Európska vesmírna agentúra (ESA) začala pracovať na svojom prvom projekte, ktorého cieľom je chrániť Zem pred meteoritmi. ESA podpísala s nemeckou spoločnosťou OHB System zmluvu o spolupráci na projekte v hodnote 130 miliónov eur nazvanom HERA.

Ako informovala agentúra DPA, HERA spolu s misiou amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) nazvanou DART budú skúmať, čo sa stane, ak kozmickú loď zasiahne asteroid. Cieľom projektu je zistiť, či kozmické lode môžu zmeniť trajektóriu meteoritu, ak by smeroval k Zemi.

HERA má byť vypustená do vesmíru v roku 2024. Riadiť ju budú z riadiaceho centra v nemeckom meste Darmstadt. Asteroidy sa pravidelne dostávajú do zemskej atmosféry, kde zvyčajne zhoria. Väčšie objekty však môžu na Zemi spôsobiť značné škody.

Meteorit s polomerom asi 20 metrov vo februári roku 2013 explodoval nad ruským mestom Čeľjabinsk, čo vyvolalo tlakovú vlnu, ktorá zranila 1500 ľudí. Väčšinou šlo o zranenia spôsobené úlomkami skla. Vedci teraz chcú prísť na spôsob, ako odkloniť od Zeme meteority s priemerom okolo 50 metrov alebo väčšie.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú