So vznikom nového segmentu elektromobilov začalo na trh prichádzať viacero rôznych modelov, ktoré chcú konkurovať americkej Tesle. Medzi elektrickými SUV sa o to snaží najmä Audi e-tron a nový Jaguar I-Pace, ktoré však nepodali v testovaní taký výkon ako ich americký protivník. Nemecká spoločnosť nextmove si zobrala do parády túto dvojicu elektromobilov a porovnala ju s Teslou Model X, ktorá sa bez problémov chopila vedenia. 

Tesla začala svoj biznis s elektromobilmi ešte pred niekoľkými rokmi, keď na trh priniesla svoj prvý športiak a neskôr aj luxusné modely, ktoré mali osloviť ďalších zákazníkov. Pre milovníkov SUV bol tiež predstavený Model X, ktorý je špecifický svojim otváraním dverí, ale aj efektívnou spotrebou energie. V tomto smere prekonáva aj nové modely od Audi a Jaguaru. Viaceré automobilky vidia v tomto segmente veľkú šancu, ktorú nechcú premárniť.

Konkurencia sa má od Tesly ešte čo učiť

Audi si tak pre svojich zákazníkov pripravuje elektrický e-tron a Jaguar už ukázal svoj nový I-Pace. Ani jeden z týchto kúskov však v testovaní efektivity na diaľnici nestačil na Model X. Dokázalo to porovnanie spoločnosti nextmove, ktorá na ceste medzi mníchovským letiskom a mestom Landshut skúšala dvojicu spomínaných elektromobilov proti Modelu X vo verzii 90D s 90 kWh batériami. Rovnakú kapacitu má aj akumulátor modelu I-Pace.

Nenechaj si ujsť
Tesla zavádza špeciálny režim, ktorý sa postará o psov v aute

Elektromobily boli testované na 87 km dlhom úseku, po ktorom jazdili priemernou rýchlosťou 120 km/h. Spomedzi všetkých bol na tom so spotrebou najlepšie práve Model X 90D, ktorý počas cesty spotreboval len 24,8 kWh energie na 100 km. Pre porovnanie spotrebovalo Audi e-tron 30,5 kWh na 100 km a Jaguar I-Pace mal najvyššiu spotrebu 31,3 kWh na 100 km. Hoci nie je Model X 90D už dostupný, spoločnosť nextmove si ho vybrala práve kvôli podobnej kapacite batérií s porovnávanými elektromobilmi.

Testovania sa však zúčastnil aj Model X vo verzii 100D, ktorý podal ešte lepšie výsledky. Hlavná konkurencia Tesly tak má ešte čo robiť, aby v efektivite svojich elektromobilov aspoň dobehla tohto amerického výrobcu. Ten tak aj naďalej ostáva na čele segmentu, ktorý pred pár rokmi vytvoril. Jeho Model X aj napriek svojej veľkosti dokázal, že je na cestách efektívnejší a spotrebuje menej energie. S vývojom sa však môže zlepšiť aj konkurencia, ktorá už teraz Tesle pomaly dýcha na krk.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom