Súčasné technológie na získavanie geotermálnej energie sú značne limitované rôznymi faktormi a momentálne tieto systémy vyrábajú iba 5 % celkovej elektrickej energie. Nová technológia od americkej firmy Eavor však poskytne možnosti, ktoré by sa dali použiť na miestach takmer po celom svete, informuje Futurism.

Nový geotermálny systém nazývaný aj Eavor-Loop je možné umiestniť kamkoľvek, pokojne aj niekomu na záhradu, nakoľko takmer všetky hardvérové prvky systému sa nachádzajú pod zemou. Systém je na rozdiel od ostatných na prvý pohľad „zelených“ systémov na získavanie energie úplne ekologický.

Zobraziť celú galériu (3)
Eavor, Princíp fungovania nového geotermálneho systému Eavor-loop

Ako informuje portál ThinkGeoenergy, nová technológia len nedávno dostala dotáciu 1 milión dolárov ako z verejného, tak aj zo súkromného sektora a na svoje fungovanie využíva dlhoročné poznatky z výskumu ťažby ropy. Celý systém funguje na princípe zohrievania špeciálnej kvapaliny geotermálnou energiou. Na začiatku sa vyvŕtajú dve studne hlboké niekoľko kilometrov, ktoré sú od seba vzdialené taktiež niekoľko kilometrov.

Následne sa tieto dve studne vertikálne pod zemou prepoja a do systému sa vpustí špeciálna kvapalina. Tá sa bude zohrievať na vysokú teplotu a systém ju následne vytlačí na povrch, kde môže byť táto horúca kvapalina premenená na elektrickú energiu.

Zobraziť celú galériu (3)
Eavor, Geotermálna mapa Zeme ukazujúca vhodné miesta na stavbu systému

V Americkom meste Alberta, ktoré sa považuje za „Silicon Valley“ energetických služieb, sa už nachádza prvý prototyp tejto geotermálnej elektrárne. Ak sa systém osvedčí aj v praxi, budeme môcť zrejme konečne definitívne zažehnať ekologické problémy spojené so získavaním elektrickej energie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom