Klasické notebooky rozhodne nikam neodchádzajú. Vnímam však, že trh sa mení a o niektoré typy zariadení zákazníci pomaly strácajú záujem. Napríklad ultralacné plastové notebooky, ktoré by slúžili na občasné prezeranie e-mailovej schránky alebo vyhľadávanie informácií na internete, už naozaj nikto nepotrebuje, pretože všetko zvládne cez smartfón.

Alebo herné notebooky, ktoré buď nemajú dostatočný výkon už teraz, alebo najnovšie hry neutiahnu o rok či dva a namiesto nich si doprajeme hernú konzolu.

Poctivé pracovné stroje, medzi aké patrí aj nový ASUS Zenbook S 13 OLED, však rozhodne tabletom či dokonca mobilom nenahradíš a majiteľom z radov skutočných profíkov budú peniaze zarábať ešte dlhé roky. Aj to je dôvod, prečo sme si takýto notebook vybrali do nášho testu.

Ako sa na ňom pracuje 8 hodín denne? Dokážeš ho prenášať z domu do kancelárie a vydrží jeho batéria aj sériu pracovných stretnutí v meste, prípadne kde sú jeho slabé stránky?

Fontech

Na prácu doma aj v kancelárii? Chceš 13-palcový stroj

Zadanie je každému jasné. Hľadáme počítač, na ktorom je možné pracovať doma aj v kancelárii, pričom presuny autom alebo v MHD musí zvládnuť v taške či ruksaku. Ideálne aj bez nabíjačky. Zároveň však musí mať dostatok výkonu a na biznis stretnutiach vyzerať reprezentatívne.

Vo výsledku tak výber nepochybne skončí v kategórii ultrabookov s uhlopriečkou okolo 13 palcov, váhou hlboko pod 1,5 kilogramu, s odolným hliníkovým telom a modernou konektivitou, pričom displej musí ponúknuť viac než Full HD rozlíšenie.

ASUS Zenbook je séria, ktorá v tomto segmente hrá jednu z hlavných úloh už pekných pár rokov a konkurentov zas toľko nie je: Lenovo Yoga či výrazne drahší X1, HP Pavilion, no a samozrejme, MacBook Air z druhého konca barikády.

Fontech

Nový Zenbook vyjde z kategórie dizajn na výbornú, aj keď má dve tváre. Ty sa počas dňa budeš pozerať na decentný hliník, ktorý sa len tak neošúcha, aj keď na ňom budeš mať položené dlane a každý deň naťukáš množstvo textov.

Kolegovia na poradách však naopak uvidia extrovertný kryt. Na prvý pohľad by som ho prirovnal ku keramickým dlaždiciam, aké nájdeš aj v luxusnej kuchyni či kúpeľni. Asi nebudem ďaleko od pravdy, pretože ASUS tento povrch označuje za plazmokeramický hliník vyrobený ekologickou metódou. Na druhý vyzerá ako prémiový obal na dokumenty či poznámkový blok.

Fontech

Absolútny šok však zažiješ vždy, keď budeš tento notebook prenášať. Hmotnosť sa totiž podarilo znížiť na fantastickú hodnotu rovných 1,00 kg, takže o ho udržíš v jednej ruke a v taške o ňom naozaj nebudeš vedieť. Je to tak bez diskusie jeden z najľahších počítačov na trhu. Prišlo ale na nejaké kompromisy?

Odolnosť a plná konektivita

Notebook by som sa vďaka odolnejšiemu krytu nebál nosiť úplne bez obalu, len tak zasunutý do špeciálnej priehradky v taške. Koniec-koncov, počítač spĺňa vojenský štandard MIL-STD-810H, takže zvládne aj vibrácie a nejaký ten pád na zem.

Displej s netradičným rozlíšením 2880 x 1800 bodov, čo ASUS označuje ako 2,8K, je navyše o pár milimetrov zasunutý do svojho rámu, takže nehrozí, že sa doň odtlačia nečistoty z klávesnice, prípadne sa poškriabe. ZenBook je skutočne o pár milimetrov hrubší, čo však absolútne ničomu nevadí. Nie je to predsa mobil, ktorý si dávaš do vrecka. ASUS udáva priZenbook S 13 OLED len 3,5 mm, no tie optimisticky nameral v najužšom bode.

Možno aj preto sa do šasi okrem dvoch plnohodnotných USB-C zmestilo aj jedno klasické USB-A a dokonca HDMI port. Ja ho však už nevyužil, pretože som dokázal cez jediný USB-C kábel pripájať externý monitor s funkciou USB Power Delivery, takže mi počítač zároveň nabíjal.

Fontech

Pribalený 65-wattový a mimoriadne kompaktný adaptér som tak mohol nechať v kancelárii alebo v taške. Z pohľadu portov by možno niekomu mohol chýbať slot na SD alebo microSD karty, prípadne šachta na dátovú SIM, no ani jedno nie je v tejto triede štandardom. Píšem to len preto, že si s priestorom na pamäťovku na boku možno na prvý pohľad pomýliš uzučký otvor dvojice reproduktorov s honosným logom harman/kardon.

Fontech

Klávesnica s jednou chybičkou

Príjemný je tiež veľký a rozmerný touchpad, ktorý dokonca podporuje niekoľko špeciálnych gest – zoštipnutím alebo oddialením prstov zoomuješ priblíženie vo webovom prehliadači a ťahaním viacerých prstov doprava zas listuješ medzi otvorenými aplikáciami. Ťahanie dlane dolu a hore zas okná minimalizuje a zobrazí Plochu, alebo naopak.

Na klávesnici sa mi píše prakticky dokonale a úplne bez preklepov. Vyhovuje mi zdvih jednotlivých kláves aj to, že základňa počítača s klávesnicou sa po otvorení displeja o pár stupňov nadvihne a nepíšeš tak priamo na stole, ale na trochu naklonenej klávesnici. Displej sa však zároveň dá otvoriť do plných 180 stupňov.

Fontech

Úplne mi ale nevonia font, ktorý ASUS na klávesách používa už pár rokov. Je na môj vkus trochu tenký, takže najmä špeciálne znaky, ktoré netriafam popamäti bez sklonenia zraku z obrazovky, lovím kvôli nízkemu kontrastu trocha dlhšie. Popisy kláves sú však plne v slovenčine a nevadia mi ani malé šípky, Shift či ESC.

Namiesto toho by som uvítal, keby bol vypínač úplne v rohu, namiesto klávesy Delete a ideálne doplnený čítačkou odtlačkov prstov. Rozumiem, o čo sa výrobca snažil – v jeho ponímaní je trochu nadbytočná, pretože o prihlasovanie do Windows 11 Home sa stará systém Windows Hello a skenovanie tváre kamerou s pekným obrazom a Full HD rozlíšením.

Fontech

Lenže, niekedy potrebujem počítač odomknúť aj bez toho, aby som sa posadil presne pred neho, napríklad ak potrebujem len pársekundový pohľad na poznámky.

Navyše, dve (infra)červené diódy, ktoré pravdepodobne zaisťujú odomykanie aj v úplnej tme, nepochopiteľne blikajú naozaj na červeno, v normálnom viditeľnom spektre. Je to zbytočne rušivé a výrobca ti minimálne mohol dať na výber tým, že by pridal aj čítačku, aj sken tváre.

Nádherný displej, na ktorom je radosť pracovať

Konkurencia už do podobných rozmerov dokáže vtesnať aj väčšie displeje. Spomínaný MacBook Air (M2) napríklad ponúka 13,6-palcový panel a Dell XPS 13,4-palcový displej. Tu ťaháme za najkratší koniec v podobe 13,3-palcovej obrazovky.

Menšie rozmery však doháňa nádherným obrazom vďaka aktuálne najpokročilejšej OLED technológii zobrazovacieho panelu. Farby sú naozaj nádherné a kontrast pri zobrazovaní čiernej ukážkový, čo oceníš aj pri práci s grafikou. Panel splňuje certifikácie sRGB či DCI-P3 a podľa ASUS vyžaruje menej modrého svetla, čo šetrí tvoje oči. Pomer strán 16:9 je priaznivý aj pre prácu s dvoma Word dokumentami vedľa seba.

Nezaostáva ani zvyšok hardvérovej výbavy, ktorý je tentokrát pomerne priamočiary na nakonfigurovanie. ASUS Zenbook S 13 OLED môžeš mať s dvojicou procesorov Intel Core i7 (1,3 alebo 1,7 GHz), 16 GB RAM a 512 GB, alebo 1 TB úložiskom.

Fontech

Ako si iste zaznamenal, nebudeš môcť čarovať s grafikou. K dispozícii je len integrovaná Intel Iris Xe a dedikovanú mať nemôžeš, vďaka rozmerom a hmotnosti.

Na hranie hier tak tento notebook nebude, ako dokladá aj benchmark. To však nemusí byť na škodu. Cieľová skupina totiž môže preferovať maximálnu produktivitu v duchu hesla „ak si hry nespustíš, nebudeš prokrastinovať“ a na zábavu si nechať herné konzoly, prípadne cloud gaming ako je Nvidia GeForce Now či Xbox GamePass vo verzii Ultimate, hoci s trochu limitovanou ponukou.

Počas pozerania filmov oceníš vynikajúce reproduktory a počas videohovorov a konferencií zas solídnu Full HD webkameru, prípadne špičkový zvuk zo zabudovaných reproduktorov.

Samostatnou kapitolou je 63 Wh batéria, ktorá sľubuje až 14 hodín výdrže. Moja realita tak slávna nebola, pri práci v Chrome a viacerých otvorených oknách som dosahoval 6 až 7 hodín na jedno nabitie. Viac dosiahneš, ak budeš robiť niečo statické, naopak, menej to bude v prípade, že tvoje aplikácie permanentne zapisujú na SSD disk. Stroj potom nabiješ štandardne rýchlo, na 70 % to batérii bude trvať 50 minút.

Fontech

Biznis orientáciu počítača potvrdzuje aj doplnkový softvér MyASUS, ktorý ti bude pomáhať pri prenose súborov zo starého PC, prípadne dokáže tento nový kompletne zálohovať na externý disk či úložisko Dropbox. Podrobnejšie nastavenia ti zas umožnia obmedziť nabíjanie batérie na maximálne 80 %, čo sa hodí, pokiaľ je počítač stále pripojený k nabíjačke doma a chceš predĺžiť životnosť akumulátora.

Nastaviť tu vieš aj tichší režim ventilátora, prípadne zapnúť skrývanie lišty, šetrič či tzv. posúvanie pixelov – to sú funkcie pre používateľov, ktorí sa boja vypaľovania OLED displeja.

Zhodnotenie

Pri ASUS Zenbook S 13 OLED sa jedná rozhodne o jeden z najzaujímavejších 13-palcových ultrabookov na našom trhu. Namiesto ultimátneho grafického výkonu zaujme dizajnovým a poriadne odolným telom či extrémne nízkou hmotnosťou. Samostatnou kapitolou je potom OLED displej, ktorý ponúkne to najkvalitnejšie, na čo sa aktuálne môžeš pozerať.

HODNOTENIE

8.7/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP