľne mu v tom pomohla umelá inteligencia.

V chode takýchto zariadení je ohromné množstvo premenných a ak sa majú pohybovať aj novými priestormi, nie je možné poháňať ich manuálne navrhnutým algoritmom. Miesto toho prichádza na scénu strojové učenie a AI.

Vlastného robota testuje aj Amazon

Potenciál v humanoidných robotoch vidí väčšina technologických a iných obchodných gigantov, medzi ktorými je aj Amazon. Ten začal s testovaním robota Digit, ktorý je vysoký 175 cm a váži 65 kg. Robot sa dokáže pohybovať dopredu, dozadu, prikrčiť sa a zdvihnúť až 16 kg vážiaci balík.

Celé zariadenie je navrhnuté na pomoc personálu so skladovými operáciami, ako je presun, zdvíhanie a usporadúvanie tovaru v rôznych situáciách.

Dôležitý pre efektívnu prevádzku

Rýchly pohyb je pre humanoidného robota oveľa dôležitejší, než sa môže na prvý pohľad zdať. Ak sa majú totiž dostať takéto zariadenia vo veľkom do prevádzky, či už do tovární alebo domácností, budú zvládať vykonávať svoje povinnosti oveľa efektívnejšie, ak sa dokážu rýchlo pohybovať. Zdá sa navyše, že bude konkurencia v tejto oblasti enormná.

Vlastného humanoidného robota vyvíja aj americká automobilka Tesla a Mercedes Benz ich dokonca už nasadil do výroby v jednej zo svojich tovární. Po úspešných verziách robotov Spot a Stretch predstavila aj spoločnosť Boston Dynamics nového humanoidného robota Atlas.

Táto nová verzia predstavuje pre spoločnosť významný míľnik, pretože končí s klasickým hydraulickým systémom. Na scénu vstupuje udržateľnejší, agilnejší a tichší robot s elektrickým pohonom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú