Možno si o spoločnosti Planet Computers v živote nepočul, no práve táto firma predstavila ešte na CES 2019 netradičné zariadenie, ktoré je možné používať ako bežný smartfón, ale aj ako PDA s hardvérovou klávesnicou. Cosmo Communicator je novým nástupcom modelu Gemini a už pred rokom ukázal svoje vlastnosti, no teraz mu výrobca poskytol očakávanú funkciu. Toto PDA odteraz podporuje bootovanie systémov Android a Linux, spolu s TWRP, a to aj bez toho, aby sa systémy navzájom vylučovali, informuje Engadget.

Mnohí používatelia dnes dávajú prednosť klasickým smartfónom, ktoré postupom času vytlačili z trhu väčšinu ostatných konkurenčných zariadení s inými systémami než Android alebo iOS. Potom sú tu však stále známe PDAčka, ktoré poslúžia ako skvelý komunikačný prostriedok so zabudovanou klávesnicou. Hoci dnes o nich počujeme už len málo, stále existujú. Takéto modely ponúka aj spoločnosť Planet Computers.

Duálny boot umožňuje naštartovať PDA s Androidom alebo Linuxom

Z jej dielne vzišlo aj PDAčko Cosmo Communicator, ktoré sa síce nemôže pýšiť kto vie akou skvelou výbavou či moderným dizajnom, no v jednom smere je skutočne jedinečné. Vo svete, kde máme prevažne smartfóny s Androidom a iOS, umožňuje bootovanie dvoch systémov. Jedným z nich je práve populárny Android a druhým je Debian Linux. Hoci bol tento kúsok predstavený už pred vyše rokom, funkcia pre bootovanie dvoch systémov bola preň sprístupnená až nedávno.

Planet Computers

Nenechaj si ujsť
Nové jadro Linuxu je prvé, ktoré vyrieši problém 32-bitových systémov v roku 2038

Výrobca totiž špecifickej skupine zákazníkov, ktorí takéto PDA využijú, priniesol možnosť pre bootovanie spomínaných operačných systémov. Po inštalácii Linuxu však bude zariadenie naďalej dostávať aj aktualizácie pre Android. Používateľ si tak môže vybrať, s ktorým systémom bude toto PDAčko používať. Stačí len postupovať podľa zverejneného návodu pre inštaláciu linuxovej distribúcie Debian alebo iného softvéru. Sprístupnenie inštalácie Linuxu pre tento smartfón/PDA tak otvára jeho používateľom nové možnosti, ako s ním môžu pracovať.

Musí si vystačiť s priemernou výbavou

Navyše, vďaka klávesnici s dostatočne veľkými klávesami je ovládanie omnoho jednoduchšie. O fungovanie zariadenia sa pritom stará 8-jadrový procesor MediaTek P70, ktorý spolupracuje so 6 GB operačnou RAM pamäťou, informuje XDA-Developers. K dispozícii je 128 GB internej pamäte a možnosť využitia microSD kariet. Konštrukcia však rozmermi prekonáva dnešné štandardy a jej hrúbka dosahuje až 16 mm, pričom hmotnosť sa vyšplhala až na 320 gramov.

PDAčko poháňa 4 220 mAh batéria, ktorá rozdeľuje energiu aj pre dvojicu displejov. Vnútorný LCD panel s rozlíšením 2160 x 1080 pixelov má necelých 6″ a vonkajší AMOLED displej dostal uhlopriečku len 2″ a rozlíšenie 570 × 240 pixelov. Takisto si zariadenie nepotrpí na veľa fotoaparátov a v skutočnosti sa tu nachádza len vnútorný a vonkajší fotoaparát. Po otvorení je k dispozícii hlavný 24 MPx snímač a vonkajší fotoaparát dostal 5 MPx snímač.

V konštrukcii ale nájdeme dva vstupy pre USB-C a dokonca aj 3,5 mm audio jack. Cosmo Communicator ponúka po rozbalení predinštalovaný Android 9.0 Pie, no ako sme spomínali, odteraz je doň možné nainštalovať druhý operačný systém na linuxovej báze. Toto PDA sa pritom predáva už od júna minulého roka a výrobca si zaň pýta necelých 800 dolárov, teda zhruba 740 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom