O elektrických bicykloch sa nehovorí až v takej miere ako o elektromobiloch. V skutočnosti sa však aj v tejto oblasti objavujú zaujímavé inovácie, ktoré stoja za zmienku. Najnovšie sa o rozruch postarala malá spoločnosť so sídlom v Hong Kongu, ktorá vyrába špeciálne konverzné elektromotory. Na tento motor upozornil portál Electrek.

Tie dokážu tvoj súčasný bicykel zmeniť na naozaj rýchle žihadlo. Spoločnosť CYC Motor vyrába motor s označením X1-Pro, ktorý má 10 až 20 násobne vyšší výkon ako klasický elektrický bicykel. Konkrétne je reč o výkone až 5000 W.

Jeho nespornú výhodu predstavuje fakt, že je až prekvapivo ľahký na inštaláciu a tvarom ho je možné prispôsobiť na akýkoľvek bicykel. Väčšina elektrických bicyklov disponuje motorom, ktorého výkon činí 250 W až 1000 W. Výrobcovia sa totiž snažia čo najviac napodobniť pocit jazdy na klasickom bicykli.

Najvýkonnejšie bicykle navyše trpia nevýrazným výkonom kvôli tomu, že majú obrovský vplyv na batériu, ktorá sa rýchlo vybije. Motor X1-Pro však rieši aj tento problém. Spoločnosť tvrdí, že jediným obmedzením je v tomto prípade samotný majiteľ, nakoľko k motoru majú aj batérie, ktoré dokážu zvládnuť vysoký nápor motora.

Portál Electrek dodáva, že inštalácia motora je veľmi jednoduchá a mevyhnutným prvkom pri používaní sú bez pochýb aj kvalitné hydraulické kotúčové brzdy. Motor vie totiž vyvinúť naozaj vysokú rýchlosť. V teste portálu Electrek sa cyklista dostal až na rýchlosť 78,8 km/h, no bicykel by s najväčšou pravdepodobnosťou vedel ísť ešte o poznanie rýchlejšie.

Spoločnosť CYC predáva motor X1-Pro za cenu 1088 dolárov (992 €) bez batérie, pričom tie si môžeš samozrejme dokúpiť. Okrem toho k motoru dostaneš aj snímač točivého momentu, či displej CYC. Zdá sa, že X1-Pro je aktuálne najlepší motor na trhu z hľadiska výkonu a z tvojho súčasného bicykla dokáže urobiť jeden z najrýchlejších elektrických bicyklov na svete.

Výrobcovia sa predbiehajú takmer vo všetkom. Pre niekoho je dôležitý dizajn a cena, pre iného naopak výkon alebo dojazd. Práve na posledne menovaný ukazovateľ sa zamerala známa spoločnosť Specialized, ktorá vyrobila nové modely elektrických bicyklov, ktoré sa dojazdom vyrovnajú niektorých súčasným mestským elektromobilom. Podrobnejšie informácie sa dozvieš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom